X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom
Jeszcze do niedawna niewielu z nas wiedziało co to jest inteligentny dom i czym się charakteryzuje. Często sądzono, że jest to budynek, który został wyposażony w drogie, zaawansowane technologicznie urządzenia. Nic bardziej mylnego.
Otóż inteligentny dom jest miejscem, w którym został utworzony system zintegrowanych ze sobą czujników, rozmieszczonych w całym budynku. Taki dom, często bez naszej wiedzy steruje i zarządza instalacjami, dzięki czemu potrafi reagować i podejmować odpowiednie działania na zdarzenia pochodzące z otoczenia i środowiska.

Inteligentny dom to już nie tylko mieszkanie naszpikowane elektroniką, ale także przypominająca żywy organizm struktura. Bez naszej wiedzy dostosuje się do warunków panujących na zewnątrz: przyciemni lub zasłoni żaluzje w słoneczne dni, strzepnie śnieg z dachu lub nawet przeprojektuje kształt domu.
Takim systemem można sterować na trzy sposoby: za pomocą włączników i sterowników w panelu sterującym, posługując się pilotem lub za pomocą telefonu, komputera czy palmtopa podłączonego do Internetu.Inteligentne instalacje umożliwiają sterowanie niemal każdym systemem w naszym domu. Najczęściej zarządzaniu podlegają:
- systemy ogrzewania – umożliwiają utrzymanie komfortowej temperatury w domu.
Zamontowane czujniki umożliwiają sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją w zależności od pogody i temperatury panującej za oknem.
- ochrona przeciwpożarowa – w razie wypadku, automatycznie powiadamiana jest straż pożarna. Steruje oświetleniem ciągów komunikacyjnych, ułatwiając drogę ewakuacyjną. Dodatkowo zamyka dopływ gazu.
- oświetlenie – tworzone są sceny świetlne według własnych upodobań. Dodatkowo system wyłącza i włącza wybrane lampy, w zależności od pory dnia oraz ruchu domowników.
- rolety i żaluzje – dzięki temu możemy utrzymać w domu odpowiednie warunki termiczne oraz kreować sceny świetlne według indywidualnych upodobań. Sterowanie może być indywidualne lub grupowe.
- systemy kontroli dostępu - jest to więcej niż automatyczne otwieranie drzwi. System ten wyposażony jest w czytniki kart dostępu lub identyfikatory.
Inteligentny system zarządzający kuchnią- systemy antywłamaniowe – wyposażone są w odpowiednie czujniki i kamery video. Zazwyczaj powiązane są z najbliższą komendą policji.
- sterowanie sprzętem audio i video – dzięki temu możliwe jest oglądanie wnętrza domu za pomocą internetu. Można również zaprogramować włączenie muzyki na powitanie gości bądź domowników.
- czujniki deszczu i wiatru – podczas porywistego wiatru rolety zostaną podniesione a wszystkie okna pozamykane.
- systemy nawadniające ogród – umieszczone w ziemi czujniki kontrolujące wilgotność gruntu, informują o konieczności włączenie lub wyłączenie zraszaczy.
Dodatkowo możemy sterować również sprzętem AGD, instalacją satelitarną, systemem oświetlającym ogród czy systemem bram wjazdowych i garażowych.

Inteligentny dom ułatwia nam życie na każdym kroku. Przede wszystkim pozwala nam oszczędzić energię elektryczną oraz cieplną. Czujniki, które zostały umieszczone w wielu miejscach budynku rejestrują sytuację w domu i na zewnątrz i dostosowują do niej stopień zużycia energii.
Dodatkowo może zapewnić nam komfort o oszczędność czasu wyręczając nas z wielu codziennych i często rutynowych czynności, zaczynając od włączania i wyłączania światła a kończąc na podlewaniu ogrodu. Można wygodnie sterować systemem używając pilota włączającego i wyłączającego odpowiednie funkcje. Dużą zaletą takiego budynku jest bezpieczeństwo – chroni nas przed pożarem, włamaniem oraz niepokojem o domostwo podczas wymarzonego urlopu.
Inteligentny system nie jest tanią inwestycją, ale na pewno taką, która po pewnym czasie użytkowania zwraca się. Cena zależna jest od powierzchni domu i od wymagań inwestora. Możliwa jest stopniowa rozbudowa systemu, dodając kolejne automatyczne mechanizmy sterujące wybranymi urządzeniami. Budując dom warto zastanowić się nad stworzeniem inteligentnego domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Anna Dębiec
2016-03-02 02:43:03
Tagi do artykułu: Inteligentny dom | mieszkania | żaluzje | dachy | instalacje | lampy | drzwi | systemy antywłamaniowe | rolety | okna | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Kuchnie Kuchnie Galeria Zlewozmywaki Zlewozmywaki Galeria Jadalnie Jadalnie Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
ocieplanie

Docieplamy dom

Dom kojarzy się przede wszystkim z ciepłem. A ciepło domowe kojarzy się każdemu inaczej. Dla jednego to będą przytulne wnętrza, dla innego ładne kolory ścian, a jeszcze dla innego firanki zawieszone w oknach i mama czekająca z domowym obiadem. Jednak bez tego ciepła rozumianego w dosłownym znaczeniu cała reszta jest tylko mało znaczącym dodatkiem. Bo co to za przyjemność siedzieć w najpiękniejszym wnętrzu, z najładniej pomalowanymi ścianami kiedy jest nam zimno.
Jeżeli podczas budowy domu nie pomyśleliśmy o tym, warto jak najszybciej docieplić swój dom.
budynek

Minimalizm

Minimalizm to nurt w sztuce, designie i literaturze, który powstał w latach 80. XX w. Do dziś nie sformułowano jednoznacznej teorii kierunku. Zaliczany do modernizmu, wywodzi się w prostej linii z niderlandzkiego neoplastycyzmu lat 20 XX wieku, a jednocześnie funkcjonuje jako odnoga postmodernizmu. Formalnie nazwa została nadana w 1965 roku przez R. Wollheima. Szczyt popularności przypadł na lata 60 i 70. XX w...
fundamenty

Ocieplanie styropianem piwnicy

Przez źle zaizolowane przyziemie lub piwnicę ucieka ok. 10% ciepła. Piwnice to pomieszczenia pomocnicze w domu, które zwykle pozostają nieogrzewane. Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić średnio od 1 do 1,25 W/(m2K).
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dekorowanie okien

okna
Dekoracje okienne mogą podkreślić charakter pomieszczenia oraz dodać akcentu wieńczącego całość wystroju pomieszczenia. Odpowiednio dobrane, nadadzą indywidualnego charakteru, pozwolą na optyczną zmianę wielkości wnętrza. Dzięki nim można podkreślić walory pomieszczenia lub zamaskować niedoskonałości niektórych miejsc.

Prawidłowe rozmieszczenie okien w domu

dom jednorodzinny
W projektach domów energooszczędnych duże znaczenie ma dobór odpowiedniej stolarki okiennej. Planując usytuowanie budynku warto wziąć pod uwagę jego położenie względem stron świata. Dzięki temu w efektywny sposób wykorzystamy promieniowanie słoneczne i obniżymy koszty zużycia energii.

Wybieramy rolety do kuchni

kuchnia
Wybór dekoracji kuchennego okna często przysparza wielu problemów. Duże stężenie oparów, tłuszczu i wysoka temperatura sprawiają, że tekstylia brudzą się tu szybciej. Tradycyjne firanki już dawno odeszły do lamusa. Warto przyjrzeć się roletom, które nie tylko stanowią oryginalne rozwiązanie, ale także sprawią, że okno będzie zawsze wyglądać czysto i elegancko. Jakie rolety do kuchni będą najlepsze?

Dekoracja okna w kuchni

zasłony
Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest kuchnia. To właśnie tutaj spędza się sporą część dnia przygotowując lub spożywając posiłki. Jednak kuchnia to nie tylko sprzęt, meble kuchenne czy stół. Ważnym elementem tego pomieszczenia jest także okno, o którego odpowiednią dekorację warto zadbać.