X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 
 

Altany ogrodowe

Drewniana altanka ogrodowa
Altany ogrodowe są bardzo ciekawymi elementami małej architektury. Coraz częściej pojawiają się w naszym ogrodowym pejzażu. Mogą przybierać różne formy – od zielonej altany utworzonej z drzew i krzewów posadzonych blisko siebie aż po konstrukcję z dachem, drzwiami i oknami. Najczęściej mają one proste formy, ale można również spotkać w stylu orientalnym czy rustykalnym. Chętnie urządzamy w nich towarzyskie spotkania przy kawie czy herbacie. Taki domek ogrodowy jest znakomitym miejscem do spędzania letnich wieczorów nawet gdy pada deszcz.


Altanki są zazwyczaj niewielkimi budowlami ogrodowymi o lekkiej, ażurowej konstrukcji. Możliwość wyboru wielkości i kształtu altany, jej stylu, rodzaju materiału, z którego ją wybudujemy jest mnóstwo.
Altana drewniana zazwyczaj wykonana jest z drewna sosnowego lub świerkowego. Rzadziej wykonywane są z drewna jodłowego, modrzewiowego i dębowego. Aby taka konstrukcja była trwała, wszystkie elementy powinny być zaimpregnowane przed pleśnią i grzybami. Jeżeli do budowy altanki zostaną wykorzystane okrągłe drągi, powinny być one bez kory, ponieważ pod nią mieszczą się szkodniki drewna.
altany ogrodowe projektyAltana metalowa
wykonana z kutej stali lub gęstych prętów, wyglądają lekko i bardzo ładnie. Doskonale nadają się do małych ogrodów. Metalową konstrukcję należy zabezpieczać przed korozją. Po każdym sezonie, na jesień warto sprawdzić, czy konstrukcja naszej altanki nie wymaga naprawy lub konserwacji.
Altana murowana doskonale nadaje się do dużych ogrodów. Słupy i filary można postawić z cegły, kamienia lub gotowych prefabrykatów betonowych.

Większość domków ogrodowych charakteryzuje się ścianami ażurowymi tzn. ścianka jest tylko do połowy wysokości altany. Dach który może być pokryty gontem drewnianym lub bitumicznym, podtrzymywany jest za pomocą słupów lub wąskich, ażurowych paneli. Droższy ale bardziej efektowny jest dach pokryty strzechą. Jednak wtedy konstrukcja nośna musi być mocniejsza. Można również spotkać altanki o ścianach pełnych, które bardzo często traktowane są jako małe domki letniskowe.
Podłoga w altance skonstruowana jest zazwyczaj z drewnianych desek gładkich lub z rowkami na całej długości, które spełniają funkcję antypoślizgową. W zależności od wykończenia pozostałych nawierzchni w ogrodzie, możemy podłogę wybrukować z kostki betonowej, drewnianej lub ułożyć efektowny kamień naturalny.
Można również spotkać się z altankami o ażurowej, metalowej konstrukcji nie posiadającej ścian ani dachu. Są one wtedy obsadzane roślinami pnącymi, które z czasem utworzą zwarty, zielony ale niestety przeciekający w czasie deszczu dach.

altanyInnym rodzajem altanki jest tzw. pawilon ogrodowy. Jest to rodzaj wiaty, skonstruowany z aluminiowych rurek na które naciągnięty jest dach zrobiony z wodoodpornego materiału. Dodatkowo do dachu można doczepić ściany boczne, wykonane z tego samego materiału. Dużą zaletą jest to, że taki pawilon można złożyć po zakończeniu sezonu. Równie prosta jest konstrukcja drewniana. Jednak w tym przypadku przeniesienie pawilonu może być trudne, ponieważ słupki nośne muszą być zakotwiczone w gruncie.
Wiele firm oferuje altany zarówno drewniane jak i metalowe, do samodzielnego montażu. Różne wymiary gotowych elementów umożliwiają swobodne projektowanie altany i zestawienie jej z innymi gotowymi elementami architektury w naszym ogrodzie. Proponowane w sprzedaży elementy są zazwyczaj zaimpregnowane ciśnieniowo. Firmy bardzo często realizują zamówienia nietypowe.

W bazie projektów projektoskop.pl zawarte są projekty altanek - koniecznie zobacz!
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogród
Autor: Anna Dębiec
2009-05-04 10:47:13
Tagi do artykułu: altany | altanki drewniane | altanki metalowe | domki letniskowe | wiaty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Stoły Stoły Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty  
Inne wiadomości
klimatyzator przenośny

Jeden klimatyzator – wiele zalet - Blaupunkt MOBY BLUE 1312

Od klimatyzatora coraz więcej się wymaga. Już nie tylko ma chłodzić, ale również dobrze wyglądać, niewiele kosztować i najlepiej, gdy jednocześnie może być również urządzeniem grzewczym.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble

Ogródek w mieszkaniu

Większość mieszkańców dużych miast żyje w blokach mając do dyspozycji wypełniony krzykami dzieci pobliski plac zabaw lub oddalony o prę kilometrów park. Można jednak łatwo poradzić sobie z brakiem rekreacyjnego ogródka. Wystarczy nieduży balkon, parę mebli i letnia atmosfera na zewnątrz.
meble

Pamiętajcie o ogrodach

Sezon ogródkowy czas zacząć! Kwiecień jest doskonałym momentem, by zastanowić się, jakie meble wybrać do swojego ogrodu. A wybór ten nie będzie łatwy – plastikowe czy drewniane? A może z wikliny lub aluminium? Jeżeli zależy nam na trwałych i nowoczesnych rozwiązaniach warto sięgnąć po odpowiedni design.
nawierzchnia

Dlaczego tak ważny jest projekty nawierzchni?

Podobnie jak dom, tak i jego otoczenie wraz z nawierzchnią wymagają stworzenia odpowiedniego projektu. Najlepiej to zadanie powierzyć specjalistom. Przemyślana, odpowiadająca na potrzeby inwestora koncepcja aranżacji przestrzeni sprawi, że będzie ona nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Budynki gospodarcze

budynek gospodarczy
Budynki gospodarcze to budynki o funkcji niemieszkalnej, służące zwykle do przechowywania, magazynowania lub hodowli. Należą do nich: altany, wiaty, szklarnie.

Budowa budynku gospodarczego nie wymaga pozwolenia na budowę...

Nowy ogród krok po kroku

Zakładanie ogrodu
Stworzenie odpowiedniego miejsca, w którym będziemy mogli odpoczywać, robić przyjęcia czy czy po prostu spędzać czas na świeżym powietrzu jest niemal tak istotne jak budowa domu. Aby nasz ogród wyglądał ładnie, nie sprawiał zbyt wielu kłopotów a przede wszystkim był funkcjonalny, warto wcześniej zaplanować wszystkie istotne prace.

Ceramika budowlana w ogrodzie

ogród
Ceramika budowlana to materiał, który powstaje przy udziale czterech żywiołów – ziemi (glina), wody, ognia i powietrza. Elementy ceramiczne można spotkać w budynkach prezentujących krańcowo różne style architektoniczne. Ale nie tylko tam. Wyjątkowo łatwo komponują się z naturalnym otoczeniem, a to zachęca do wykorzystania ich przy aranżacji ogrodu.

Mała architektura – duże wrażenie

kwiaty
Otoczenie naszego domu wypełnione jest elementami małej architektury. Często nie przywiązujemy do nich wagi w takim stopniu, w jakim troszczymy się o efektowną elewację czy też kompozycje roślinne w ogrodzie. Niesłusznie – estetyczne ogrodzenie, ciekawy projekt altany oraz stałe miejsce grillowe mogą nadać przestrzeni wokół domu nowego wizerunku.