X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nawiewniki okienne

okno   nawiewnik
Instalacja wentylacyjna, zapewnia wymianę powietrza między wnętrzem naszego domu, a jego otoczeniem. Dobrze działająca naturalna wentylacja umożliwia przedostawanie się świeżego powietrza do pomieszczeń przez nieszczelne okna lub drzwi, które następnie usuwane jest przez kanały wentylacyjne na zewnątrz.


Kanały wentylacyjne są w stanie usunąć tyle powietrza z domu, ile się do niego dostanie. Jednak obecnie, prawidłowo działająca wentylacja jest rzadkością. Coraz szczelniejsza stolarka okienna i drzwiowa uniemożliwia wymianę powietrza, a co za tym idzie - wentylacja nie działa.

Brak odpowiedniej wentylacji w domu przede wszystkim zwiększa wilgotność powietrza oraz skraplanie się pary wodnej na chłodniejszych powierzchniach szyb oraz ścian. W ten sposób bardzo łatwo może rozwinąć się pleśń w ościeżach okien czy rogach ścian. Wobec takiej sytuacji warto zadbać o odpowiedni systemy wentylacji domu, który zapewni właściwy przepływ powietrza.Okienne nawiewniki powietrza są przeważnie niewielkich rozmiarów i mogą być montowane do wszystkich rodzajów okien. Montowane są w górnej części okna, dostarczają do pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz, a powietrze z pomieszczenia usuwają za pomocą systemu wentylacji grawitacyjnej.

Wybór odpowiedniego nawiewnika powinien być szczególnie przemyślany, ponieważ różnią się one od siebie sposobem działania, ilością dostarczanego powietrza oraz tłumieniem hałasu zewnętrznego:
- nawiewniki higrosterowane - dostosowują automatycznie wielkość strumienia świeżego powietrza do poziomu stężenia pary wodnej. W ten sposób wymiana powietrza jest bardziej intensywna w miejscach, gdzie parowanie jest największe. Tego typu nawiewniki okienne działają bez udziału człowieka oraz nie wymagają zasilania elektrycznego.
- nawiewniki ciśnieniowe - także działają bez udziału człowieka i zasilania elektrycznego. Ilość powietrza, które dostarczane jest przez nawiewniki ciśnieniowe jest zależna od różnicy ciśnień na zewnątrz domu i w środku budynku. Użytkownik tego typu nawiewników ma możliwość zamknięcia przesłony, by ograniczyć przepływ powietrza do minimum.
- nawiewniki sterowane ręcznie - w tym przypadku o ilości dostarczanego powietrza decyduje użytkownik, który ręcznie ustawia przesłony. Bardzo często są montowane w pomieszczeniach, w których nie jest możliwe zamontowanie nawiewników higrosterowanych i ciśnieniowych.
- nawiewniki akustyczne- charakteryzują się wyższym współczynnikiem tłumienia dźwięków niż pozostałe. Doskonale nadają się do pomieszczeń, które znajdują się w pobliżu np. ruchliwych ulic.

Prawidłowo zamontowane nawiewniki nie tylko poprawiają warunki zdrowotne w mieszkaniu, ale także wydłużają czas jego użytkowania. Takie urządzenia nie są drogie, a w ostatnim czasie producenci coraz chętniej stosują nawiewniki okienne jako dodatkowe wyposażenie.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
Autor: Anna Dębiec
2016-07-11 05:32:00
Tagi do artykułu: wentylacja | okna | stolarka okienna | pleśń
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kilka rad na temat wietrzenia pomieszczeń

wietrzenie
Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu. Jej rola jest jeszcze bardziej istotna, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością. Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus, zdradza sposoby na wietrzenie pomieszczeń, wykorzystujące praktyczne funkcje okuć okiennych...

Wilgoć w piwnicy

Wilgoć na ścianie
Planując budowę swojego wymarzonego domu, warto zastanowić się nad jego podpiwniczeniem. Dzięki temu istnieje możliwość zachowania jak największej powierzchni ogrodu. Pomieszczenia znajdujące się w piwnicy można przeznaczyć na kotłownię, pralnię lub też urządzić w nim np. miejsce do pracy. Piwnica może stanowić doskonałe miejsce na urządzenie w niej kina domowego, ponieważ pomieszczenie to można bardzo dobrze wyizolować akustycznie.

Poddasze bez wilgoci i pleśni

poddasze
Parterowe domy z poddaszem wyrastają spod ziemi jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Na dobre zapomnieliśmy już o starych PRL-owskich „klockach” z płaskim dachem lub domach ze strychem, służącym co najwyżej jako suszarnia i magazyn na niepotrzebne meble i urządzenia AGD.

Grzyby i pleśń w domu

grzyby
Powstanie grzybów i pleśni może być skutkiem złego eksploatowania lub nieodpowiedniego stanu technicznego budynku. O ile usuwanie pleśni nie jest trudne, tak usuwanie grzyba wiąże się z większym wydatkiem. Istnieje zdecydowana różnica pomiędzy stopniem inwazji obu „szkodników” i sposobem działania na rzecz pozbycia się problemu...