X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Sypialnia - strefa nocnego relaksu i odpoczynku

sypialnia
Sypialnia to miejsce wyjątkowe w naszym mieszkaniu. Jest miejscem prywatnym i intymnym, do którego osoby postronne rzadko mają wstęp. Dlatego zastanawiając się na doborem mebli należy uświadomić sobie sprawę najważniejszą - pomieszczenie to powinno być przeznaczone wyłącznie do wypoczynku i snu.


Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest uczynić z sypialni oazę ciszy i spokoju unikając zagracania jej „niezbędnymi rzeczami”.
O tym, że w sypialni nie powinien stać telewizor, czy komputer ze względu na promienie jonizujące i pole elektrostatyczne (stąd osiadający kurz) wytwarzane przez ich ekrany, mówi się od dawna. Jeśli tylko jest to możliwe usuńmy je ze strefy snu, a jeżeli nie mamy takiej możliwości - oddzielmy miejsce pracy od wypoczynku wykorzystując w tym celu np. parawan.

Aby wstać rześkim i wypoczętym, powinniśmy przeznaczyć na sen około 8 godzin na dobę, sam proces zasypiania, czyli uspokajania organizmu po ciężkim dniu trwa około 10-20 minut. Oprócz regeneracji sił fizycznych sen służy przede wszystkim do regeneracji mózgu - to jak, gdzie i na czym śpimy ma zasadnicze znaczenie dla tego procesu.


Ważnym dla zdrowia jest, aby spać w ciemnym, cichym i dobrze przewietrzonym pokoju.
Dodatkowo jakość naszego snu poprawi się, jeśli będziemy się relaksować i wypoczywać w otoczeniu wysokiej jakości materiałów o delikatnym wykończeniu i fakturze.

sypialniaDla naszego kręgosłupa niezwykle istotny jest odpowiedni dobór materaca. Nie powinien być zbyt miękki, wbrew pozorom nawet w czasie snu, nasz kręgosłup potrzebuje solidnego oparcia w części piersiowej oraz lędźwiowej. Nie popadajmy jednak w skrajności – spanie na twardym jak deska materacu musi być bolesne przez niepotrzebną koncentrację i napięcie mięśni - z całą pewnością nie jest to wygodne. Materac powinien być również wykonany z odpowiedniego tworzywa, najlepiej z warstwą końskiego włosia, które jest silnie higroskopijne i chłonie pot, nie dopuszczając jednak do przedostania się go do wewnętrznych części materaca.

Drugim ważnym elementem naszego łóżka jest poduszka. Ten prosty przedmiot może decydować o całym komforcie snu. Biologicznie, ciało leżąc na boku dąży do podparcia kręgosłupa w odcinku szyjnym, gdy śpimy na brzuchu czy plecach, często podświadomie odrzucamy poduszkę jako podparcie, co jest związane z jej zbyt dużymi rozmiarami. Wybierzmy lekką, w miarę miękką i najlepiej niezbyt dużą.

sypialniaTrzecia sprawa – kołdra. Aby zadbać o odpowiedni komfort termiczny powinniśmy mieć dwie – lekką i cienką na lato oraz ciepłą, puchową na zimę.
Warto także zadbać o własną głowę – w pobliżu zagłówka lubimy stawiać stoliki nocne – są one niezwykle użyteczne jednak nie każde będą dla nas równie bezpieczne. Wybierzmy te modele, które będą miały kanty poniżej linii materaca lub te o zaokrąglonych brzegach - eliminując ryzyko urazu. Tego typu stoliki nocne znajdziemy m.in. w klasycznej kolekcji Rafael marki Klose lub w nowoczesnych liniach Lanao, czy Quattro.

Pamiętajmy aby dobrze się wyspać potrzebujemy „spokoju” również estetycznego – nie każda propozycja sprawdzi się w strefie wydzielonej dla nocnego odpoczynku.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Sypialnie
2010-06-25 09:50:30
Tagi do artykułu: sypialnia | parawany | materace | łóżka | poduszki | KLOSE
 
Powiązane galerie:
Galeria Sypialnie Sypialnie      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
mylo skyscraper style 2

Stylowa siódemka, czyli najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Podobnie jak w świecie natury znajdziemy najprzeróżniejsze gatunki zwierząt i roślin, tak w świecie aranżacji istnieje wiele stylów, których różnorodność może być źródłem niekończących się zachwytów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań warto wymienić siedem, które cieszą się ponadczasowym charakterem. Sprawdź, które pasują do Twojego wnętrza i zainspiruj się nimi, tworząc zachwycający wystrój.
MegaHomes1

Recykling poziom ekspert – czyli domy mieszkalne z kontenerów morskich

Adaptacja kontenerów morskich do budowy domów mieszkalnych, to z całą pewnością oryginalne i wciąż jeszcze nowatorskie rozwiązanie. Budownictwo modułowe zyskuje coraz więcej nowych zwolenników i śmielej wchodzi w kolejne obszary rynku. Do niedawna w Polsce budynki mieszkalne z kontenerów budziły skojarzenia z pomieszczeniami noclegowymi dla pracowników sezonowych lub budynkami typowo socjalnymi. Dziś pogląd ten ulega diametralnej zmianie. Domy kontenerowe okazują się być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form budownictwa.
Oto wnętrze rustykalne – odpowiedź na jedną z najgłębszych tęsknot człowieka: potrzebę poczucia bliskości z naturą. Ta tęsknota pachnie pieczonym chlebem, zaprasza by usiąść wygodnie i zwolnić nieco tempo. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane wiejską sielanką wciąż są modne i spotkać je można nie tylko w domach ukrytych w górskiej głuszy, ale również w centrach dużych miast.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak urządzić komfortową sypialnię?

sypialnia
Jest jednym z najważniejszych miejsc w domu. Tu odpoczywamy, wyciszamy się i nabieramy sił. Komfortowa sypialnia to przemyślana aranżacja, dobrane kolory ścian i optymalny materac.

Jak urządzić sypialnię latem?

sypialnia
Sypialnia z pewnością jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Jej odpowiednia aranżacja odpowiada za to, czy będziemy czuć się komfortowo. Jak więc urządzić to pomieszczenie, by sprzyjało wypoczynkowi? Poznajcie zasady
aranżacji sypialni z Dekoria.pl.

Zdrowy sen w pięknej sypialni

sypialnia
Każdy człowiek bez względu na swoją rasę, pochodzenie społeczne, płeć czy majętność musi podporządkowywać się podziałowi doby na trzy części, z których bezwzględnie najważniejsza to pora snu!.
Sen jest stanem funkcjonalnym układu nerwowego, którego istotą jest czasowy zanik świadomości. Zarówno u człowieka jak i zwierząt wyższych występuje w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem...

Paryski szyk i awangarda w sypialni

Sypialnia
Celem projektantów będzie metamorfoza niedużej sypialni. Pomieszczenie w nowej aranżacji urzeknie widzów niepowtarzalnym wystrojem, a główną rolę odegra eleganckie łóżko w kolorze antara beige. Prosta rama zestawiona z dekoracyjnym, pikowanym wezgłowiem idealnie wpisuje się w eklektyczny wystrój pomieszczenia...