X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dom energooszczędny – projektowanie z myślą o przyszłości.

dom jednorodzinny
Inwestorzy zwracają baczniejszą uwagę na koszty – nie tylko budowy, ale również utrzymania domu, bowiem zdają sobie sprawę, że energia będzie drożeć. Koszt utrzymania domu energooszczędnego jest zdecydowanie niższy. Warto również wspomnieć o zmianach w Prawie budowlanym, które nakładają obowiązek certyfikowania budynków. W przyszłości domy energooszczędne legitymujące się certyfikatem energetycznym o dobrych współczynnikach będą atrakcyjne na rynku nieruchomości i ich cena będzie wyższa w porównaniu z domami wyposażonymi w standardowe rozwiązania. W odpowiedzi na oczekiwania inwestorów pracownia MTM STYL stworzyła kolekcję domów energooszczędnych wyposażonych w najnowocześniejsze instalacje i rozwiązania.


Tworząc kolekcję domów energooszczędnych skupiliśmy się na rozwiązaniach umożliwiających efektywne gospodarowanie energią w budynku. Projekt domu energooszczędnego naszej pracowni zawiera szereg rozwiązań technicznych umożliwiających:


-zdecydowaną poprawę izolacji termicznej budynku,
-zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów utrzymania,
-poprawę klasy energetycznej budynku.
Standard, jaki przyjęliśmy przy opracowywaniu projektów domów energooszczędnych wybiega daleko poza niezbędne minimum wymagane przez prawo budowlane. Nasze projekty zawierają kompletną dokumentację budowlaną, dzięki której budowa domu nie powinna sprawić trudności wykonawczych. Pełną ofertę projektów energooszczędnych można obejrzeć na łamach katalogu „Domy w stylu” oraz „Pogodny dom”, jak również na naszych stronach internetowych” – mówi Małgorzata Miłek-Łącka, V-ce Prezes Biura Projektowego MTM STYL.

Architektura domu energooszczędnego
Maciej Matłowski - architekt pracowni MTM STYLPodstawowym kryterium jakim kieruję się przy projektowaniu domu energooszczędnego jest rachunek zysków i strat – wyjaśnia Maciej Matłowski, arch. MTM STYL. Z jednej strony chciałbym zaprojektować budynek najbliższy założeniom domu pasywnego,
w którym najpełniej jest realizowana idea energooszczędności, z drugiej zaś strony mam świadomość kosztowności pewnych rozwiązań, których zastosowanie przez inwestora byłoby niewspółmierne do zakładanych zysków. Stąd dom energooszczędny jest rozwiązaniem optymalnym; pomiędzy kosztami inwestycji a zwrotem poniesionych kosztów na przestrzeni kilku lat. – dodaje Maciej Matłowski.
Potrzeby mieszkańców domów energooszczędnych nie ulegają zmianom, stąd funkcja, wzajemne powiązanie pomieszczeń jest takie samo jak w każdym innym domu. Jednakże wyposażenie w nowoczesne technologie wymuszają pewne zmiany. Wyższa jest wysokość parteru, bowiem muszę przewidzieć, iż pod stropem będą ukryte przewody instalacji rekuperacji, należy również zaplanować miejsce na dachu, w którym będą zainstalowane kolektory słoneczne. Bardzo ważny jest układ pomieszczeń i otworów okiennych względem stron świata. Projektowanie budynku energooszczędnego to podnoszenie poprzeczki. Już nie tylko funkcja i forma świadczą o poprawnie zaprojektowanym domu, ale również współdziałanie obiektu z najnowocześniejszymi technologiami, w które będzie wyposażony obiekt.

Konstrukcja domu energooszczędnego
Konstrukcja domu energooszczędnego praktycznie nie różni się od konstrukcji domu spełniającego tylko warunki normowe. W jednym i drugim przypadku konstrukcja jest wynikiem tego, co stworzą architekt i inwestor – mówi Michał Szejka, konstruktor MTM STYL. - Pogrubienie warstw izolacyjnych zwykle nie stanowi żadnego problemu, jedynie przy konstrukcji bardziej skomplikowanych dachów możemy odczuć niewielki wzrost ilości drewna w konstrukcji. Przy budowie domu energooszczędnego ważne jest, aby dopilnować wszystkich szczegółów i rozwiązań zawartych w dokumentacji, które to decydują właśnie o tym, że budynek może nosić takie miano. To właśnie błędy wykonawcze są najczęstszą przyczyną tego, że nie udaje nam się osiągnąć zamierzonego efektu, a przecież wystarczy tylko trochę wiedzy, dokładności
i sumienności, a wydatki na ogrzewanie na pewno będą niższe.

Instalacje w domu energooszczędnym
Grażyna Sykała z firmy PRO-SAN TG zajmującej się projektowaniem instalacji radzi - Budowa domu, to decyzja na całe życie.Właściciel pracowni projektowej PRO-SAN TGWarto więc dobrze ją przemyśleć i zbudować dom na miarę swoich potrzeb i możliwości. Wszelkie decyzje podjęte na etapie budowy mają potem skutki odczuwalne przez bardzo długi okres. Przyszłemu inwestorowi radzę zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego projektu. Przy ciągłym wzroście cen nośników energii, czyli gazu, energii elektrycznej czy oleju opałowego, tylko energooszczędny dom jest racjonalnym wyborem.
Budowa domu energooszczędnego na pewno będzie bardziej kosztowna niż podobnego budynku zaprojektowanego zgodnie z obowiązującymi normami. Ważne jest zatem to, po jakim czasie dodatkowe wydatki mogą się zwrócić. To w dużej mierze zależy od aktualnych i prognozowanych cen nośników energii oraz od stopnia osiągniętej energooszczędności. Na pewno warto zainwestować w zwiększenie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych i wentylację z rekuperatorem (odzyskiem ciepła). Dodanie kilku centymetrów wełny mineralnej lub styropianu to stosunkowo niewielki wydatek, a zyski w kosztach ogrzewania mogą dojść nawet do 30%. Podobnie jest z wentylacją z odzyskiem ciepła. Poniesione z tego tytułu dodatkowe koszty mogą się zwrócić już po 3-5 latach, czyli bardzo szybko. Natomiast inwestycje w okna o współczynniku U<1,0 W/(m2K), ogrody zimowe, kolektory słoneczne czy pompy ciepła trzeba za każdym razem rozpatrywać indywidualnie. Ich amortyzacja następuje bowiem zwykle po kilkunastu latach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Trendy
2009-04-22 10:49:27
Tagi do artykułu: domy energooszczędne | izolacje | projekty domów | prawo budowlane | domy pasywne | kolektory słoneczne | Wełna mineralna | styropian
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Velux

Co można samodzielnie naprawić w oknie dachowym?

Dbając o okna dachowe na co dzień, konserwując je zgodnie z zaleceniami producenta, raczej nie będziemy mieli kłopotów z ich sprawnym funkcjonowaniem ani z ewentualnymi uszkodzeniami. Gdyby jednak rama lub skrzydło okna zostały zarysowane, nastąpiło zużycie powłoki lakieru czy uszkodzenie uszczelki, to warto wiedzieć, że większość tego typu napraw w oknie dachowym można wykonać samodzielnie.
rozkład domu parterowego2

Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania i zaspokoi potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób stawia na dom parterowy. Na jaki układ pomieszczeń warto zdecydować się w parterówce?
dom waski maly 2

Zgrabny dom na wąską działkę

Zakup gruntu pod budowę domu to dość spora inwestycja, szczególnie jeśli zależy nam na osiedleniu się w granicach miasta. Nie każdy może pozwolić sobie na dużą działkę, co w konsekwencji wiąże się z wyborem kompaktowego projektu domu. Na które rozwiązania architektoniczne warto zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z niewielkiego budynku? Jakie domy są idealne na wąskie działki budowlane?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zimą zadbaj o ciepły dom

ocieplanie
Ponad połowa (53 proc.) ciepła w przeciętnym domu ucieka przez ściany zewnętrzne. Ocieplenie tych ścian to jedynie 2 proc. kosztów budowy całego domu. Warto więc zainwestować w odpowiednią termoizolację, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu. Inwestycja w wełnę mineralną lub styropian zwróci się z nawiązką.

Pracownia Projektowa Archipelag

logo
Pracownia ARCHIPELAG istnieje już 12 lat. Gwarantują swoim klientom kompleksowość usług architektoniczno-budowlanych.

Współczesne trendy w projektowaniu domów

dom jednorodzinny
Współcześnie niemalże każda dziedzina życia podporządkowana jest modzie. Moda steruje naszym ubiorem, zachowaniem oraz wyglądem otoczenia. Wraz z upływem czasu zmieniają się również nasze zapatrywania na dom. Niebagatelne znaczenie ma też zasobność portfela.

Inwestor budujący nawet mały dom, zwraca uwagę na walory estetyczne przyszłego lokum. Jednym słowem chce mieszkać ładnie… i modnie...

Międzynarodowe Targi Budownictwa Ekologicznego BUD-ECO 2010

logo
Rozwiązania proekologiczne w Polsce cieszą się dużym zainteresowaniem.
Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w domy energooszczędne - mając na uwadze dobro własne i korzyści dla środowiska naturalnego...