X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wrzosy w ogrodzie

Wrzosy
Zakładając przydomowy ogród, warto pamiętać o tym, by znalazły się w nim rośliny atrakcyjne nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Jesienny ogród pełny ciepłych barw z pewnością będzie zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jedną z wielu roślin, które kojarzą nam się z jesienią są wrzosy. Są to przepiękne kwiaty, które długo i obficie kwitną od sierpnia do końca września. Dzięki nim nasz ogród może być atrakcyjny i kolorowy nawet wtedy, gdy większość ogrodowych bylin już przekwitło.


Wrzosy doskonale nadają się do sadzenia zarówno w sąsiedztwie innych krzewów jak i w pojemnikach. Jednak najpiękniej wyglądają licznie posadzone na dużych płaszczyznach. Fioletowe wrzosowiska należą do jednych z najpiękniejszych jesiennych widoków.

Wrzosy są zielonymi krzewinkami o wysokości od 20 do 40 cm. Ich kwiaty kwitną nie tylko na jasnofioletowo, ale także biało i różowo. Rośliny te w naturalnym środowisku rosną w słonecznych miejscach, w przepuszczalnej, mało urodzajnej, ale i kwaśnej glebie. Sadząc je w naszym ogrodzie powinniśmy pamiętać, aby odpowiednio przygotować dla nich podłoże, ponieważ w zwykłej ziemi przestają rosnąć i obumierają. W miejscu, w którym planujemy stworzyć wrzosowisko należy zdjąć 15 centymetrową warstwę ziemi, a następnie rozłożyć kwaśny torf. Sadzimy je w dużych grupach, ponieważ posadzone pojedynczo pomiędzy kwiatami wyglądają nienaturalnie. Następnie po posadzeniu, rabatę należy wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory. Dzięki temu zapobiegniemy szybkiemu przesychaniu gleby. Warto o tym pamiętać, ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy i korzystają tylko z wody nagromadzonej w wierzchnich warstwach gleby.WrzosowiskoCo roku, te jesienne kwiaty powinny być przycinane. Dzięki temu będą tworzyć ładne, zwarte kępy i obficie zakwitną. Mimo, że wrzosy są odporne na mróz, warto je dodatkowo okryć na zimę. Do tego zabiegu najlepiej nadadzą się świerkowe gałązki lub agrowłóknina.

Planując nasadzenia wrzosów w ogrodzie, pamiętajmy o odpowiednim dla nich towarzystwie. Najlepiej wybrać te gatunki, które tak samo jak one lubią kwaśną glebę oraz słoneczne stanowisko. Bardzo dobrze spisze się tutaj azalia, dabecja kantabryjska czy wrzosiec krwisty.

Oprócz wrzosów, swoją kolorystyką w ogrodzie będą cieszyć nas popularne marcinki czyli inaczej astry jesienne. W zależności od gatunku mogą mieć od 30 do 50 cm wysokości. Piękne kwiaty astrów jesiennych mogą zdobić zarówno ogrodowe rabaty jak i donice na balkonie nawet do listopada. Równie ciekawie będzie wyglądać zimowit jesienny, który ze względu na swój wygląd jest często mylony z krokusami. Kwitnie na początku jesieni, jak sama nazwa wskazuje na powitanie zimy.

pnączeTakże krzewy i pnącza potrafią być atrakcyjne jesienią. Winobluszcz pięciolistkowy jest pnączem, które jesienią przybiera piękne barwy. Atrakcyjne jesienne liście mają także barberysy. Ich liście przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo. Szczególnie efektowny jest berberys koreański, ottawski oraz Thunberga. Dzięki swoim niewielkim wymaganiom nadają się do każdego przydomowego ogródka. Ciekawymi kolorami zachwyci nas także pigwowiec pośredni, który wiosną naszą uwagę przykuje licznym pomarańczowym lub czerwonym kwiatostanem, a jesienią pomarańczowymi owocami.

Warto zadbać o to by w momencie nadejścia jesieni, nasz ogród był pełen kwitnących kwiatów i różnokolorowych liści. Dzięki temu będziemy mogli rozkoszować się malowniczy widokiem ogrodu jeszcze długo po zakończeniu sezonu letniego.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2016-04-14 19:13:45
Tagi do artykułu: Wrzosy | krzewy | azalia | astry | pnącza | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
ogród zimowy

Ogrody pod szkłem

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin. Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogródek skalny

Ogródek skalny
Ogród skalny jest częścią ogrodu przeznaczoną do uprawy niewielkich roślin górskich między kamieniami. Pełen urokliwych, kwitnących wśród kamieni roślin ogródek jest marzeniem niejednego ogrodnika rozpoczynającego przygodę z roślinami. Niezwykle dekoracyjny, imitujący naturalne środowisko w zależności od chęci właściciela ogrodu, skalniak może mieć przeróżne rozmiary. Zajmowana przez odpowiednio utrzymany skalniak powierzchnia pozostanie dekoracyjna przez cały sezon, a pagórek z kamieniami bardzo łatwo będziemy mogli utrzymać w dobrym stanie.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Cień nie jest wadą

ogród
Wymarzony ogród ocieniony koronami starych drzew tak różny jest od skąpanej w słońcu rabaty, bardziej tajemniczy i urokliwy. Czarowne baśnie z czasów dzieciństwa mogą odżyć na nowo, z każdym kolejnym kwiatem i srebrzysto-zielonym liściem, szczególnie w grze światła i cienia.

Ochrona roślin przed zimą

Ochrona bylin przed zimą
Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.