A może wiata?

Wiata samochodowa Fastlock

fot. Wiata samochodowa Fastlock

Dynamicznie rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych i robocizny sprawiają, że budowa domu jest przedsięwzięciem, którego finansowania może nie przeżyć nasz portfel. W takich sytuacjach inwestorzy szukają rozwiązań niestandardowych i tańszych.
Ograniczyć koszty budowy możemy w inny sposób, np. zamiast dachówki możemy na dachu ułożyć dobrej jakości, ładny gont bitumiczny, a jeśli nie stać nas na budowę dużego dom z garażem, to może zbudujmy dom bez garażu? Być może dzięki temu kupimy nieco większą działkę w lepszej lokalizacji? Z tego typu alternatywami podczas budowy spotkamy się wielokrotnie – ważne by podejmować właściwe decyzje.

Wiata zamiast garażu?

Najlepszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest oczywiście budowa garażu będącego elementem bryły budynku. Nie zawsze jednak udaje się ten plan zrealizować – przeszkodą stają się ograniczenia finansowe, kształt i wielkość działki lub wymogi dotyczące jej zagospodarowania. W takim przypadku może warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Nie gorszym czy lepszym, ale właśnie alternatywnym. I tu właśnie z pomocą przyjdą nam producenci lekkich pokryć dachowych z tworzyw sztucznych czy wiat garażowych.

Po pierwsze
Przy obecnych cenach materiałów budowlanych budowa garażu może się okazać przedsięwzięciem nazbyt nadwerężającym naszą kieszeń. Dlatego też czasem warto zrezygnować lub odłożyć w czasie tę kosztowną inwestycję i zainwestować znacznie mniejsze pieniądze w montaż wiaty systemowej. Już za kilka tysięcy zł możemy zakupić gotowy do zmontowania zestaw elementów, które producent dostarczy nam na miejsce przeznaczenia. Powstanie z nich lekka i estetyczna konstrukcja, która nie przytłoczy naszej działki.

Po drugie – trwały materiał

Panel dachowy z tworzywa sztucznego Fastlock

fot. Panel dachowy z tworzywa sztucznego Fastlock

Płyty poliwęglanowe to nowoczesna alternatywa dla ciężkich, sztywnych i podatnych na pęknięcia tafli szklanych. Duża wytrzymałość i elastyczność tego materiału stwarza szerokie pole do popisu dla architektów i projektantów. Wiaty garażowe pokryte poliwęglanem wyróżniają się walorami estetycznymi, ale są też niezwykle trwałe. Pokrycie jest lekkie, co okazuje się dużym atutem podczas montażu. Ponadto płyty te są odporne na działanie promieni UV i uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli zaś chodzi o konstrukcję wiaty, mamy do wyboru zaimpregnowane odpowiednio drewno o dużej twardości, które może w nienaruszonym stanie wytrzymać wiele lat, możemy też zdecydować się na stelaż aluminiowy lub, jeśli założenia konstrukcyjne tego wymagają – stalowy.

Wiata Fastlock

fot. Wiata Fastlock

Po trzecie – łatwy montaż
Wraz z zakupionym zestawem otrzymujemy szczegółową instrukcję jego montażu. Wszystkie elementy wiaty są w niej przejrzyście zilustrowane tak, że z pewnością nie będziemy mieć problemu z odgadnięciem przeznaczenia każdej części. Korzystając z zawartych w instrukcji wskazówek już w niespełna godzinę możemy sami zbudować wiatę garażową, a jedynymi potrzebnymi narzędziami będą: śrubokręt, młotek, wiertarka, poziomnica i komplet kluczy. Złożoną konstrukcję montujemy do żelbetowej płyty podjazdu za pomocą kotew, a następnie przystępujemy do zakładania elastycznych poliwęglanowych paneli dachowych. Zadanie ułatwia nam system łączy zatrzaskowych, dzięki którym nie ma potrzeby wiercenia jakichkolwiek otworów w połaci dachu. Kolejne panele dodajemy z łatwością porównywalną do układania klocków lego.

Po czwarte – estetyka
Producenci oferują wiaty systemowe w kilku wariantach wykończenia. Konstrukcja może być wykonana z drewna wybarwionego na wybrany kolor, innym rozwiązaniem jest barwiony proszkowo szkielet stalowy. Panele pokryciowe wykonane z poliwęglanu występują w różnych kolorach. Dostępne są także w wersji przezroczystej. Dzięki takiej ilości kombinacji bez problemu możemy wpasować wiatę w konwencję stylistyczną, w jakiej utrzymany jest dom i ogród.

projekty wiat

Po piąte – bezproblemowe utrzymanie
Gotowa wiata jest zupełnie niekłopotliwa w utrzymaniu. Dzięki owalnemu kształtowi pokrycia dachowego liście i śnieg same zsuwają się z jego powierzchni. Jeśli zaś zostaną jakieś zabrudzenia, bez problemu usuniemy je strumieniem wody z węża ogrodowego. A w przypadku generalnych porządków można po prostu zdemontować poliwęglanowe pokrycie i oczyścić je gorącą wodą z dodatkiem detergentów.

Po szóste – szybki demontaż.
Może się zdarzyć, że zajdzie konieczność rozebrania wiaty – np. gdy będziemy chcieli przenieść ją w inne miejsce. A wtedy z pewnością docenimy łatwość demontażu, jaką zapewniają rozwiązania systemowe. Po zdjęciu kolejno wszystkich paneli dachowych odłączamy konstrukcję od fundamentu i rozkładamy ją na części. Elementy możemy następnie składować, by w przyszłości skonstruować wiatę raz jeszcze.

Inne zastosowania pokryć z tworzyw sztucznych
Pokrycia z materiałów takich jak poliwęglany, żywice syntetyczne, PVC, poliestry i akryle są bardzo praktycznym materiałem stosowanym do budowy nie tylko wiat, ale także zadaszania ogrodów zimowych, altan ogrodowych, tarasów czy basenów ogrodowych. Są one odporne na czynniki atmosferyczne i uderzenia, a przy tym doskonale przepuszczają światło słoneczne. Mogą mieć budowę litą, kanalikową lub spienioną. Są znacznie bardziej wytrzymałe niż szkło – lite płyty z poliwęglanu mają odporność nawet dwieście razy od niego większą. Pokrycia z tworzyw sztucznych mogą mieć różne profile – od zupełnie płaskich i gładkich po formowane w kształcie fali. W zależności od potrzeb mogą być całkowicie przeźroczyste, przydymione lub całkowicie nieprzepuszczające światła. Oferta jest szeroka – wybór pokrycia i sposób jego wykorzystania zależą wyłącznie od inwestora.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o wiatach, zapraszamy do lektury artykułów:
Jak zbudować wiatę?
A może wiata?
Garaż, czy wiata?

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)