X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Jak zwiększyć wilgotność powietrza w domu?

Zbyt suche powietrze szkodzi nie tylko na gardło, a przebywanie w pomieszczeniu o niskiej wilgotności powoduje problemy dermatologiczne, alergiczne, laryngologiczne i zaburzenia koncentracji. Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu, mieszkaniu lub w biurze? Jak sprawdzić wilgotność powietrza?


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wilgotność powietrza w mieszkaniu i w pracy ma istotny wpływ na codzienne samopoczucie i zdrowie. Problem zbyt niskiej wilgotności powietrza jest szczególnie odczuwalny w sezonie grzewczym. Wówczas u niektórych osób pojawiają się problemy z oddychaniem, bóle, głowy, kaszel, problemy z cerą i włosami. Szczególnie wrażliwe na suche powietrze są niemowlęta i małe dzieci u których występują problemy ze snem i alergiczne reakcje skórne.

Ponadto suche powietrze przyczynia się do pękania drewnianych mebli, rozwoju roztoczy w kurzu, pyłkach i w sierści zwierząt domowych. Unoszące się w powietrzu cząstki są łatwiej wchłaniane, czego efektem mogą być alergie i przewlekłe choroby układu oddechowego.Jak zwiększyć wilgotność powietrza w mieszkaniu?
Do pomiaru wilgotności powietrza służy higrometr (popularny higrometr włosowy) i psychometr (należy do grupy higrometrów). Wewnętrzny termo-higrometr można kupić w także w postaci elektronicznej. Urządzenie wskazuje: temperaturę w stopniach Celsjusza, wskaźnik wilgotności w RH%, wskaźnik temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu z pamięcią minimalnego i maksymalnego wskazania. Wilgotność powietrza wyświetla się w formie diagramu belkowego i liczby. Każda belka to 2% wilgotności. Pełny zakres zawiera się między 16% a 98%. Wskaźnik poziomu komfortu mieści się w zakresie od 30 do 60%. Kiedy wskazanie urządzenia będzie niższe niż 30%, oznacza to, że wilgotność powietrza w domu jest zbyt niska i należy ją zwiększyć.

W okresie grzewczym różnica wilgotności pomiędzy powietrzem na zewnątrz a wewnątrz budynku, które jest ogrzewane może wynieść nawet kilkanaście stopni, czyli kilkadziesiąt procent. Bywa też, że poziom wilgoci spada w skrajnie do 20%. - mówią specjaliści KLIMA-TOP.

Jak podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu?
Wśród domowych metod na nawilżanie powietrza w pokoju najczęściej stosuje się wieszanie mokrych ręczników lub prania na kaloryferze, bądź ceramicznych zbiorniczków z wodą.

Obecnie zdrowy mikroklimat we wnętrzu pomagają utrzymać: nawilżacze powietrza, nawilżacze z jonizatorem, filtry powietrza lub oczyszczacze, które dodatkowo eliminują grzyby i drobnoustroje mogące wpływać negatywnie na przypadłości alergiczne.

Jak wybrać nawilżacz powietrza?
W zależności od sposobu wytwarzania pary wodnej, nawilżacze powietrza dzielimy na:
- nawilżacze ewaporacyjne,
- nawilżacze ultradźwiękowe,
- nawilżacze parowe,

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza
nawilżacz ewaporacyjnyTo najzdrowsze i najmniej kłopotliwe urządzenia nawilżające powietrze. Działają na zasadzie naturalnego odparowania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Woda ze zbiornika podawana lub zaciągana jest przez wkład nawilżający, a wentylator zamontowany w urządzeniu przetłacza powietrze przez wilgotne powierzchnie powodując odparowanie wody. Ze względu na wyjątkowo niewielki rozmiar i minimalistyczny kształt, te dekoracyjne nawilżacze powietrza można wyeksponować w każdym pomieszczeniu - także w biurze w którym powietrze regularnie wysusza klimatyzacja.


nawilżacz ultradźwiękowyUltradźwiękowe nawilżacze powietrza
To urządzenia najbardziej popularne na rynku. Działają na zasadzie mechanicznego rozbijania wody za pomocą ultradźwięków na drobne cząsteczki pary, widoczne jako biała mgiełka. Urządzenia tego typu zwykle mają wbudowaną mechanikę sterującą lub elektronikę, tzw. higrostat. Dzięki niemu możliwe jest zadanie wymaganej wilgotności powietrza, a urządzenie ją utrzymuje.


Parowe nawilżacze powietrza
nawilżacz parowyTo urządzenia najbardziej higieniczne, polecane w stosowaniu w pokojach dziecięcych, podobnie jak urządzenia ewaporacyjne. Działają na zasadzie gotowania wody (jak czajnik), dzięki czemu para wodna pozbawiona jest bakterii i drobnoustrojów. Ze względu na zasadę działania urządzenia tego typu zazwyczaj mają bardzo prostą konstrukcję i z reguły brak w nich elektroniki sterującej. Trzeba wówczas stosować np. higrostaty zewnętrzne aby nie wprowadzić do powietrza zbyt dużej ilości pary wodnej – zalecają specjaliści KLIMA-TOP].

***
Normy dotycząca zasad wentylacji i klimatyzacji
Względną wilgotność powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi określają polskie normy dotycząca zasad wentylacji i klimatyzacji w budynkach:
1.Polskie Normy - PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.
2.Wymagania i PN-73/B-03431 Wentylacja mechaniczna w budownictwie. Wymagania
3.ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690) (czytaj: DZIAŁ III - Budynki i pomieszczenia).
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Instalacje HVAC
2010-09-29 12:07:39
Tagi do artykułu: jonizator | wentylacja
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
    Najlepsze projekty domów