X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Odśnieżanie dachów

dachy
Obowiązek odśnieżania dachów należy do właściciela lub zarządcy budynku. Artykuł 61 pkt. 2 Prawa Budowlanego* nakazuje zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych i niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający śnieg. Mokry śnieg stanowi największe obciążenie. Podczas topnienia, warstwa o powierzchni 1 m kw. i grubości 15 cm może ważyć nawet 50 kg.


Odśnieżanie dachów to tylko jedna z czynności mająca zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i pieszym przechodzącym w pobliżu budynku. W zakres czynności obejmujących odśnieżanie wchodzi usuwanie brył lodu na elewacjach, lodu z rynien i rur, zwisających sopli, nawisów śnieżnych i lodowych.

Jak bezpiecznie odśnieżyć dach naszego domu?
odśnieżanieNie każdy może odśnieżać dach. Pomimo braku wymogu odpowiedniego uprawnienia na odśnieżanie dachu, czyli specjalnych kwalifikacji, należy posiadać aktualne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na wysokościach. Jak wiadomo ośnieżone połacie mogą być bardzo śliskie. Aby uniknąć upadku z wysoka, w myśl przepisów BHP, osoba wykonująca pracę powinna być poinformowana o niebezpieczeństwie i należycie zabezpieczona.


Zlecenie pracy przy odśnieżaniu dachu bez zabezpieczeń może kosztować nieodpowiedzialnego pracodawcę nawet 2 000 zł grzywny.
Uwaga!!!
Za pracę na wysokościach nie uważa się odśnieżania dachów, na których na stałe zamontowanie są konstrukcje i urządzenia chroniące przed upadkiem, takie jak: barierki, wysokie murki i balustrady.

Cena za odśnieżanie dachu
sopleCeny za odśnieżanie dachów są bardzo różne, naliczane od 1 metra kwadratowego lub w formie stawki godzinowej. Średnia cena usługi za 1 m kw. Powierzchni wynosi 2 zł. Niektóre firmy naliczają dodatki za usuwania oblodzeń, sopli i wywózkę śniegu. Stawka netto takiej może wówczas wzrosnąć od 4 do 12 zł/m kw.

W związku z nowelizacją tzw. ustawy okołobudżetowej 25 listopada 2010r., która oczekuje na podpis prezydenta, stawka VAT na odśnieżanie dachów, chodników i ulic wzrośnie w 2011 roku z 7 do 8%. Pomimo wzrostu podatku, mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające kilku pracowników, które uzyskają niski przychód roczny (do 100 tys. w stosunku do odpowiedniego czasu pracy w 2010 roku) mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku.

Kto ma obowiązek odśnieżania chodników i podjazdów?
Niebezpieczeństwo dla pieszych zimą mogą stanowić także nieodśnieżone chodniki. O obowiązku odśnieżania chodnika mówi ustawa o utrzymaniu porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r.

W myśl obowiązujących przepisów chodnik i podjazd to elementy przylegające do ogrodzenia nieruchomości, stąd obowiązek odśnieżania ich należy do właściciela bądź zarządcy obiektu. Pracownicy zarządu gminy i zarządu dróg bardzo często otrzymują skargi telefoniczne na nieodśnieżone odcinki ciągów pieszych i podjazdów przylegających do posesji osób prywatnych. Należy wiedzieć, że do wyżej wymienionych służb należy jedynie usunięcie śniegu zgarniętego przez właściciela lub zarządcę budynku.

Wyjątek stanowią odcinki chodnika oddzielone od posesji pasem zieleni lub parkingiem, które podlegają pod zarządcę drogi lub gminę. W takich przypadkach odśnieżanie nie należy do obowiązku właściciela ani zarządcy budynku.

____________
* Prawo budowlane: Rozdział 6 - Utrzymanie obiektów budowlanych
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prawo Budowlane
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-19 07:05:38
Tagi do artykułu: odśnieżanie | dachy | prawo budowlane | BHP
 
Powiązane galerie:
Galeria Dachy Dachy      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
kran

Zmiękczacze wody

Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.
domy jednorodzinne

Kupno domu – porady

Zakup domu zwykle poprzedzony jest długim okresem poszukiwań. Jednak kiedy nareszcie znajdzie się ten wymarzony, nie warto ulegać emocjom i bez zastanowienia biec do banku.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Roboty ziemne

maszyna budowlana
W świetle prawa roboty ziemne i roboty budowlane należy rozróżnić. Roboty ziemne, szczególnie niwelacja i podnoszenie terenu, nie zawsze mają związek z robotami budowlanymi.

Jak odśnieżać kostkę brukową?

kostka brukowa
Gdy nadejdzie zima i spadnie pierwszy śnieg każdy stara się zapewnić sobie bezpieczne dojście z ulicy do drzwi wejściowych i dojazd od bramy do garażu. Usuwanie śniegu powinno jednak uwzględniać specyfikę nawierzchni. Kostka brukowa ma w tym zakresie swoje wymagania.

Obowiązek odśnieżania dróg i chodników

odśnieżanie
Tegoroczna zima nadchodzi z opóźnieniem. Śnieg poruszył w kotlinach górskich i niektórych ośrodkach narciarskich. Właściciele popularnych kurortów zimowych załamują ręce, a drogowcy je zacierają. Aura przypomina bardziej okres późnej jesieni, niż prawdziwą, polską zimę.

Ścieżka ogrodowa - dobrze i bezpiecznie zaprojektowana

kostka brukowa
Efektownie ułożona kostka brukowa jest wizytówką całej posesji. Przyciąga wzrok przechodniów i wprawia w zachwyt odwiedzających nas gości. Choć kostka brukowa jest atrakcyjna sama w sobie, to prawdziwie spektakularne efekty osiągniemy dopiero, gdy odpowiednio zaprojektujemy ścieżki z jej udziałem. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu brukowanej nawierzchni wyjaśnia Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.