X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Rolety i żaluzje - czyli czym zasłonić okna

rolety
Prywatność życia codziennego ludzi była przez nich chroniona od zawsze. Granicą między nią, a światem zewnętrznym są między innymi okna. Stanowią one element ochrony domu, ale są jednocześnie fragmentem wystroju wnętrza.
Przed wzrokiem niepożądanych osób chroniły nas różnego rodzaju zasłony. Jednak w miarę rozwoju technologii i mody ich rolę zaczęły przejmować rolety i żaluzje.Rolety wewnętrzne stanowią osłonę przed promieniami słonecznymi i ciekawskimi spojrzeniami naszych sąsiadów. Jest to zazwyczaj materiał lub mata zasłonowa umieszczona na obrotowym drążku, przymocowana do ościeżnicy okna lub tuż nad nim. Mata może być wykonana ze słomy, kijków bambusowych lub też drewnianych listewek.
Bardzo znane są rolety rzymskie, które mają wysokie walory zarówno estetyczne jak i użytkowe. Mogą one pełnić funkcje typowo ozdobną lub doskonale spełnić się w roli systemu zaciemniającego ze względu na dość specyficzną konstrukcję – w materiale zrobione są tuneliki, w których umieszczone są małe pręty usztywniające. Dzięki takiemu rozwiązaniu, podciągana roleta układa się w równoległe, proste fałdy.


Równie popularne są rolety bambusowe, które nadają niepowtarzalny klimat i doskonale komponują się z meblami wykonanymi z naturalnego drewna. Mata bambusowa może składać się tak samo jak roleta rzymska lub rolować się od dołu.
Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są rolety materiałowe. Różnorodność tkanin jak i kolorów umożliwia instalację prawie na każdym oknie. Rolety te występują w systemach wolnowiszących oraz umieszczanych w aluminiowych ramach w świetle szyby.

Inny rodzaj rolet stosuje się jako element wykończenia budynku. Są to rolety zewnętrzne. Chronią one przed hałasem, ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i czynnikami atmosferycznymi. Zmniejszają także zużycie energii cieplnej, ponieważ w połączeniu z oknami stanowią bardzo dobrą izolację termiczną.
Jednak podstawową ich funkcją jest zabezpieczanie przed włamaniem.
Istotnym elementem rolety antywłamaniowej jest pancerz, czyli główna część rolety zbudowana z poziomych listew tzw. profili, który może być wykonany z tłoczonej blachy aluminiowej lub PCV. W zależności od typu, rolety mogą mieć różną wielkość oraz grubość. Im grubsze, tym większa jest w nich warstwa pianki, która zwiększa izolację termiczną oraz akustyczną.
Płaszcz rolety przesuwany jest po zwykłych prowadnicach wykonanych z PCV lub aluminium. Aluminium wzmacniane jest stalą wtedy, kiedy roleta ma dobrze chronić przed włamaniem.
Istnieją dwa sposoby nawijania pancerza rolety – ręczny oraz automatyczny. Nawijany on jest na wał zamontowany w skrzynce wykonanej ze stali lub PCV.
Ręczne nawijanie wspomagane jest linką lub paskiem, a w przypadku cięższych i większych rolek, za pomocą korbki. Automatyczne nawijanie sterowane jest za pomocą silnika, również montowanego w wale. Przełącznik sterujący roletami montowany jest na ścianie. Istnieją także wersje z pilotem, który umożliwia nam zdalne sterowanie roletami zabezpieczającymi nasze okna i drzwi.

oknaInnym sposobem osłony okien jest zamontowanie żaluzji. Mogą one stanowić samodzielną dekorację okien, lub być uzupełnieniem dekoracji z tkaniny. Żaluzje możemy podzielić na:
- poziome – najpopularniejsze są aluminiowe. Doskonale odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie łatwo się nie nagrzeje.
Bardzo popularne są także żaluzje wykonane z drewna. Są one bardzo trwałe i eleganckie, jednak niestety drogie.
Żaluzje poziome montuje się zazwyczaj w przestrzeni między szybami lub w ościeży okna
- pionowe – spotykane są zazwyczaj w biurach. Wytworzone są z impregnowanych pasm tkanin lub PCV, które można obracać wokół własnej osi za pomocą sznureczka. Montuje się je pod sufitem w nadprożu lub na ścianie. Dzięki temu można regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Dodatkowo żaluzje można przesunąć całkowicie na bok, odsłaniając okno.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Anna Dębiec
2016-04-22 12:52:21
Tagi do artykułu: Rolety wewnętrzne | rolety rzymskie | rolety materiałowe | rolety zewnętrzne | żaluzje
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dach z widokiem na niebo

okna połaciowe
Mieszkania na poddaszu są bardzo atrakcyjne. Można je w oryginalny i przytulny sposób urządzić. Adaptując takie miejsce, warto zadbać o dobre doświetlenie pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie okien dachowych, zwanych inaczej oknami połaciowymi...


Okienne dylematy

biuro
Żaluzje, firanki, rolety – nie tylko chronią nas przed słońcem i wzrokiem sąsiadów, ale przede wszystkim ubierają i zdobią okno. Co najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

Dekorowanie okna

rolety
Okno jest nie tylko otworem w ścianie, przez który do wnętrza domu czy mieszkania wpada światło dzienne i świeże powietrze. Jest także elementem wystroju wnętrza.

Zasłony czy rolety?

salon
Gustowna aranżacja okien może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Wśród dekoracyjnych trendów prym wiodą niezmienne zasłony i rolety. Projektanci jednak starają się wyjść poza utarte rozwiązania. Jakie metody dekoracji okien są modne we współczesnych aranżacjach wnętrz?