X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Odkurzacz centralny - zalety systemu

odkurzacz
Odkurzacz jest niezbędnym sprzętem w każdym domu. Nie trzeba mieć perskich dywanów, żeby z niego korzystać. Wszyscy wiedzą, że to najszybsza metoda pozbycia się wszelkich oznak kurzu, pyłków i drobin z każdej powierzchni.

Jaki odkurzacz wybrać?
Producenci odkurzaczy prześcigają się w metodach uprzyjemnienia korzystania ze zwykle hałaśliwego sprzętu do porządków domowych. Powstaje wiele modeli: workowe, bezrowkowe, z filtrem HEPA, wodne, piorące, większe, mniejsze, bardziej i mniej hałaśliwe. Pomimo różnorodności oferowanego sprzętu i stawaniu na głowie przez firmy produkujące, zawsze powstają trzy podstawowe problemy:

1.Nie ma w sklepie worków wymiennych do naszego modelu odkurza,
2.Raz w tygodniu: „kto zmieni worek w odkurzaczu?”
3.Gdzie schować odkurzacz?
Odpowiedzią na te wszystkie niedogodności jest przecież system centralnego odkurzania. Nie jest żadną nowością na rynku. Pomimo tego, że można go bez trudu kupić od 10-ciu lat, nie zdobył dotąd szczytu popularności.Dlaczego taki drogi?
Wydaje się rzeczywiście drogi. Mając do wyboru: lepszy, mniejszy sprzęt na kółeczkach za 500 zł, a odkurzacz centralny za ok. 5 000 - wolimy wydać 500zł.
Niewiele osób wie, że instalację centralnego odkurzania możemy założyć wtórnie, w użytkowanym już od dawna domu. Do niedawna dominowało przekonanie, że system trzeba przewidzieć z góry, na etapie zakładania instalacji.
Tak naprawdę można go założyć w każdym momencie, rozkładając zakup i montaż na raty.

Jak podzielić zakup i montaż instalacji centralnego odkurzania na raty?
Ten prosty system składa się z kilku podstawowych części, które możemy kupić osobno i po kawałku instalować w domu.
W pierwszym etapie należy wykonać sieć instalacyjną, czyli zamontować rury i gniazda. Średni koszt ocenia się na ok. 1000zł. W następnej kolejności instalujemy szufelki (automatyczne zasysające zamiatane okruszki do prostokątnego otworka w ścianie przy podłodze), oraz miękki wąż kuchenny. Koszt tych instalacji to ok. 2000.
Kiedy instalacja jest już gotowa do użytku podłączamy serce całego systemu- jednostkę centralną, której koszt jest najwyższy, bo wynosi ok. 3000zł.
Ponadto w sprzedaży oferowane są różne typy końcówek i nakładek.

Zalety
Niezdecydowani na takie rozwiązanie powinni wziąć pod uwagę kilka pozytywnych aspektów.
- wygoda (nie ciągniemy za sobą turkoczącego pojemnika z kurzącym, małym workiem na odpady, często jedno gniazdo pozwala na posprzątanie całej kondygnacji mieszkalnej),
- niski poziom hałasu (Hałasuje jedynie jednostka centralna ukryta gdzieś w ponurym zakamarku piwnicy, czy pomieszczenia gospodarczego. Poziom hałasu to ok. 65 decybeli),
- higiena (nie kurzy),
- nie potrzebuje worków (w większości systemów wystarczy zwykły worek na śmieci)
- ma swoje stałe, ukryte miejsce, więc nie zagraca kątów ani szaf.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Odkurzacze centralne
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-15 04:04:46
Tagi do artykułu: odkurzacze | system centralnego odkurzania | odkurzacz centralny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
burza

Elementy instalacji odgromowej

Instalacja odgromowa, czyli nic innego jak piorunochron, przejmując prąd piorunowy i odprowadzając go do ziemi, ma za zadanie chronić nas oraz nasze mienie. Budując dom, bardzo często zastanawiamy się czy warto tego rodzaju zabezpieczenie zakładać. Mimo że montowanie piorunochronu nie jest obowiązkowe, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć swój majątek przed czynnikami, które mogą go uszkodzić a nawet zniszczyć.
instalacje

Instalacje

O funkcjonalności domu, czy mieszkania nie stanowi jedynie układ pomieszczeń użytkowych i przestrzeni komunikacyjnych. Taki rozkład funkcjonalny jest podstawą do przemyślanej aranżacji wnętrz i lokalizacji urządzeń, które trzeba wygodnie podłączyć do instalacji.
kask

Ocena stanu technicznego budynku: ekspertyza, czy opinia?

O obowiązku przeprowadzania kontroli stanu technicznego budynku stanowi art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego. Zobowiązanie ciąży na właścicielu bądź zarządcy obiektu. Kontrola powinna się odbyć raz w roku lub raz na pięć lat.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Pomieszczenie gospodarcze

Pomieszczenie gospodarcze
Pomieszczenie gospodarcze w domu jest miejscem, które w znaczny sposób ułatwia codzienne życie domowe. To swoiste zaplecze domu ułatwi nam przechowywanie rzeczy w przypadku, gdy nie mamy strychu czy piwnicy. Wybierając projekt domu należy zwrócić uwagę na to czy przewidziano miejsce na takie pomieszczenie techniczne, ponieważ to właśnie w nim będą znajdować się mało atrakcyjne, aczkolwiek niezbędne w codziennym życiu przedmioty.

Energooszczędny sprzęt AGD

wtyczka
Czy wiesz, że odpowiedni dobór sprzętu AGD, pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii? Trudno wyobrazić sobie prowadzenie domu bez pomocy sprzętów elektrycznych. Nie oznacza to jednak, że muszą kosztować majątek w miesięcznym rozrachunku. Jakie urządzenia pochłaniają najwięcej energii elektrycznej? Jak wybrać energooszczędny sprzęt AGD? Na co zwrócić uwagę?

Jaką moc mają domowe urządzenia?

energia elektryczna
Informacje o perspektywie uwolnienia cen prądu, spowodowały, że wielu z nas zaczęło bacznie przyglądać się codziennemu poborowi energii przez urządzenia AGD. Na co zwrócić uwagę i za jakie domowe urządzenia elektryczne płacimy najwięcej?

Centralne odkurzanie krok po kroku

instalacje
Systemy centralnego odkurzania to rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego odkurzacza. Pośród największych zalet systemu wymienić można przede wszystkim fakt, że dzięki niemu wciągnięty kurz nie trafia z powrotem do budynku. Centralny odkurzacz pomoże nam także posprzątać bez uporczywego hałasu i konieczności dźwigania ciężkiego sprzętu.