X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Wybór technologii budowy domu

budowa domu
Wybór technologii budowy domu dotyczy przede wszystkim wykonania konstrukcji nośnej i ścian zewnętrznych. Wciąż najwięcej domów powstaje w technologii tradycyjnej, murowanej. Warto wiedzieć, że odmiany dzisiejszej cegły, bloczków i pustaków znacznie różnią się od materiałów z których budowali nasi dziadkowie, a alternatywne metody pozwalają na wybudowanie domu szybciej i taniej.


Nowoczesne technologie budowy domu nie cieszą się takim zaufaniem jak metody tradycyjne, murowane. Mimo to znajdują się inwestorzy otwarci na innowacje. W końcu liczą się nie tylko pieniądze, ale i czas.

Ściany jednowarstwowe
ściana jednowarstwowaŚciana jednowarstwowa wznoszona jest z jednej warstwy materiału budowlanego, który pełni jednocześnie funkcję nośną i termoizolacyjną. Największą popularnością cieszą się ściany jednowarstwowe murowane z pustaków ceramicznych, które utrzymują przyjemny chłód latem, a zimą zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. O izolacyjności decyduje liczba drążeń i porów powstających w procesie wypalania.Budowa jednowarstwowych ścian z pustaków ceramicznych (np. Porotherm 44Si i Profi), łączonych metodą pióro – wpust to nie tylko oszczędność materiału spoinowego, ale i małe ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych.
Technologia cieszy się dużą popularnością i zaufaniem wśród budowniczych.

Dom ze styropianu
Ta technologia znacznie obniża koszty budowy domu. Bardzo istotne jest dokładne przygotowanie fundamentów i wypoziomowanie. Styropianowe pustaki układa się jak klocki LEGO, mijankowo. Elementy zazębiają się między sobą, tworząc szczelne połączenia. Zaleca się betonowanie po trzy warstwy aby nie spowodować wybrzuszeń styropianu. Zestaw wyspecjalizowanych pustaków, także ze styropianu, umożliwia wykonanie otworów drzwiowych i okiennych tą sama metodą.
Niniejsza technologia pozwala na wznoszenie budynków do 25 m wysokości i zastosowanie dowolnego rodzaju stropu.

Ściany dwuwarstwowe, ocieplane od zewnątrz
Należy do rodzaju ścian wielowarstwowych. Do budowy ścian dwuwarstwowych stosuje się węższe pustaki niż w technologii jednowarstwowej – np. Porotherm 25 P+W. Od zewnątrz na dobrze oczyszczoną powierzchnię przykleja się lub montuje przy pomocy kołków (w przypadku wełny mineralnej) 10 cm warstwę ocieplenia.

Ściany trójwarstwowe
Ściana trójwarstwowaŚciana trójwarstwowa to ściana wielowarstwowa, która składa się z: warstwy nośnej (ok. 25 cm) , warstwy ociepleniowej (5-10 cm) i osłonowej (8-11 cm). Warstwa osłonowa może być wykonana z cegieł klinkierowych.
Każda z warstw pełni osobną funkcję, a metoda zdaje się spełniać wszystkie wymagania, które można by postawić ścianom nośnym. Dobrze wykonana przegroda jest paroprzepuszczalna, odporna na żywioły i mrozoodporna.

Technologie szkieletowe
Technologia szkieletowa nie należy do najłatwiejszych. przekrój ścianyMimo niskiej ceny i wysokiej trwałości, o której świadczą kilkudziesięcioletnie gwarancje producentów, nie jest najpopularniejsza. Domy szkieletowe, czyli domy drewniane, obecnie wykonuje się w technologii prefabrykowanej na zamówienie.
Przewagą metody nad pozostałymi technologiami jest „montaż suchy”. Dzięki temu instalacja poszczególnych elementów na budowie odbywa się bez udziału wody i o każdej porze roku.
Średni czas od zamówienia i zlecenia inwestycji do oddania gotowego domu mieści się w przedziale od 4 do 8 miesięcy.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o technologiach szkieletowych, zapraszamy do lektury artykułu: Dom modułowy

Cegły, bloczki i kształtki silikatowe
Krąży opinia, że silikat to materiał budowlany drugiej kategorii. Należy wiedzieć, że to produkt ekologiczny, zdrowy, mocny, uniwersalny, a na dodatek tani. Ścianę z silikatów należy ocieplić, nie wymaga natomiast wykończenia od zewnątrz. Elementy mogą pozostać nieotynkowane. Wystarczy zakonserwować je bezbarwnym impregnatem.
Ocenia się, że ściany z wytrzymałego silikatu mogą przetrwać w dobrym stanie nawet 100 lat. Współczesne wyroby silikatowe , zwłaszcza elementy osłonowe, dostępne są w wielu kolorach.

Domy z bali
Tradycyjne domy z bali drewnianychDomy z bali wymagają użycia dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego drewna. Wilgotność surowca nie może przekraczać 20%. Dzisiejsze domy buduje się się z bali o szerokości 6-9 cm albo z okrąglaków sosny, jodły, świerku i modrzewia. Do najpopularniejszych konstrukcji należą: sumikowo-łątkowa i wieńcowa (węgłowa, zrębowa).
W konstrukcji sumikowo-łątkowej stosuje się pionowe słupy (łątki), ustawione na podwalinie i połączone oczepem. Między łątki układa się poziomo krótkie odcinki bali zwane sumikami. Naroża budynku mogą być dekoracyjnie wykończone w „jaskółczy ogon”.

Konstrukcja wieńcowa jest bardziej znana i kojarzona z budownictwem z bali, które układa się poziomo na sobie. Między balami powstają nieregularne szczeliny, wypełniane dekoracyjnymi warkoczami ze strużyn drewnianych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o technologii budowy domów z bali, zapraszamy do lektury artykułu:Tradycyjne domy z bali drewnianych
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-19 15:07:21
Tagi do artykułu: budowa domu | cegły | ściany jednowarstwowe | Porotherm | pustaki | Ściany dwuwarstwowe | ściany trójwarstwowe | technologia szkieletowa | domy drewniane | bloczki | Domy z bali
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
Projekt Mini1

Mini 4 – projekt domu parterowego dla 4-osobowej rodziny

Domy parterowe to spełnienie marzeń wielu osób, ponieważ potrafią zaspokoić potrzeby mieszkaniowe nawet licznej rodziny. Często zapewniają funkcjonalny rozkład pomieszczeń z przestronnym salonem, w którym każde spotkanie rodzinne będzie niesamowitym przeżyciem. Taki właśnie jest projekt domu Mini 4. Sprawdźmy bliżej jego parametry i rozwiązania instalacyjne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ściany jednowarstwowe

ściana jednowarstwowa
Ściana jednowarstwowa gwarantuje prostotę i szybkość wznoszenia budynku. Co więcej, ściana taka posiada ogromne zalety energooszczędne, nie ustępujące ścianom wielowarstwowym. Właśnie dlatego dedykowana jest do budowy domów jednorodzinnych.

Ciepły i oszczędny dom dzięki ścianom bez docieplenia

pustaki i pianka
Ostatnie analizy rynku budowlanego pokazują, że w znacznym stopniu drożeją materiały izolacyjne. Ta informacja nie musi jednak zasmucać osób, które planują niebawem budowę domu. Można bowiem zastosować nowoczesne rozwiązania, jakimi są zewnętrzne ściany nośne niewymagające docieplenia. Dzięki jednowarstwowym ścianom budowa ciepłego i przytulnego domu staje się korzystniejsza ekonomicznie, łatwiejsza i szybsza w realizacji.

System budowy domów z betonu komórkowego

beton komórkowy
Beton komórkowy jest jednym z najbardziej popularnych materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych. Charakteryzujące go wysoka izolacyjność cieplna, łatwość murowania oraz obróbki sprawiają, że zarówno inwestorzy indywidualni jak i deweloperzy coraz chętniej sięgają po lekkie, białe bloczki...

10 powodów, aby zbudować dom z ceramiki

pustaki ceramiczne
Prawie połowa indywidualnych inwestorów w Polsce decyduje się na budowę domu z pustaków ceramicznych – wynika z danych serwisu Oferteo.pl. Dlaczego Polacy tak wysoko cenią właśnie tą technologię?