X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Co kryje w sobie cena budowy domu?

dom jednorodzinny
Cena budowy domu, wiadomo, uzależniona jest od wielu czynników. Projekt, materiały budowlane, pozwolenia to tylko początek góry lodowej. Później dochodzi jeszcze wykończenie, a po drodze seria nieprzewidzianych wydatków.

No właśnie, czy nieprzewidziane wydatki naprawdę muszą być zaskoczeniem? W sieci możemy znaleźć liczne kalkulatory, które wyliczą nasze koszty. Także na stronach internetowych firm budowlanych znajdziemy formularze liczące koszt budowy domu (kosztorysy). W praktyce jednak często koszty te się nie pokrywają.


Prześledźmy zatem obszary, w których poniesiemy koszty. Pierwszy etap wstępny, to etap poszukiwania działki budowlanej i wybór projektu. Chociaż fizycznie nic nie budujemy, od tego etapu w dużej mierze uzależniona jest dalsza cena budowy domu. Jeśli wybieramy działkę na terenie, gdzie jeszcze nie ma osiedla domków, sprawdźmy, czy nie będzie problemu z wybudowaniem drogi dojazdowej lub podłączeniem kanalizacji i innych mediów. Może się bowiem okazać, że większość kosztów będziemy musieli ponieść sami, a to może znacznie wpłynąć na wysokość rzeczywistej ceny budowy domu.No i oczywiście region kraju ma znaczenie. Dom wybudowany w mniejszej miejscowości będzie tańszy od tego w centrum czy okolicach Warszawy. Przykładowo za dom pod Warszawą o powierzchni około 150- 200 metrów wraz z działką zapłacimy 900 tysięcy złotych, jak twierdzi Robert Skulimowski z firmy Wellmade s.j., pod Wrocławiem w Dobrzykowicach cena ta może wynieść około 600 tysięcy, wynika z oferty wrocławskiego dewelopera Archicom.

Projekt domu też ma niebagatelne znaczenie. Im bardziej skomplikowany, tym koszty mogą się zwiększać. Do tego w przypadku takich projektów możemy później napotkać problemy z aranżacją nietypowych pomieszczeń czy też stracić niepotrzebnie metry na bezużyteczne kąty.

Następne koszty będą związane z etapem przygotowawczym i wylaniem fundamentów, a następnie doprowadzeniem do stanu surowego otwartego. Tutaj warto porównać ceny podstawowych materiałów budowlanych w kilku hurtowniach. Niewielka różnica cenowa na jednej cegle, pustaku ceramicznym czy betonie może globalnie przynieść spore oszczędności.

Kolejnym etapem będzie doprowadzenie naszego domu do stanu surowego zamkniętego, czyli nasz dom pokryje się dachem, stolarką okienną czy podłączeniem do budynku instalacji wodno-kanalizacyjnych. Następnie stan pod klucz, czyli prace wykończeniowe typu biały montaż czy instalacje.

I tak cena m2 powierzchni użytkowej pod klucz będzie nas kosztowała około 2 do 3 tysięcy. Do ceny budowy domu powinniśmy również doliczyć koszty naszego czasu, poświęconego na poszukiwanie działki, czy załatwianie spraw urzędowych, pozwoleń i innych. Wbrew pozorom to wydatki, o których się nie myśli, a w praktyce mogą nas wynieść sporą sumę i dużo nerwów. Jeśli chcemy ich uniknąć, możemy poszukać ekipy budowlanej, która nas w tym temacie wyręczy. Jeżeli klient znajdzie działkę i przekaże nam pełnomocnictwa, pozostałe formalności są na naszej głowie do dnia odbioru kluczy- mówi Robert Skulimowski z firmy Wellmade s.j. To bardzo korzystne rozwiązanie szczególnie w czasach, gdy liczy się każda minuta czasu, którą musimy dzielić między pracę, rodzinę czy budowę domu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Kredytowanie
2010-06-23 09:43:34
Tagi do artykułu: budowa domu | koszt budowy domu | Kosztorys | Archicom | ekipa budowlana
 
Powiązane galerie:
Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom jednorodzinny

Czy warto wybierać indywidualny projekt domu?

Przygotowując się do budowy domu, już na samym początku musimy wybrać - projekt gotowy czy indywidualny? Podjęcie decyzji nie będzie łatwe, ponieważ trudno jednoznacznie ustalić, która z opcji sprawdzi się w Twoim przypadku. Wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz, chęci dopasowania rozwiązań architektonicznych pod własne wymagania oraz terminu zakończenia budowy. Można jednak dostrzec pewną przewagę projektów indywidualnych nad projektami gotowymi. Na czym ona polega?
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
budowa domu

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Całkowity koszt budowy domu zależy od wielu czynników, m.in. technologii, systemu budowy, robocizny, użytych materiałów czy wielkości budynku. Nie sposób określić go jednoznacznie. Można jedynie przybliżyć pewien obszar cenowy, który pozwoli ustalić widełki budżetu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ile kosztuje budowa domu?

budowa domu
Koszt budowy domu zależy od wielu czynników: regionu, sytuacji gospodarczej w kraju, cen materiałów, technologii i metody budowania. Ze względu na ograniczenie dostępności do kredytów hipotecznych i wysokie ceny surowców nie każdy może sobie pozwolić na ten luksus.

Budowa systemem gospodarczym dalej w modzie

budowa domu
Budowa systemem gospodarczym polega na tym, że inwestor osobiście nadzoruje poszczególne prace, zatrudniając fachowców do określonych zadań, a część z nich (tych nie wymagających kwalifikacji) wykonuje samodzielnie lub z pomocą członków rodziny. Sam też załatwia niezbędne dokumenty i pozwolenia, zaopatruje budowę w materiały i specjalistyczny sprzęt.

Kosztorysy, wyceny projektów domów

projekt
Budowa domu to poważna inwestycja kapitału, dlatego warto ją dobrze przemyśleć i zaplanować. Zarządzanie wydatkami na lokalizację przedsięwzięcia, realizację oraz wykończenie to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza gdy zależy nam by dom z czasem zyskiwał, a nie tracił na wartości.

Budowa domu w 2012 roku

cegły
Od początku 2011 roku przeciętny koszt budowy domu wzrósł o kilka procent. Producenci materiałów budowlanych przewidują dalszy wzrost. Urosły ceny: produkcji, surowców, robocizny transportu i energii. Koszt budowy domu w 2012 roku będzie jeszcze większy.