X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Bakteryjna cętkowatość pomidorów

Pomidory
Czynnikiem etiologicznym choroby określonej jako bakteryjna cętkowatość pomidorów jest bakteria Pseudomonas syringae. Bakteria ta najczęściej atakuje rośliny rosnące na uprawach polowych, ale zdarza się również pod osłonami. Niestety ofiarą cętkowatości często pada również papryka, rosnąca w pobliżu zainfekowanych pomidorów.


Objawy choroby występują na wszystkich częściach nadziemnych rośliny. Na powierzchni pędów i liści pojawiają się ciemnozielone wodniste plamy, które z czasem brunatnieją. Plamy są otoczone żółtą obwódką, mają nieregularny kształt i około 2 mm średnicy. Podobna sytuacja występuje na zielonych owocach (choć często nie widać żółtej obwódki).

Infekcja zwykle rozpoczyna się od pozostawionej w ziemi chorej części rośliny lub nasiona. Bakterie łatwo wnikają poprzez aparaty szparkowe (oraz różnego rodzaju rany). Szczególnie sprzyjająca jest dla nich deszczowa pogoda (jako uwicione bakterie gramujemnie, świetnie przemieszczają się w wodzie). Optymalna temperatura rozwoju choroby to około 20 – 25 stopni.Jeśli chcesz zapobiec występowaniu tej choroby musisz przestrzegać zasady by nie uprawiać roślin z rodziny psiankowatych na tym samym polu przez następne 3 lata. Jeśli prowadzisz hodowlę pod folią lub w szklarni, pamiętaj by przed sezonem dokładnie odkazić podłoże oraz sprzęty (np. preparatem Nemazin 97 FG).

Usuwaj zawsze zainfekowane nasiona i chore siewki, a tuż przed wysadzeniem, opryskaj rozsadę preparatem miedziowym (np. Miedzian 50 WG). Korzystnie jest również stosować profilaktycznie preparat będący wyciągiem z grejpfruta (np. Grevit 200 SL lub Biosept 33 SL). Pomocne jest również opryskiwanie preparatem Biochicol 20 PC. Możesz też sporządzić specjalną mieszankę ochronną złożoną przykładowo z preperatów: Miedzian 50 WG + Bravo 500 SC (lub Gwarant 500 SC) + mocznik. Pamiętaj jednak, że niektóre wczesne odmiany pomidorów szklarniowych mogą być wrażliwe na poparzenie takimi mieszankami, więc dokładnie sprawdź swoje rośliny!
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
2010-07-05 09:54:58
Tagi do artykułu: choroby | rośliny | nasiona
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zabezpieczenie róż na zimę

Róże zimą
Późna jesień to czas na ostatnie prace ogrodowe. Przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważną czynnością, by rośliny rozkwitły w następnym sezonie wegetacyjnym w pełnej krasie. Ochrona roślin przed zimnem dotyczy przede wszystkim odmian pochodzących z cieplejszych stref klimatycznych, jak na przykład róże.

Choroby traw w uprawie na nasiona

Choroby traw
W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.

Renowacja trawnika

Trawnik
Jeżeli nie są Państwo zadowoleni ze stanu swojego trawnika, szpeci on ogród, na którym Państwu zależy, być może potrzebna jest jego renowacja?
Renowacji wymagają trawniki źle założone, o dużym zachwaszczeniu (zwłaszcza chwastami jednoliściennymi i wieloletnimi), o nierównej powierzchni i słabej żywotności murawy oraz wieloletnie, zniszczone intensywnym użytkowaniem.

Jak wyhodować kiełki?

kiełki
Jedzenie świeżych kiełków zawędrowało do Europy z Dalekiego Wschodu. Zostały odkryte przez chińskich żeglarzy, którzy z braku pożywienia zaczęli jeść jedyny pozostały prowiant – kiełkującą fasolę. W ten sposób odkryli, że jest nie tylko smaczna, ale także dodaje sił. Od tego czasu spożywa się również kiełki innych roślin strączkowych, zbóż oraz nasion roślin oleistych.