X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Pielęgnacja trawnika

ogród
Równy i zadbany trawnik to niewątpliwie marzenie niejednego właściciela ogrodu. To także jeden z ważniejszych elementów ogrodowej kompozycji. Stanowi tło dla drzew, krzewów, kwiatów, a także wprowadza w ogrodzie porządek. Przemyślany trawnik nawet w niewielkim ogrodzie sprawi, że będzie on sprawiał wrażenie przestronniejszego.

Warto wiedzieć, że prócz walorów estetycznych trawnik w naszym ogrodzie ma także inne zalety. Prawidłowo pielęgnowany, porośnięty zdrowymi roślinami dostarcza otoczeniu dużą ilość tlenu oraz podnosi wilgotność powietrza. Wytworzony w ten sposób mikroklimat będzie sprzyjał dobremu wypoczynkowi w ciepłe, letnie dni.

Aby stać się posiadaczem pięknego trawnika, należy odpowiednio przygotować pod niego podłoże. Przede wszystkim teren trzeba oczyścić ze zbędnych korzeni, kamieni oraz chwastów. Warto przekopać teren widłami. Następnie zbyt zwięzłą glebę rozluźnić dosypując piasku, a w przypadku luźnej dodać kompostu lub odkwaszonego torfu. Jeżeli nasz nowy trawnik ma być w miejscu gdzie gleba jest jałowa, powinniśmy wierzchnią warstwę wymienić na nawiezioną, urodzajną ziemię.W sklepach ogrodniczych jest dość duży wybór różnych mieszanek nasion traw. Jeżeli po naszym trawniku będą biegały dzieci warto wybrać odporniejszą mieszankę sportową lub rekreacyjną. Natomiast odmiany dywanowe i parkowe, bardzo dobrze nadają się na trawniki ozdobne.
Sianie trawy najlepiej wykonać na przełomie kwietnia i maja lub sierpnia i września. Wtedy to podłoże jest dobrze nawilżone. Równomiernie wysiane nasiona należy zagrabić tak, by przykryć nasiona cienką warstwą ziemi, a następnie ostrożnie podlać, tak by nie wypłukać nasion. Trzeba pamiętać o tym, aby podłoże było stale wilgotne, ponieważ kiełkujące nasiona mogą nie wytrzymać suszy.
Zamiast wysiewu nasion, można założyć trawnik z rolki. Można go rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Darń powinna być jednolicie zielona, zdrowa, bez chwastów oraz z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Trawa z rolki, umożliwia nam założenie pięknego, zielonego trawnika w bardzo szybki sposób. Płaty rozkładane są na nawilżonym podłożu, przygotowanym w taki sam sposób jak pod siew trawy. Układamy w taki sposób, by szczeliny się mijały i starannie dociskamy. Następnie wałujemy i podlewamy, a krawędzie wyrównujemy nożem.

nawadnianieAby nasz ogrodowy trawnik pięknie zdobił nasz ogród, należy odpowiednio o niego dbać. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie. Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, gdy trawa będzie miała 8-10 cm wysokości. Skracamy ją wtedy o 1-1,5 cm. Kolejne dwa razy przycinamy w podobny sposób, a następne już coraz niżej aż do planowanej wysokości. Dobre koszenie to zapewni odpowiedni model kosiarki, przed zakupem warto wypróbować jak się nią manewruje, sprawdzić czy uchwyt jest wygodny oraz czy kosz na trawę łatwo się opróżnia. Najczęściej w sklepach ogrodniczych możemy wybrać pomiędzy różnymi modelami kosiarek elektrycznych i spalinowych. Kosiarka elektryczna nie emituje spalin i zbytnio nie hałasuje. Jednak zasięg takiego urządzenia jest ograniczony długością przewodu elektrycznego i przy tym należy uważać, aby nie przyciąć kabla. Natomiast kosiarki spalinowe są niezależne od źródła zasilania i dysponują jednocześnie stosunkowo dużą mocą koszenia. Są jednka zdecydowanie głośniejsze od elektrycznych oraz trzeba je regularnie konserwować. Znakomitym uzupełnieniem naszego parku maszynowego szczególnie dla miejsc, trudno dostępnych dla zwykłej kosiarki, będzie podkaszarka do traw.

Nie wolno zapomnieć także o nawożeniu, który zapewnia odpowiedni wzrost roślin. Pierwsze zasilenie trawnika wykonujemy jesienią. W kolejnych sezonach nawóz rozsypujemy wiosną, a następnie zabieg powtarzamy pod koniec lata.
Nie można również dopuścić do przesuszenia podłoża, ponieważ odpowiednie nawilżenie podłoża decyduje o prawidłowym rozwoju trawy. Dobre efekty daje systematyczne podlewanie trawnika, rozproszonym strumieniem wody.
Warto również zadbać o odpowiednie napowietrzenie podłoża. Dzięki niemu zapobiegniemy tworzeniu się filcu, który znacznie utrudnia dostęp powietrza do korzeni, zatrzymuje wodę oraz sprzyja rozwojowi chorób grzybicznych. Aeracje najlepiej przeprowadzić jesienią za pomocą wertykulatora lub aeratora.
Pielęgnacja trawnika to także, a może przede wszystkim odchwaszczanie. Chwasty najlepiej usuwa się za pomocą specjalnej, wąskiej łopatki, która podważa korzenie. Na bardziej odporne okazy można zastosować środki chwastobójcze. Jeżeli na naszym trawniku pojawi się mech, to znaczy, że gleba jest za kwaśna. Można wtedy zastosować specjalne preparaty, które ułatwią jego usuwanie.
Jeżeli nasz ogród jest duży, a my nie chcemy poświęcać mu zbyt wiele czasu lub po prostu tym czasem nie dysponujemy, idealnym rozwiązaniem będzie łąka kwietna. W tym wypadku najłatwiej będzie kupić gotową mieszankę traw, która zawiera nasiona kwiatów rosnących na typowej łące. Taką łąkę można założyć na już istniejącym, zniszczonym trawniku, wysiewając w puste miejsca nasiona zakupionej mieszanki. Łąka kwietna lub wypielęgnowana, zielona trawa z pewnością nada niezwykłego uroku wokół naszego domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Prace w ogrodzie
Autor: Anna Dębiec
2016-05-16 21:34:47
Tagi do artykułu: trawniki | kosiarki | wertykulator | aerator | mech | ogród
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
żywopłot

Nieformowane żywopłoty liściaste

Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wertykulator i aerator

aerator
Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, nie wystarczy jedynie koszenie trawy, zasilanie jej odpowiednimi nawozami i podlewanie. Należy także zadbać o korzenie roślin. Pozbycie się mchu i „sfilcowanej” darni sprawi, że do gleby trafi więcej składników odżywczych, zacznie ona oddychać i dzięki temu odzyska formę.

Trawnik bez tajemnic

Idealnie płaski trawnik
Trawy od dawna, tworząc obszary zieleni w środowisku naturalnym, z natury swej spełniały funkcje ozdobne. Z czasem zaczęto je wprowadzać w sposób „sztuczny”, głównie w postaci trawników. Wraz z rozwojem architektury rosło ich znaczenie praktyczne.
Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno- wypoczynkowe. Bardzo istotne jest ich znaczenie ekologiczno-biologiczne.

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Narzędzia ogrodowe
Jesienią przygotowujemy trawnik do spoczynku, często go grabiąc w celu dokładnego usunięcia wszystkich opadających liści. Warto wzbogacić swój sprzęt w bardzo sprężyste grabie, które czesząc trawnik pozwolą równocześnie usunąć powstały w okresie wegetacji filc.

Pielęgnacja trawnika jesienią

trawnik
Do naszych ogrodów zawitała już jesień. Z drzew opadają złoto - pomarańczowo – czerwone liście tworząc kolorowe dywany na naszych trawnikach. To czas w którym należy pomyśleć o tym jak się będzie prezentowała nasza murawa wiosną. Musimy o nią zadbać teraz, by nie zaskoczyła nas negatywnie gdy stopnieją śniegi. Im więcej starań włożymy w jej przygotowanie do zimy, tym mniej pracy czeka nas podczas wiosennego odmładzania.