X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Dom modułowy

budowa domu
Domy modułowe z gotowych elementów, produkowanych w fabryce, to alternatywa dla tradycyjnych metod budowy domu. Technologia od wielu lat jest obecna na naszym rynku, jednak dopiero od niedawna zaczyna być dostrzegana i cieszy się coraz większym zaufaniem.


Po raz pierwszy technologia domów prefabrykowanych znalazła szerokie zastosowanie w krajach skandynawskich. „Domy skandynawskie”, „domy szkieletowe kanadyjskie”, czy „domy fińskie” - to wszystko tanie domy szkieletowe, które pomyślnie przeszły testy jakości w warunkach dużo trudniejszych niż w Polsce.

Zalety budowy domu w technologii modułowej
Największymi zaletami metody są: krótki czas realizacji inwestycji (blisko 3 miesiące) i stosunkowo niska cena, w porównaniu do budowy domu w technologii tradycyjnej. Dom modułowy, to także dom energooszczędny. Podczas wykonywania gotowych elementów ścian stosuje się nowoczesne materiały izolacyjne i okna, które pomagają utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu. Dzięki takim rozwiązaniom znacznie obniżają się koszty ogrzewania.



Solidna konstrukcja gwarancją trwałości na długie lata
Technologia wykonania modułów gwarantuje zachowanie ciepła umożliwiając prawidłową wymianę powietrza. Lekka konstrukcja, wbrew pozorom jest bardzo wytrzymała. Elementy drewniane, suszy się w temperaturze 80 stopni, która obniża poziom wilgotności poniżej 12%. W takiej temperaturze giną owady, grzyby i drobnoustroje. Gotowe belki łączy się w dłuższe elementy za pomocą mikrowczepów, które mają wytrzymałość porównywalną z litym drewnem.
Większość producentów daje gwarancję na swoje produkty nawet do 80 lat!

Montaż gotowych elementów modułowych nie wymaga prac mokrych. „Stan surowy” doskonale nadaje się do zamieszkania i niezależnie od pory roku umożliwia wykonywanie prac wykończeniowych. Wbrew opiniom, modułowy dom doskonale poddaje się przebudowom i rozbudowom.

Z gotowym projektem taniej
Producenci domów modułowych oferują swoim klientom gotowe projekty. Korzystanie z ofert katalogowych to gwarancja niskiej ceny. Wynika to z prostej przyczyny: projekty udostępnione przez producenta wykonuje się są z gotowych, uniwersalnych elementów, które są zamawiane i produkowane hurtowo.
Domy szkieletowe wykonywane na zamówienie klienta, z racji unikalności elementów składowych, które także trzeba wykonać na indywidualne zlecenie, są droższe. Cena jest naliczana w oparciu o wiele czynników, m in.: powierzchnię domu, cenę materiałów budowlanych i sytuację na rynku.

Producent domów modułowych Polska Grupa Projektowa oferuje usługi kompleksowe, obejmujące wykonanie domu prefabrykowanego w stanie deweloperskim, gdzie cena nie obejmuje prac wykończeniowych, takich jak: glazura, terakota, wykładziny, biały montaż i malowanie. Ceny kształtują się następująco: za 90 m kw. Zapłacimy blisko 150 000 zł, za 110 m kw. 179 000, a za 125 m kw. 199 000 zł.
Firma Tektum Sp. z o.o. oferuje projekty i wykonanie domów o powierzchni 100 m kw. już za 210 000 zł. (2100 zł/1 m kw.)
Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo - Usługowe "GOBOR" G. Gorzelak oferuje wykonanie domu modułowego od 1500 zł/m kw. W stanie „surowym zamkniętym”, od 2000 zł/1 m kw. do 2499/1 m kw. w stanie „deweloperskim” i od 2500 zł./1 m kw. W stanie „pod klucz” w zależności od zamówionych prac wykończeniowych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Technologia
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-23 15:36:17
Tagi do artykułu: domy modułowe | budowa domu | Domy szkieletowe | technologia modułowa | moduły | prefabrykaty
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gryf 3   kosztorys

Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Jak nie budować domu w technologii modułowej?

budowa domu
Konstrukcje z prefabrykatów są trwałe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. To właśnie cena bywa często powodem, dla którego inwestorzy decydują się na samodzielny montaż modułów. Tymczasem słaba znajomość tej technologii, kiepskie materiały i chaos na budowie mogą sprawić, że zamiast domu z paczki dostaniemy… przysłowiowego kota w worku...

Domy szkieletowe w technologii Tektum

dom szkieletowy
Domy szkieletowe stają się coraz popularniejsze w Polsce. Czym zjednują sobie coraz więcej zwolenników? Jakie parametry decydują o wyborze budownictwa modułowego?.

Technologia budowania domów zmienia się z każdym rokiem. Powstają coraz to lepsze materiały i sposoby wykonania ścian oraz izolacji...

Budownictwo prefabrykowane czy tradycyjne?

budowa domu
Elegancki i komfortowy dom, gotowy do zamieszkania po 3 miesiącach od rozpoczęcia budowy? Chociaż brzmi niczym bajka, jest to propozycja jak najbardziej realna. Wszystko za sprawą budownictwa prefabrykowanego. Dominik Kosmała, ekspert firmy Wolf System sp. z o.o., wyjaśnia na czym polega idea domów z prefabrykatów i czym tego typu budownictwo różni się tradycyjnego, murowanego.

Dom modułowy: fakty i mity

budowa domu
Budownictwo modułowe, mimo rosnącej popularności, nadal traktowane jest z pewną dozą nieufności. Wynika to głównie z braku wiedzy inwestorów na temat dostępnych na rynku technologii. Możliwość szybkiej budowy domu tylko jeden aspekt - warto wiedzieć, że metoda modułowa zapewnia również trwałość i komfort użytkowania na długie lata.