X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Tania kawalerka do wynajęcia

dom piętrowy
Tegoroczny sezon studenckiego poszukiwania lokum zbliża się do końca. Miesiąc sierpień wykazał najbardziej intensywny ruch na rynku wynajmu nieruchomości. W porównaniu do ubiegłego roku zwiększyła się podaż, a ceny ... spadły. „Tania kawalerka do wynajęcia” przestała być mitem, nawet w dużych ośrodkach studenckich.


Największy spadek cen kawalerek odnotowano w Krakowie (~12,5%), Warszawie (~11%), Gdańsku i Wrocławiu (~16%). Rozbieżności cenowe wynikają przede wszystkim z: lokalizacji, powierzchni mieszkalnej i standardu.

Średnie ceny wynajmu, w przeliczeniu na 1 m2, w największych ośrodkach akademickich w Polsce, kształtują się następująco:
- Warszawa - 46zł/m2
- Kraków – 35 zł/m2
- Wrocław – 35 zł/m2
- Poznań – 32 zł/m2
- Katowice - 30 zł/m2
- Łódź – 28 zł/m2

Warszawa króluje w rankingu z najwyższą ceną wynajmu za 1m2:
- kawalerka ~2000 zł/m-c,


- mieszkanie 2-pokojowe ~2400 zł/m-c,
- mieszkanie 3-pokojowe ~3350 zł/m-c
- mieszkanie 4-pokojowe i większe w granicach 5000 zł/m-c.
Najwięcej ofert, ~30% w sierpniu 2010r. dotyczyło wynajmu lokum, których cena nie przekraczała 2000 zł/m-c

W Krakowie średnia cena wynajmu mieszkania przekracza 2000 zł/m-c (~67% umieszczonych ofert). Duża rozpiętość cenowa, wynika ze względów: lokalizacyjnych, komunikacyjnych i standardu wykończenia. W Starym Mieście mieszkanie o powierzchni 32 m2 może kosztować nawet 4300 zł/m-c, natomiast w Bieńczycach lokum o powierzchni 20 m2 można wynająć już za 600 zł/m-c, a w Nowej Hucie 35 m2 to nawet 800 zł/m-c.

Stolica Dolnego Śląska – Wrocław – króluje pod względem dostępności „studenckiego lokum” w najniższym przedziale cenowym – do 2000zł/m-c (~87% złożonych ofert).
Kawalerkę można wynająć już od 1220 zł/m-c, mieszkanie 2-pokojowe kosztuje blisko 1700 zł/m-c, mieszkanie 3-pokojowe około 2000zł/m-c, a 4-pokojowe i większe powyżej 3000zł/m-c.
Mieszkanie do wynajęcia w Starym Mieście, na Krzykach i Śródmieściu wciąż najdroższe, choć czasem i tam udaje się znaleźć niedrogą ofertę.

Wynajem w Poznaniu określa się jako „opłacalny”. Oferty cenowe kształtują się podobnie do wrocławskich - poniżej 2000 zł/m-c (~80%). Największą popularnością cieszą się dzielnice „wieżowców” i „wielkiej płyty”, czyli Rataje i Winogrady.

W Katowicach, blisko 88% mieszkań do wynajęcia kosztuje do 2000 zł na miesiąc. Wynajem lokum do 50 m2 kosztuje blisko 1500 zł/m-c, mieszkanie 3-pokojowe około 1900 zł/m-c, a 4-pokojowe i większe 2000 zł/m-c. Najwięcej ofert pochodzi z południowej dzielnicy miasta – Piotrowic.

Najbardziej specyficznym ośrodkiem akademickim jest Łódź, w którym ceny wynajmu mieszkań nie przekraczają 2000 zł/m-c. Przeważają mieszkania 2-pokojowe (~1700 zł/m-c), oraz 3-pokojowe (w granicach 1900 zł/m-c).

We wrześniu „najlepsze kąski” są zwykle zarezerwowane, a dla spóźnialskich pozostają mieszkania o gorszym standardzie wykończenia, zlokalizowane dalej od kampusów. Popyt winduje ceny, a właściciele zacierają ręce, podnoszą ceny wynajmu (przynajmniej o kilka procent) i znajdują chętnych. Chociaż rotacja w takich lokalach jest większa, właściciele „wychodzą na swoje”.

Źródło danych liczbowych: serwis wynajem.pl, sierpień 2010r.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Architektura
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-03-02 21:35:41
Tagi do artykułu: wynajem nieruchomości | ceny | kawalerka | Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Łódź | wynajem
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
dom jednorodzinny

Domy z wizją

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...
makieta

Urbanistyka

Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Działki budowlane w Polsce

działka budowlana
Generalną tendencją w II kwartale 2009 r. Jest spadek cen działek wokół dużych miast. Największy dotyczy miejscowości podwarszawskich, takich jak Legionów, Łomianki, Stare Babice i Józefów. W niektórych przypadkach cena spadła nawet o 35%.

Moda na lofty

salony
Moda na lofty w Europie trwa od kilkudziesięciu lat. Do Polski dotarła niedawno. Słowo Loft, z języka angielskiego, oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzy się z zabytkowymi obiektami poprzemysłowymi, lub innymi obiektami kubaturowymi (np. użyteczności publicznej jak dworce, koszary i hale)...

Polskie stadiony piłkarskie na EURO 2012

stadion
Obwieszczenie Komitetu Wykonawczego UEFA, 13 maja 2009r. wytypowało cztery, spośród sześciu polskich miast do turnieju UEFA EURO 2012. Są to miasta, które podpisały umowę z UEFA w 2007r. : Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Poznań. To nie tylko lokalizacje mistrzostw ale i oficjalni gospodarze imprezy...

Park Biznesowy Business Garden Warszawa już w budowie

biura
2 czerwca 2011 roku miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję Business Garden Warszawa. Jest to pierwszy z trzech analogicznych „zielonych” parków biznesowych w usytuowanych w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie o łącznej powierzchni najmu ok. 300,000 mkw.