X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Lato zmienia oblicze

ogród
Ostatnie tygodnie lata to tropikalne upały, które odczuły także rośliny. W tym czasie, z racji osłabienia, stały się podatne na infekcje chorób grzybowych. Lato zmieni swoje oblicze. Temperatura w przeważającej części kraju będzie oscylować w przedziale 25 – 30 stopni; częściej niż dotychczas będzie padał deszcz. W najbliższych dniach należy się spodziewać się infekcji m.in. szarej pleśni, mączniaków i rdzy.


Szara pleśń atakuje wszystkie części roślin. Na łodygach, liściach i kwiatach widoczny jest puszysty nalot najpierw w kolorze białym przechodzącym w szary. Rozwojowi grzyba sprzyja temperatura 15 – 25 stopni oraz duża wilgotność. Do jej zwalczania, zgodnie z obowiązującą rejestracją warto użyć jeden z preparatów: Teldor 500SC, Signum 33WG, Topsin M 500SC i inne.

Mączniak prawdziwy to biały, charakterystyczny, pylisty nalot, którego łatwo zaobserwować na powierzchni liści. Często wraz z mączniakiem prawdziwym pojawiają się rdze. Wypróbowanymi preparatami w walce z tą chorobą jest Nimrod 250EC, Score 250EC, Amistar 200SC i inne.Mączniak rzekomy bardzo przypomina mączniaka prawdziwego. Kolor nalotu brązowy; często na spodniej stronie liścia. Gama dostępnych do jego zwalczania jest bardzo szeroka (np. Discus 500WG, Amistar 250SC, Proplant 722SL i inne). Należy też pamiętać, że do tej samej grupy należą takie choroby jak fytoftoroza (zamieranie pędów, brunatnienie iglaków) zwalczane przy pomocy Falcon 460EC, Mildex 711,9WG, Proplant 722SL i innych oraz zaraza ziemniaczana (czarne plamy na owocach pomidorów), którą skutecznie można zwalczyć przy pomocy takich środków ochrony roślin jak Switch 62,5WG, Acrobat 68WG czy Curzate Cu 49,5WP.

Na niektóre choroby w obecnym stanie prawnym nie ma zarejestrowanych środków; pozostaje wiec usuwanie chorych egzemplarzy (np. rizoktonioza) lub intensywne nawożenie (np. różowa plamistość traw).

Najbliższa pogoda pozwoli także na rozmnażanie się niektórych owadów. Do tych najbardziej uciążliwych będą należeć mszyce,wciorniastki i przędziorki. W ofercie dla hobbystów pojawiło się sporo ciekawych, nowoczesnych preparatów (np. Vertimec 018EC, Kohinor 200SL, Omite 570EW i inne), którymi będzie można zwalczyć uciążliwe agrofagi. Przed stosowaniem niektórych preparatów należy zapoznać się z etykietą – instrukcją stosowania zwracając szczególną uwagę na nowe zwykle okrojone w porównaniu z poprzednimi rejestracje (np. Nissoroun 050EC, Mospilan 20SP i inne).

Reasumując: w najbliższym czasie należy dopasować zasilanie roślin w wodę do panujących warunków, nawozić osłabione rośliny i reagować odpowiednio w przypadku zaatakowania roślin przez choroby grzybowe lub owady. Pamiętajmy, przed nami wkrótce zbiory owoców i warzyw. Liczbę zabiegów chemicznych zmniejszyć do niezbędnego minimum, zwracając uwagę m.in. na zachowanie terminu karencji.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
2010-07-28 10:24:18
Tagi do artykułu: choroby roślin | szara pleśń | mszyce | przędziorki | mączniaki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Szkodniki i choroby - ciągła walka

rabataSzkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba, lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.

Choroby malin i jeżyn i ich zapobieganie

malina
Wśród najczęstszych chorób atakujących maliny i jeżyny znajdziemy choroby wywoływane przez grzyby, bakterie i wirusy. Na początku omówimy największą grupę chorób – wywoływane przez grzyby. Zamieranie pędów malin to najgroźniejsza choroba malin, a zakażeniu nią pędy ulegają już w pierwszym roku rozwoju.

Metody zwalczania szkodników ogrodów

nornik
Każdy z nas wcześniej czy później realizuje swoje marzenia założenia pięknego ogrodu. Niezależnie od tego, jakie rośliny w nim umieścimy, w pewnym momencie mogą one zostać narażone na działanie różnego rodzaju szkodników.

Zwalczanie mszyc i zapobieganie inwazji

mszyce
Klimat umiarkowany zmienny, być może niezbyt korzystny dla letniego wypoczynku, jest błogosławieństwem dla rozwoju roślinności. Stąd właśnie rolnictwo, sadownictwo i ogrodnictwo w Polsce rozwija się tak doskonale.