Co kryje w sobie cena budowy domu?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Cena budowy domu, wiadomo, uzależniona jest od wielu czynników. Projekt, materiały budowlane, pozwolenia to tylko początek góry lodowej. Później dochodzi jeszcze wykończenie, a po drodze seria nieprzewidzianych wydatków.

No właśnie, czy nieprzewidziane wydatki naprawdę muszą być zaskoczeniem? W sieci możemy znaleźć liczne kalkulatory, które wyliczą nasze koszty. Także na stronach internetowych firm budowlanych znajdziemy formularze liczące koszt budowy domu (kosztorysy). W praktyce jednak często koszty te się nie pokrywają.

Prześledźmy zatem obszary, w których poniesiemy koszty. Pierwszy etap wstępny, to etap poszukiwania działki budowlanej i wybór projektu. Chociaż fizycznie nic nie budujemy, od tego etapu w dużej mierze uzależniona jest dalsza cena budowy domu. Jeśli wybieramy działkę na terenie, gdzie jeszcze nie ma osiedla domków, sprawdźmy, czy nie będzie problemu z wybudowaniem drogi dojazdowej lub podłączeniem kanalizacji i innych mediów. Może się bowiem okazać, że większość kosztów będziemy musieli ponieść sami, a to może znacznie wpłynąć na wysokość rzeczywistej ceny budowy domu.

No i oczywiście region kraju ma znaczenie. Dom wybudowany w mniejszej miejscowości będzie tańszy od tego w centrum czy okolicach Warszawy. Przykładowo za dom pod Warszawą o powierzchni około 150- 200 metrów wraz z działką zapłacimy 900 tysięcy złotych, jak twierdzi Robert Skulimowski z firmy Wellmade s.j., pod Wrocławiem w Dobrzykowicach cena ta może wynieść około 600 tysięcy, wynika z oferty wrocławskiego dewelopera Archicom.

Projekt domu też ma niebagatelne znaczenie. Im bardziej skomplikowany, tym koszty mogą się zwiększać. Do tego w przypadku takich projektów możemy później napotkać problemy z aranżacją nietypowych pomieszczeń czy też stracić niepotrzebnie metry na bezużyteczne kąty.

Następne koszty będą związane z etapem przygotowawczym i wylaniem fundamentów, a następnie doprowadzeniem do stanu surowego otwartego. Tutaj warto porównać ceny podstawowych materiałów budowlanych w kilku hurtowniach. Niewielka różnica cenowa na jednej cegle, pustaku ceramicznym czy betonie może globalnie przynieść spore oszczędności.

Kolejnym etapem będzie doprowadzenie naszego domu do stanu surowego zamkniętego, czyli nasz dom pokryje się dachem, stolarką okienną czy podłączeniem do budynku instalacji wodno-kanalizacyjnych. Następnie stan pod klucz, czyli prace wykończeniowe typu biały montaż czy instalacje.

I tak cena m2 powierzchni użytkowej pod klucz będzie nas kosztowała około 2 do 3 tysięcy. Do ceny budowy domu powinniśmy również doliczyć koszty naszego czasu, poświęconego na poszukiwanie działki, czy załatwianie spraw urzędowych, pozwoleń i innych. Wbrew pozorom to wydatki, o których się nie myśli, a w praktyce mogą nas wynieść sporą sumę i dużo nerwów. Jeśli chcemy ich uniknąć, możemy poszukać ekipy budowlanej, która nas w tym temacie wyręczy. Jeżeli klient znajdzie działkę i przekaże nam pełnomocnictwa, pozostałe formalności są na naszej głowie do dnia odbioru kluczy- mówi Robert Skulimowski z firmy Wellmade s.j. To bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie w czasach, gdy liczy się każda minuta czasu, którą musimy dzielić między pracę, rodzinę czy budowę domu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)