X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

Zbyt suche powietrze szkodzi nie tylko na gardło, a przebywanie w pomieszczeniu o niskiej wilgotności powoduje problemy dermatologiczne, alergiczne, laryngologiczne i zaburzenia koncentracji. Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu, mieszkaniu lub w biurze? Jak sprawdzić wilgotność powietrza?


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wilgotność powietrza w mieszkaniu i w pracy ma istotny wpływ na codzienne samopoczucie i zdrowie. Problem zbyt niskiej wilgotności powietrza jest szczególnie odczuwalny w sezonie grzewczym. Wówczas u niektórych osób pojawiają się problemy z oddychaniem, bóle, głowy, kaszel, problemy z cerą i włosami. Szczególnie wrażliwe na suche powietrze są niemowlęta i małe dzieci u których występują problemy ze snem i alergiczne reakcje skórne.

Ponadto suche powietrze przyczynia się do pękania drewnianych mebli, rozwoju roztoczy w kurzu, pyłkach i w sierści zwierząt domowych. Unoszące się w powietrzu cząstki są łatwiej wchłaniane, czego efektem mogą być alergie i przewlekłe choroby układu oddechowego.Jak zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu?
Do pomiaru wilgotności powietrza służy higrometr (popularny higrometr włosowy) i psychometr (należy do grupy higrometrów). Wewnętrzny termo-higrometr można kupić w także w postaci elektronicznej. Urządzenie wskazuje: temperaturę w stopniach Celsjusza, wskaźnik wilgotności w RH%, wskaźnik temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu z pamięcią minimalnego i maksymalnego wskazania. Wilgotność powietrza wyświetla się w formie diagramu belkowego i liczby. Każda belka to 2% wilgotności. Pełny zakres zawiera się między 16% a 98%. Wskaźnik poziomu komfortu mieści się w zakresie od 30 do 60%. Kiedy wskazanie urządzenia będzie niższe niż 30%, oznacza to, że wilgotność powietrza w domu jest zbyt niska i należy ją zwiększyć.

W okresie grzewczym różnica wilgotności pomiędzy powietrzem na zewnątrz a wewnątrz budynku, które jest ogrzewane może wynieść nawet kilkanaście stopni, czyli kilkadziesiąt procent. Bywa też, że poziom wilgoci spada w skrajnie do 20%. - mówią specjaliści KLIMA-TOP.

Jak podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu?
Wśród domowych metod na nawilżanie powietrza w pokoju najczęściej stosuje się wieszanie mokrych ręczników lub prania na kaloryferze, bądź ceramicznych zbiorniczków z wodą.

Obecnie zdrowy mikroklimat we wnętrzu pomagają utrzymać: nawilżacze powietrza, nawilżacze z jonizatorem, filtry powietrza lub oczyszczacze, które dodatkowo eliminują grzyby i drobnoustroje mogące wpływać negatywnie na przypadłości alergiczne.

Jak wybrać nawilżacz powietrza?
W zależności od sposobu wytwarzania pary wodnej, nawilżacze powietrza dzielimy na:
- nawilżacze ewaporacyjne,
- nawilżacze ultradźwiękowe,
- nawilżacze parowe,

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza
nawilżacz ewaporacyjnyTo najzdrowsze i najmniej kłopotliwe urządzenia nawilżające powietrze. Działają na zasadzie naturalnego odparowania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Woda ze zbiornika podawana lub zaciągana jest przez wkład nawilżający, a wentylator zamontowany w urządzeniu przetłacza powietrze przez wilgotne powierzchnie powodując odparowanie wody. Ze względu na wyjątkowo niewielki rozmiar i minimalistyczny kształt, te dekoracyjne nawilżacze powietrza można wyeksponować w każdym pomieszczeniu - także w biurze w którym powietrze regularnie wysusza klimatyzacja.


nawilżacz ultradźwiękowyUltradźwiękowe nawilżacze powietrza
To urządzenia najbardziej popularne na rynku. Działają na zasadzie mechanicznego rozbijania wody za pomocą ultradźwięków na drobne cząsteczki pary, widoczne jako biała mgiełka. Urządzenia tego typu zwykle mają wbudowaną mechanikę sterującą lub elektronikę, tzw. higrostat. Dzięki niemu możliwe jest zadanie wymaganej wilgotności powietrza, a urządzenie ją utrzymuje.


Parowe nawilżacze powietrza
nawilżacz parowyTo urządzenia najbardziej higieniczne, polecane w stosowaniu w pokojach dziecięcych, podobnie jak urządzenia ewaporacyjne. Działają na zasadzie gotowania wody (jak czajnik), dzięki czemu para wodna pozbawiona jest bakterii i drobnoustrojów. Ze względu na zasadę działania urządzenia tego typu zazwyczaj mają bardzo prostą konstrukcję i z reguły brak w nich elektroniki sterującej. Trzeba wówczas stosować np. higrostaty zewnętrzne aby nie wprowadzić do powietrza zbyt dużej ilości pary wodnej – zalecają specjaliści KLIMA-TOP].

***
Normy dotycząca zasad wentylacji i klimatyzacji
Względną wilgotność powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi określają polskie normy dotycząca zasad wentylacji i klimatyzacji w budynkach:
1.Polskie Normy - PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
2.Wymagania i PN-73/B-03431 Wentylacja mechaniczna w budownictwie. Wymagania
3.ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) (czytaj: DZIAŁ III - Budynki i pomieszczenia).
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
2010-09-29 12:07:39
Tagi do artykułu: jonizator | wentylacja
 
Proponuję zapoznać się z technologią nawiewników higrosterowanych.
Fifek @ 2014-04-04 02:22:18
Ja też stosowałam metodę z ręcznikiem, ale trochę to uciążliwe jak się mieszka w czymś większym niż kawalerka
Sprawę załatwił nawilżacz. Pracuje 1-2 godz. dziennie, a komfort znacznie lepszy.
jolaniebieska @ 2014-01-13 06:49:42
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
klimatyzator

Klimatyzatory i nagrzewnice - zamów pogodę na jutro

Przeciętny człowiek słabo orientuje się w urządzeniach zmieniających parametry powietrza w mieszkaniach, domach czy biurach.
jonizator

Jonizatory

O zdrowym mikroklimacie w domu decydują przede wszystkim: czyste powietrze, odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Pomimo regularnego wietrzenia i nawilżania pomieszczeń, w powietrzu unoszą się bakterie i zanieczyszczenia. Dodatkowo urządzenia elektroniczne emitują jony dodatnie, które niekorzystnie „ładują” powietrze i wpływają negatywnie na samopoczucie...
oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza

Z każdym oddechem pochłaniamy od 40 tys. do 75 tys. cząsteczek pyłu. Poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach bywa nawet 100 razy większy niż na zewnątrz. Choroby układu oddechowego i alergie (głównie u dzieci) są coraz częstszymi przypadłościami. Pomimo postępu medycyny i nauki zachorowań jest coraz więcej, dlatego warto zadbać o jakość powietrza w domu i w miejscu pracy...
nagrzewnice

Nagrzewnice powietrza

Sroga zima może zaskoczyć w tym roku mieszkańców całego kraju. Eksperci KLIMA-TOP polecają doskonałe urządzenia grzewcze, które ogrzeją każde pomieszczenie. Urządzenia są rozwiązaniem skutecznym i doraźnym dla osób, które nie zdążyły się przygotować na gwałtowne przyjście mrozów...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jonizacja powietrza w mieszkaniu

gabinet
To, jaki mikroklimat panuje w domu, zależy od wielu czynników. Sprzęt komputerowy i urządzenia z tworzywa sztucznego to podstawowe wyposażenie większości miejsc, w których spędza się najwięcej czasu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się bóle głowy, złe samopoczucie czy różnego rodzaju alergie. Aby zapobiec tym problemom, warto zaopatrzyć się w dobry jonizator powietrza.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

kobieta
Problemy z oddychaniem, duszności, uciążliwy katar - to tylko niektóre z dolegliwości, z którymi na co dzień borykają się alergicy. Dlatego warto zadbać, aby substancji wywołujących reakcje alergiczne było w najbliższym otoczeniu jak najmniej. Tu z pomocą przychodzi nowoczesna technologia.

Jonizator powietrza – jak działa?

jonizator
Dziesiątki substancji i drobnoustrojów, z którymi mamy do czynienia na co dzień, u wielu osób wywołują uciążliwe reakcje alergiczne. Ulgę w dolegliwościach mogą przynieść alergikom oczyszczacze i jonizatory powietrza. Czym są i na czym polega ich działanie?

Jak skutecznie pozbyć się zapachu papierosów?

oczyszczacz powietrza
Zakaz palenia tytoniu w barach i restauracjach to pierwszy krok do oczyszczenia atmosfery w miejscach publicznych. Równie ważne jest jednak rozprawienie się z zapachami, które mogą być odczuwalne w lokalu nawet kilka tygodni po ostatnim „dymku”. Świeże powietrze w pomieszczeniach zagwarantuje profesjonalny oczyszczacz.