X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nawiewniki okienne

okno   nawiewnik
Instalacja wentylacyjna, zapewnia wymianę powietrza między wnętrzem naszego domu, a jego otoczeniem. Dobrze działająca naturalna wentylacja umożliwia przedostawanie się świeżego powietrza do pomieszczeń przez nieszczelne okna lub drzwi, które następnie usuwane jest przez kanały wentylacyjne na zewnątrz.


Kanały wentylacyjne są w stanie usunąć tyle powietrza z domu, ile się do niego dostanie. Jednak obecnie, prawidłowo działająca wentylacja jest rzadkością. Coraz szczelniejsza stolarka okienna i drzwiowa uniemożliwia wymianę powietrza, a co za tym idzie - wentylacja nie działa.

Brak odpowiedniej wentylacji w domu przede wszystkim zwiększa wilgotność powietrza oraz skraplanie się pary wodnej na chłodniejszych powierzchniach szyb oraz ścian. W ten sposób bardzo łatwo może rozwinąć się pleśń w ościeżach okien czy rogach ścian. Wobec takiej sytuacji warto zadbać o odpowiedni systemy wentylacji domu, który zapewni właściwy przepływ powietrza.Okienne nawiewniki powietrza są przeważnie niewielkich rozmiarów i mogą być montowane do wszystkich rodzajów okien. Montowane są w górnej części okna, dostarczają do pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz, a powietrze z pomieszczenia usuwają za pomocą systemu wentylacji grawitacyjnej.

Wybór odpowiedniego nawiewnika powinien być szczególnie przemyślany, ponieważ różnią się one od siebie sposobem działania, ilością dostarczanego powietrza oraz tłumieniem hałasu zewnętrznego:
- nawiewniki higrosterowane - dostosowują automatycznie wielkość strumienia świeżego powietrza do poziomu stężenia pary wodnej. W ten sposób wymiana powietrza jest bardziej intensywna w miejscach, gdzie parowanie jest największe. Tego typu nawiewniki okienne działają bez udziału człowieka oraz nie wymagają zasilania elektrycznego.
- nawiewniki ciśnieniowe - także działają bez udziału człowieka i zasilania elektrycznego. Ilość powietrza, które dostarczane jest przez nawiewniki ciśnieniowe jest zależna od różnicy ciśnień na zewnątrz domu i w środku budynku. Użytkownik tego typu nawiewników ma możliwość zamknięcia przesłony, by ograniczyć przepływ powietrza do minimum.
- nawiewniki sterowane ręcznie - w tym przypadku o ilości dostarczanego powietrza decyduje użytkownik, który ręcznie ustawia przesłony. Bardzo często są montowane w pomieszczeniach, w których nie jest możliwe zamontowanie nawiewników higrosterowanych i ciśnieniowych.
- nawiewniki akustyczne- charakteryzują się wyższym współczynnikiem tłumienia dźwięków niż pozostałe. Doskonale nadają się do pomieszczeń, które znajdują się w pobliżu np. ruchliwych ulic.

Prawidłowo zamontowane nawiewniki nie tylko poprawiają warunki zdrowotne w mieszkaniu, ale także wydłużają czas jego użytkowania. Takie urządzenia nie są drogie, a w ostatnim czasie producenci coraz chętniej stosują nawiewniki okienne jako dodatkowe wyposażenie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
Autor: Anna Dębiec
2016-07-11 05:32:00
Tagi do artykułu: wentylacja | okna | stolarka okienna | pleśń
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
Okpol okna

Okno na dach płaski - kiedy wybrać uchylne, a kiedy nieotwierane?

Okna w dachach płaskich montuje się przede wszystkim po to, żeby doświetlić wnętrza. Ale w niektórych pomieszczeniach, mogą mieć dodatkowe zadanie – wspomagać wentylację. Dlatego rodzaj okna najlepiej dobierać do typu pomieszczenia, jakie będzie się pod nim znajdowało.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kilka rad na temat wietrzenia pomieszczeń

wietrzenie
Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością. Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus, zdradza sposoby na wietrzenie pomieszczeń, wykorzystujące praktyczne funkcje okuć okiennych...

Wilgoć w piwnicy

Wilgoć na ścianie
Planując budowę swojego wymarzonego domu, warto zastanowić się nad jego podpiwniczeniem. Dzięki temu istnieje możliwość zachowania jak największej powierzchni ogrodu. Pomieszczenia znajdujące się w piwnicy można przeznaczyć na kotłownię, pralnię lub też urządzić w nim np. miejsce do pracy. Piwnica może stanowić doskonałe miejsce na urządzenie w niej kina domowego, ponieważ pomieszczenie to można bardzo dobrze wyizolować akustycznie.

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...