Wybór technologii budowy domu

budowa domu

fot. budowa domu

Wybór technologii budowy domu dotyczy przede wszystkim wykonania konstrukcji nośnej i ścian zewnętrznych. Wciąż najwięcej domów powstaje w technologii tradycyjnej, murowanej. Warto wiedzieć, że odmiany dzisiejszej cegły, bloczków i pustaków znacznie różnią się od materiałów z których budowali nasi dziadkowie, a alternatywne metody pozwalają na wybudowanie domu szybciej i taniej.

Nowoczesne technologie budowy domu nie cieszą się takim zaufaniem jak metody tradycyjne, murowane. Mimo to znajdują się inwestorzy otwarci na innowacje. W końcu liczą się nie tylko pieniądze, ale i czas.

Ściany jednowarstwowe

Przeczytaj również: Emalia do drewna i metalu
ściana jednowarstwowa

fot. ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa wznoszona jest z jednej warstwy materiału budowlanego, który pełni jednocześnie funkcję nośną i termoizolacyjną. Największą popularnością cieszą się ściany jednowarstwowe murowane z pustaków ceramicznych, które utrzymują przyjemny chłód latem, a zimą zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. O izolacyjności decyduje liczba drążeń i porów powstających w procesie wypalania.

Budowa jednowarstwowych ścian z pustaków ceramicznych (np. Porotherm 44Si i Profi), łączonych metodą pióro – wpust to nie tylko oszczędność materiału spoinowego, ale i małe ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych.
Technologia cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród budowniczych.

Dom ze styropianu
Ta technologia znacznie obniża koszty budowy domu. Bardzo istotne jest dokładne przygotowanie fundamentów i wypoziomowanie. Styropianowe pustaki układa się jak klocki LEGO, mijankowo. Elementy zazębiają się między sobą, tworząc szczelne połączenia. Zaleca się betonowanie po trzy warstwy aby nie spowodować wybrzuszeń styropianu. Zestaw wyspecjalizowanych pustaków, także ze styropianu, umożliwia wykonanie otworów drzwiowych i okiennych tą sama metodą.
Niniejsza technologia pozwala na wznoszenie budynków do 25 m wysokości i zastosowanie dowolnego rodzaju stropu.

Ściany dwuwarstwowe, ocieplane od zewnątrz
Należy do rodzaju ścian wielowarstwowych. Do budowy ścian dwuwarstwowych stosuje się węższe pustaki niż w technologii jednowarstwowej – np. Porotherm 25 P+W. Od zewnątrz na dobrze oczyszczoną powierzchnię przykleja się lub montuje przy pomocy kołków (w przypadku wełny mineralnej) 10 cm warstwę ocieplenia.

Ściany trójwarstwowe

Ściana trójwarstwowa

fot. Ściana trójwarstwowa

Ściana trójwarstwowa to ściana wielowarstwowa, która składa się z: warstwy nośnej (ok. 25 cm) , warstwy ociepleniowej (5-10 cm) i osłonowej (8-11 cm). Warstwa osłonowa może być wykonana z cegieł klinkierowych.
Każda z warstw pełni osobną funkcję, a metoda zdaje się spełniać wszystkie wymagania, które można by postawić ścianom nośnym. Dobrze wykonana przegroda jest paroprzepuszczalna, odporna na żywioły i mrozoodporna.

Technologie szkieletowe
Technologia szkieletowa nie należy do najłatwiejszych.

przekrój ściany

fot. przekrój ściany

Mimo niskiej ceny i wysokiej trwałości, o której świadczą kilkudziesięcioletnie gwarancje producentów, nie jest najpopularniejsza. Domy szkieletowe, czyli domy drewniane, obecnie wykonuje się w technologii prefabrykowanej na zamówienie.
Przewagą metody nad pozostałymi technologiami jest „montaż suchy”. Dzięki temu instalacja poszczególnych elementów na budowie odbywa się bez udziału wody i o każdej porze roku.
Średni czas od zamówienia i zlecenia inwestycji do oddania gotowego domu mieści się w przedziale od 4 do 8 miesięcy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o technologiach szkieletowych, zapraszamy do lektury artykułu: Dom modułowy

Cegły, bloczki i kształtki silikatowe
Krąży opinia, że silikat to materiał budowlany drugiej kategorii. Należy wiedzieć, że to produkt ekologiczny, zdrowy, mocny, uniwersalny, a na dodatek tani. Ścianę z silikatów należy ocieplić, nie wymaga natomiast wykończenia od zewnątrz. Elementy mogą pozostać nieotynkowane. Wystarczy zakonserwować je bezbarwnym impregnatem.
Ocenia się, że ściany z wytrzymałego silikatu mogą przetrwać w dobrym stanie nawet 100 lat. Współczesne wyroby silikatowe , zwłaszcza elementy osłonowe, dostępne są w wielu kolorach.

Domy z bali

Tradycyjne domy z bali drewnianych

fot. Tradycyjne domy z bali drewnianych

Domy z bali wymagają użycia dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Wilgotność surowca nie może przekraczać 20%. Dzisiejsze domy buduje się się z bali o szerokości 6-9 cm albo z okrąglaków sosny, jodły, świerku i modrzewia. Do najpopularniejszych konstrukcji należą: sumikowo-łątkowa i wieńcowa (węgłowa, zrębowa).
W konstrukcji sumikowo-łątkowej stosuje się pionowe słupy (łątki), ustawione na podwalinie i połączone oczepem. Między łątki układa się poziomo krótkie odcinki bali zwane sumikami. Naroża budynku mogą być dekoracyjnie wykończone w „jaskółczy ogon”.

Konstrukcja wieńcowa jest bardziej znana i kojarzona z budownictwem z bali, które układa się poziomo na sobie. Między balami powstają nieregularne szczeliny, wypełniane dekoracyjnymi warkoczami ze strużyn drewnianych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o technologii budowy domów z bali, zapraszamy do lektury artykułu:Tradycyjne domy z bali drewnianych

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)