Wrzosy w ogrodzie

Wrzosy

fot. Wrzosy

Zakładając przydomowy ogród, warto pamiętać o tym, by znalazły się w nim rośliny atrakcyjne nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Jesienny ogród pełny ciepłych barw z pewnością będzie zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jedną z wielu roślin, które kojarzą nam się z jesienią są wrzosy. Są to przepiękne kwiaty, które długo i obficie kwitną od sierpnia do końca września. Dzięki nim nasz ogród może być atrakcyjny i kolorowy nawet wtedy, gdy większość ogrodowych bylin już przekwitło.

Wrzosy doskonale nadają się do sadzenia zarówno w sąsiedztwie innych krzewów jak i w pojemnikach. Jednak najpiękniej wyglądają licznie posadzone na dużych płaszczyznach. Fioletowe wrzosowiska należą do jednych z najpiękniejszych jesiennych widoków.

Wrzosy są zielonymi krzewinkami o wysokości od 20 do 40 cm. Ich kwiaty kwitną nie tylko na jasnofioletowo, ale także biało i różowo. Rośliny te w naturalnym środowisku rosną w słonecznych miejscach, w przepuszczalnej, mało urodzajnej, ale i kwaśnej glebie. Sadząc je w naszym ogrodzie powinniśmy pamiętać, aby odpowiednio przygotować dla nich podłoże, ponieważ w zwykłej ziemi przestają rosnąć i obumierają. W miejscu, w którym planujemy stworzyć wrzosowisko należy zdjąć 15 centymetrową warstwę ziemi, a następnie rozłożyć kwaśny torf. Sadzimy je w dużych grupach, ponieważ posadzone pojedynczo pomiędzy kwiatami wyglądają nienaturalnie. Następnie po posadzeniu, rabatę należy wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory. Dzięki temu zapobiegniemy szybkiemu przesychaniu gleby. Warto o tym pamiętać, ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy i korzystają tylko z wody nagromadzonej w wierzchnich warstwach gleby.

Wrzosowisko

fot. Wrzosowisko

Co roku, te jesienne kwiaty powinny być przycinane. Dzięki temu będą tworzyć ładne, zwarte kępy i obficie zakwitną. Mimo, że wrzosy są odporne na mróz, warto je dodatkowo okryć na zimę. Do tego zabiegu najlepiej nadadzą się świerkowe gałązki lub agrowłóknina.

Planując nasadzenia wrzosów w ogrodzie, pamiętajmy o odpowiednim dla nich towarzystwie. Najlepiej wybrać te gatunki, które tak samo jak one lubią kwaśną glebę oraz słoneczne stanowisko. Bardzo dobrze spisze się tutaj azalia, dabecja kantabryjska czy wrzosiec krwisty.

Oprócz wrzosów, swoją kolorystyką w ogrodzie będą cieszyć nas popularne marcinki czyli inaczej astry jesienne. W zależności od gatunku mogą mieć od 30 do 50 cm wysokości. Piękne kwiaty astrów jesiennych mogą zdobić zarówno ogrodowe rabaty jak i donice na balkonie nawet do listopada. Równie ciekawie będzie wyglądać zimowit jesienny, który ze względu na swój wygląd jest często mylony z krokusami. Kwitnie na początku jesieni, jak sama nazwa wskazuje na powitanie zimy.

pnącze

fot. pnącze

Także krzewy i pnącza potrafią być atrakcyjne jesienią. Winobluszcz pięciolistkowy jest pnączem, które jesienią przybiera piękne barwy. Atrakcyjne jesienne liście mają także barberysy. Ich liście przebarwiają się na czerwono, żółto i pomarańczowo. Szczególnie efektowny jest berberys koreański, ottawski oraz Thunberga. Dzięki swoim niewielkim wymaganiom nadają się do każdego przydomowego ogródka. Ciekawymi kolorami zachwyci nas także pigwowiec pośredni, który wiosną naszą uwagę przykuje licznym pomarańczowym lub czerwonym kwiatostanem, a jesienią pomarańczowymi owocami.

Warto zadbać o to by w momencie nadejścia jesieni, nasz ogród był pełen kwitnących kwiatów i różnokolorowych liści. Dzięki temu będziemy mogli rozkoszować się malowniczy widokiem ogrodu jeszcze długo po zakończeniu sezonu letniego.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)