X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Koniec programu Rodzina na Swoim

klucze
Program Rodzina na Swoim okazał się zbyt popularny i kosztowny dla państwa. Prawdopodobnie do końca 2012 r. rząd wycofa się z niego całkowicie. Każdy kto chce skorzystać z możliwości dopłaty musi się pospieszyć, ponieważ dotychczasowe warunki udzielania kredytu pozostaną niezmienione tylko do końca tego roku.


W przypadku wejścia ustawy w życie z początkiem 2011 r. zostaną zaostrzone następujące kryteria:
- o kredyt będą mogli starać się ludzie młodzi do 35 roku życia
- dopłaty będą dotyczyły tylko mieszkań nowych
- pomoc obejmie singli (pod warunkiem, że powierzchnia mieszkania nie przekracza 50 m kw).

Przez pierwsze dwa lata program nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wówczas kredytu udzielono tylko 10 tys. osób. Do końca 2009 roku było to już 30 tys. osób, a z końcem 2010 roku prognozuje się kolejne 60 tys. Popularność kredytów preferencyjnych gwałtownie wzrosła w czasie kryzysu. Banki podniosły wymagania, ceny mieszkań spadły, a państwo zmniejszyło rygory programu „Rodzina na swoim”.Założenia wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego po 2012 roku
Po 2012 roku na wsparcie będą mogły liczyć przede wszystkim biedni i słabo zarabiający. Rząd chce wesprzeć niedrogie inwestycje mieszkaniowe na wynajem, takie jak mieszkania spółdzielcze czy TBS. Osoby, których nie będzie stać na kredyt mieszkaniowy będą mogły zwrócić się do rządu o sfinansowanie połowy odsetek od kredytu na wkład własny w budownictwie socjalnym.

Mieszkania spółdzielcze lub w TBS-ie można wykupić dopiero po 20 latach, kiedy zwrócą się koszty inwestycji. Nowy program nie umożliwi wykupu nieruchomości na własność. Jednocześnie nie mobilizuje gmin i firm do inwestycji socjalnych.

Banki niechętnie udzielają kredytów ludziom młodym. Według nich młodzi są niewiarygodnymi klientami, którzy nie zarabiają wiele i dużo wydają.
Państwa nie stać już na dopłaty które w najbliższych latach pochłoną blisko 3,5 mld zł z kryzysowego budżetu. Nieścisłości w zasadach przyznawania kredytów preferencyjnych spowodowały nadużycia. Z okazji dofinansowania do mieszkania korzystają osoby zamożne, ponieważ nie określono limitu dochodów.

Wiele młodych małżeństw i niezamożnych rodzin stać na kupno mieszkania tylko z pomocą państwa. Marzenie o własnym M lub domu to zwykle cel życia, który pochłania olbrzymie oszczędności składane przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Wkrótce dla wielu Polaków stanie się to nieosiągalne, ponieważ ceny nieruchomości w kraju są bardzo wysokie i nieproporcjonalne do możliwości finansowych osób przeciętnie zarabiających.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-02-16 06:24:34
Tagi do artykułu: rodzina na swoim | dopłaty | kredyty preferencyjne | budownictwo mieszkaniowe | kupno mieszkania
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
kran

Zmiękczacze wody

Powszechnie wiadomo o tym, że woda jest podstawą życia. To bardzo dobry rozpuszczalnik, niezwykle bogaty w naturalne minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Z drugiej strony, zawartość tych samych minerałów jest niepożądana w eksploatacji sprzętów AGD i wykonywaniu zabiegów higienicznych.
seniorzy

Renta dożywotnia – uwarunkowania prawne

Zamieszanie wokół hipoteki - umowy o dożywocie i renty dożywotniej - wyjawiło nieporozumienia i wątpliwości związane z usługą, która nie jest wcale nowa na rynku polskim. Czy produkt przeżywający obecnie swój renesans, jest korzystny i bezpieczny dla emerytów i rencistów, którzy poszukują dodatkowych pieniędzy, by godnie przeżyć starość?
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym jest program Rodzina na Swoim?

klucze
Coraz wyższe odsetki oraz wahania kursów walut powodują, że ludzie planujący zakup własnego mieszkania czy domu poszukują sposobów na obniżenie opłat. Szansę taką dają dopłaty programu rządowego Rodzina na Swoim, którego popularność wciąż rośnie...

Koniec Rodziny na swoim?

rodzina
Zgodnie z zapowiedziami Rząd przygotowuje zmiany w programie Rodzina na swoim. Nowe warunki nie do końca pokrywają się z zapowiedziami z końca 2010 roku. Single i młode małżeństwa nie otrzymają pomocy od państwa.

Jak ominąć obniżenie limitów w Rodzinie na swoim?

tabela
Najważniejszą spośród zmian, jakie już niedługo mają objąć program Rodzina na swoim, jest obniżenie wskaźnika służącego do obliczania limitów cenowych z obecnych 1,4 do 1,0 i 0,8 odpowiednio dla rynku pierwotnego i wtórnego.

Limity cenowe Rodzina na Swoim – III kwartał 2012 r.

rodzina
Niespełna pół roku pozostało do zakończenia programu rządowego „Rodzina na swoim”. Dopłaty realizowane są na podstawie ustawy z dnia 8 września 2006 roku o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Wnioski o przyznanie kredytu preferencyjnego przyjmowane będą do końca 2012 roku. Jakie limity cenowe obowiązują w III kwartale 2012 r.?