X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Schodami do góry

schody
Schody stanowią konstrukcję po której możemy przemieszczać się między kondygnacjami. W związku z tym powinny być przede wszystkim bezpieczne, ale również i wygodne. Przy wyborze warto dodatkowo zwrócić uwagę na ich wygląd, ponieważ mogą stanowić element dekoracyjny naszego domu.


Wybór schodów wewnętrznych najczęściej jest ograniczony wielkością przestrzeni, jaką możemy pod nie przeznaczyć, architekturą budynku, jego konstrukcją oraz rodzajem materiału z których mają być wykonane. Warto też dopilnować aby stopnie, będące głównym elementem schodów miały jednakowe wymiary – to zwiększy bezpieczeństwo i wygodę podczas ich użytkowania. Obecnie na rynku istnieje wiele firm produkujących schody. Jedną z nich jest działająca od 1993 r. rodzinna firma ZLEM Sp. z o.o., która w swojej ofercie proponuje szeroką gamę schodów samonośnych oraz balustrad znajdujących zastosowanie w budynkach mieszkalnych, biurowych, usługowych oraz zakładach produkcyjnych.Wybierając odpowiednie schody warto zastanowić się, które będą najlepsze do naszego domu. Ze względu na kształt i liczbą biegów (szeregu stopni), możemy podzielić je na:
- jednobiegowe proste – nadające się do małych wnętrz. Mają jeden bieg, który się nie zmienia. Wszystkie stopnie mają jedną szerokość, dlatego łatwo po nich wejść;
- dwubiegowe zwykłe – jest to typ schodów najczęściej spotykany. Mają dwa biegi schodów podzielone spocznikiem. Są one bezpiecznie i wygodne;
- zabiegowe – najczęściej wbudowane są w rogu domu. Schody te zmieniają kierunek, jednak pomiędzy biegami nie robi się spocznika. Z tego powodu stopnie, zazwyczaj na łuku, mają różną szerokość;
- wachlarzowe – stopnie o kształcie trapezu tworzą łuk. Im jest on większy tym wchodzenie po nich jest wygodniejsze. Ten typ schodów bardzo efektownie wygląda w pomieszczeniach o dużych gabarytach;
- kręcone – nie wymagają wiele miejsca. Budowane są na planie koła lub kwadratu. schody kręcone mają wysokie i wąskie stopnie, co niestety obniża bezpieczeństwo i wygodę.

schody drewnianeInnym aspektem decydującym o podziale schodów jest materiał, z którego zostały skonstruowane. Możemy je podzielić na:
- schody żelbetowe – mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Schody zewnętrzne wykonuje się z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Bardzo często są stosowane w domach jednorodzinnych ze względu na trwałość oraz niski koszt ich wykonania. Dodatkową zaletą tego materiału jest łatwość kształtowania. Schody żelbetowe powinny być wykończone z materiału twardego i odpornego na ścieranie, takiego jak:
- drewno - dla schodów o dużej intensywności ruchu najlepsze jest bukowe, dębowe, jesionowe, brzozowe, wiązowe lub klonowe. Montowane mogą być za pomocą kleju do parkietu. Dodatkowo, okładzinę drewnianą można polakierować;
- kamień - do tego typu wykończenia doskonale nadaje się marmur, granit, sjenit i piaskowiec. Taką okładzinę montuje się za pomocą specjalnych zapraw cementowych i kotew kamieniarskich. Jeżeli stopnie są śliskie, należy pomalować je preparatem antypoślizgowym;
- płytki ceramiczne - muszą być odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Warto też zadbać o to aby nie były śliskie.
- wykładzina – mocowana jest za pomocą specjalnego kleju do wykładzin, bezpośrednio do powierzchni schodów. Wzdłuż krawędzi łączących powierzchnie pionową i poziomą sąsiednich stopni, umieszcza się specjalne profile wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego.

- schody drewniane - są najczęściej montowane w domkach jednorodzinnych. Pasują prawie do każdego wnętrza. Bardzo często są projektowane i budowane według indywidualnych wymagań inwestora. Schody wewnętrzne drewniane wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego, dębowego, bukowego czy jesionowego. Tego typu schody mają najczęściej konstrukcję:
- drabiniastą – jest to rodzaj schodów ażurowych. Składają się z dwóch belek policzkowych i mocowanych do nich stopnic (poziomych części stopnia, na których stawia się stopę);
- policzkową – która składa się z dwóch belek policzkowych i stopni;
- krętą – montowane są zazwyczaj w miejscu, w którym brakuje przestrzeni na szerokie schody

Schody jednobiegowe marki ZLEM- schody stalowe – czy też schody metalowe, najczęściej wykonywane są w konstrukcji policzkowej. Bardzo chętnie montowane w domach jednorodzinnych ze względu na nowoczesny wygląd, wizualną lekkość oraz niewielką wagę. Natomiast wadą tego materiału jest bardzo szybkie i niebezpieczne nagrzewanie się w kontakcie z ogniem.

Istotnym elementem wykończeniowym schodów są balustrady schodowe. Stanowią one zabezpieczenie przed wypadnięciem oraz ułatwia użytkowanie. Wysokość powinna być dostosowana do wysokości użytkowników, jednak nie niższa niż 90 cm.
Wygląd takiej balustrady powinien współgrać z wyglądem pozostałych elementów schodów oraz z wystrojem wnętrza. Jej kształt może być:
- pełny - jest to najbezpieczniejszy typ balustrady. Może ona być wykonana z żelbetu, wmurowana z lekkich materiałów ściennych lub obłożona płytami gipsowo-kartonowymi.
- ażurowy – składa się ze słupków, poręczy i elementów wypełniających. Tego typu balustrada najczęściej wykonywana jest z drewna bądź metalu, który pasuje do stopni obłożonych kamieniem, drewnem lub płytkami ceramicznymi.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Wykańczanie
Autor: Anna Dębiec
2016-03-20 15:18:25
Tagi do artykułu: Schody wewnętrzne | schody zabiegowe | Schody kręcone | schody drewniane | Schody stalowe
 
Powiązane galerie:
Galeria Drzwi Drzwi Galeria Schody Schody    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Schody

Zbrojenie schodów żelbetowych

Schody to niezwykle ważny element komunikacyjny w domu piętrowym czy parterowym z poddaszem. Jest to dość kosztowna, wykonywana na długie lata inwestycja, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór odpowiednich schodów. Jeśli padnie on na schody żelbetowe, pamiętajmy o dokładnym ich zaprojektowaniu i wykonaniu.
schody drewniane

Jakie schody do domu są najlepsze?

Budowa domu, w którym pomieszczenia podzielone są na dwa poziomy wymaga wcześniejszego wyboru schodów oraz technologii w jakiej mają być wykonane. Przede wszystkim muszą być praktyczne, wygodne i dopasowane do aranżacji wnętrz. Jak pogodzić te wszystkie cechy i wybrać najlepsze schody wewnętrzne?
schody

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne są ważnym elementem wejścia do budynku. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Schody wejściowe powinny być komfortowe i bezpieczne dla użytkowników. Są elementem bryły domu, dlatego też muszą być odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Schody do wnętrz - kręcone czy proste?

schody kręcone
Dom piętrowy jest tańszy w ogrzewaniu, a dodatkowo zajmuje mniejszą powierzchnię działki niż jego parterowy odpowiednik. Ale to właśnie tu zaczynają się schody. Proste, zabiegowe, a może kręcone? Ze stopniami drewnianymi czy szklanymi? Wybór odpowiedniego typu, materiałów i surowców może przyprawić o ból głowy...

Nieszablonowe kształty schodów

antresola
Modele Trio i Loft, nowe propozycje firmy Rintal Polska, to rozwiązania dla tych, którzy od schodów do wnętrz wymagają nieco więcej niż tylko walorów funkcjonalnych. W nadaniu wnętrzu nowego smaku pomogą nieszablonowe kształty, wykończenia w mocnych barwach oraz ledowe podświetlenia. A to wszystko w parze z dwoma modelami niedostępnych do tej pory poręczy.

Schody dywanowe

schody
Schody we współczesnych domach pełnią już nie tylko funkcję drogi prowadzącej na wyższe kondygnacje, są także ważnym elementem aranżacji wnętrza. Dlatego ich kształt oraz wykończenie ma duże znaczenie. Jako stały element wystroju pomieszczenia mogą w znaczący sposób zaważyć na jego wyglądzie.