Okna białe czy w kolorze?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Wybór barwy i struktury stolarki to dzisiaj tylko i wyłącznie rzecz gustu – producenci mogą spełnić niemal każde nasze życzenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak znać aktualne trendy i wszystkie kolorystyczne możliwości.

Okna, zgodnie z panującą modą mają już nie tylko chronić nasz dom przed czynnikami atmosferycznymi i zapewniać ciepło, ale także być jego dekoracją i przyciągać uwagę przechodniów – bo jak inaczej wytłumaczyć dostęp do coraz to bogatszych, a na dodatek nieustannie rozszerzanych palet okiennych oklein.

Klasyczna biel, choć w dalszym ciągu wybierana najczęściej, głównie z uwagi na swą neutralność i uniwersalność, staje się tylko jedną z wielu dostępnych opcji. Do wyboru mamy jednocześnie całą gamę kolorów jednolitych, jak również drewnopodobnych – przypominających nie tylko polską sosnę, ale także tak egzotyczne gatunki drzew jak rosnące w Indonezji i Malezji meranti.

Najczęściej wybieranymi kolorami drewnopodobnymi pozostają nadal złoty dąb i orzech – mówi Magdalena Basarab z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – W ostatnich latach popularność zyskują odcienie szarości, które jeszcze do niedawna uznawano za zbyt smutne oraz okleiny nawiązujące wzornictwem do tych wykorzystywanych w meblarstwie. Bardziej wymagający klienci mogą także zdecydować się na okleiny, które fakturą przypominają np. szczotkowany metal czy chociażby skórkę pomarańczy.

Co warte podkreślenia, jakość i sposób wykonania współczesnych oklein jest już na tyle wysoka, że rozpoznanie z kilku metrów, jakie okna – drewniane czy PVC – zamontował nasz sąsiad, jest praktycznie niemożliwe. A to kolejny oprócz niższej ceny argument za tym, aby zdecydować się właśnie na „plastiki”.

Ale jednocześnie, mając do wyboru tak szeroki wachlarz barw, można się w tym trochę pogubić. Dlatego powinniśmy pamiętać, że okna muszą współgrać nie tylko z elewacją, ale także pokryciem dachu, rynnami czy parapetami. Jeśli nie jesteśmy w 100% przekonani do jednego z wyszukanych, choć przykuwających nasz wzrok kolorów, warto postawić na te, które sprawdzają się od wielu lat i wciąż są modne, czyli np. brązy. Warto przy tym pamiętać, że zakup okien PVC to inwestycja przynajmniej na kilkanaście lat, w trakcie których nie będziemy mogli zmienić ich koloru. Wybierajmy zatem jaskrawe odcienie tylko wówczas, jeśli nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.

Sam kolor to jednak nie wszystko, powinniśmy zwrócić również uwagę na technologię, w jakiej zostały wykonane okna – mówi Artur Głuszcz, z firmy MS więcej niż OKNA – Zastosowanie ciemnych, kolorowych oklein może prowadzić w upalne, słoneczne dni do powstania ekstremalnych różnic temperatury na powierzchni i wewnątrz profilu, a to skutkuje m.in. trwałym odkształceniem okna. Dlatego też od strony zewnętrznej stosujemy specjalne, zaawansowane technologicznie folie ograniczające absorpcję energii słonecznej. Poza tym profil jest odpowiednio wentylowany od wewnątrz, a jego ścianka zewnętrzna jest tuż pod okleiną biała. Dzięki temu udało nam się obniżyć temperaturę nagrzewania okien o kilkanaście stopni, zwiększając tym samym ich stabilność i odporność na deformacje.

Ciekawym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem może być też zakup okien w podwójnej kolorystyce – innej od wewnątrz domu, a innej od zewnątrz. Dzięki temu nie tylko dopasujemy nasze okna na wyglądu elewacji budynku, ale także będą one idealnie współgrały z wystrojem i tonacją domowego wnętrza. Bez wątpienia, mamy więc w czym wybierać.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)