X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
Najpopularniejsze
 
 
 
 

Jak wybrać płytki ceramiczne?

Aranżacje łazienek i kuchni stanowią największy procent zleceń dla architektów wnętrz. Inwestor, którego nie stać na usługę projektową musi samodzielnie zmierzyć się z tym skomplikowanym zadaniem. Najwięcej trudności przysparza odpowiedni dobór, zestawienie i kompozycja płytek ceramicznych.


Producenci glazury pragną ułatwić zadanie inwestorom oferując produkty w kolekcjach. Każda z kolekcji zawiera płytki bazowe – zwykle gładkie na ścianę i posadzkę, dekory – wykończone wzorami, fakturami i motywami, elementy dekoracyjne i uzupełniające jak cygara i narożniki.
łazienka
Zaleca się wybór glazury z jednej kolekcji. Mamy wówczas pewność że poszczególne elementy będą do siebie pasowały. Jeśli nasza wizja przewiduje łączenie kafli z różnych kolekcji należy wybrać się do sklepu i sprawdzić jak będzie wyglądało planowane zestawienie.
Dodatkowo powinniśmy poznać podstawowe parametry płytek ceramicznych – to znacznie ułatwi wybór i pozwoli cieszyć się aranżacją przez długie lata.Płytki ceramiczne na posadzkę – klasa ścieralności
Płytki podłogowe są narażone na ścieralność znacznie bardziej niż ścienne. Pomieszczenie gospodarcze, wiatrołap lub przedpokój do którego wchodzimy w butach powinny mieć klasę ścieralności III lub IV. W prywatnej łazience wystarczy klasa II.

Płytka płytce nierówna
Parametr kalibracji powinien być opisany na opakowaniu. Oznacza przybliżoną wartość odstępstwa wymiarów pomiędzy poszczególnymi kafelkami, które w procesie wypalania kurczą się, natomiast producenci przewidują wartość takiej różnicy. Kupując kilka opakowań z jednej kolekcji warto dopasować je według parametru kalibracji.

Różnic między płytkami może być więcej. Bywa, że produkty z różnych partii różnią się odcieniem. Kolor jest mieszany jednakową metodą, natomiast odcień może się zmienić w procesie wypalania. Na każdym opakowaniu widnieje oznaczenie odcienia: literami lub cyframi.

Płytki różnych producentów w jednym zestawieniu
Zestawienie płytek różnych producentów to bardzo trudne zadanie. Fachowcy radzą by nie łączyć ich w jednej płaszczyźnie. Różnice poszczególnych wymiarów: grubość, długość i szerokość mogą sprawić, że będą bardziej odstawały od ściany. Sprawdzoną metodą jest zmiana kierunku układania płytek.

Układanie „bezspoinowe”
płytki ceramiczneKafelkowanie z zachowaniem minimalnej przestrzeni na spoinę wymaga użycia odpowiednich płytek ceramicznych - rektyfikowanych, czyli szlifowanych na krawędziach w procesie produkcji. Ich wymiary i krawędzie są idealnie równe. Taka obróbka wydłuża czas produkcji i niestety przekłada się na cenę.

Czołowymi producentami płytek ceramicznych w Polsce są: Tubądzin, Paradyż, Opoczno, Cersanit i CERAMSTIC.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykończeniowe
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-05-13 12:32:42
Tagi do artykułu: płytki ceramiczne | płytki | kafelki | Tubądzin | Paradyż | Opoczno | Cersanit
 
Powiązane galerie:
Galeria Łazienki Łazienki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Łazienka z pasją

łazienka
Pasja jest czymś, co materialnie i mentalnie urzeczywistnia naszą osobowość. Dzięki pasji odkrywamy swoje jestestwo i sprawiamy, że świat staje się dla nas ciekawszy, a i szczęśliwszy. Ludzie posiadający w życiu pasję żyją przepełnieni entuzjazmem i zarażają nim wszystkich dookoła.

Glazura kuchenna

Terakota w kuchni
Wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego na ściany i podłogę w kuchni jest bardzo ważny. Należy zwrócić uwagę, aby materiał był niepalny, łatwo się czyścił i nie wchłaniał wilgoci. Te wszystkie 3 cechy posiadają płytki ceramiczne. Bogactwo kolorów i wzorów na pewno pozwoli nam dopasować je idealnie do naszego wnętrza.

Płytki ceramiczne w salonie

płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne weszły do salonów. Dekoracyjne, kafelkowe wzory coraz częściej zdobią posadzki i ściany pokoju dziennego.
Ceramika w przeciwieństwie do innych materiałów wykończeniowych, takich jak farby lub tapety, nie łapie kurzu i daje się umyć wodą z detergentem. Z tego powodu jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików.

Postaw na nowoczesność w łazience

salon
Nowoczesny styl we wnętrzach, charakteryzujący się przede wszystkim minimalizmem, prostotą wykonania i wzornictwa, to propozycja głównie dla młodych, dynamicznych osób, otwartych na światowe trendy. Jeśli szukasz płytek, które pomogą Ci osiągnąć taki efekt poznaj 4 najnowsze kolekcje Ceramiki Paradyż.