Dywany wełniane

Dywan pełni funkcję dekoracyjną i użytkową we wnętrzach od setek wieków. Dzięki niemu pomieszczenie staje się przytulne, a podłoga ciepła i przyjemna. Za ojczyznę dywanów uważa się Persję. Do dziś dywany perskie mają opinię najlepszych, ekskluzywnych i niestety najdroższych.

Najlepsze perskie i chińskie dywany wykonywano z wełny i jedwabiu. Bogate wzory powstawały w oparciu o kształty geometryczne, roślinne i zwierzęce. Innymi popularnymi producentami dywanów są: Afganistan, który słynie z najtrwalszych wyrobów, Nepal, Pakistan i Turkmenistan.

Obecnie, tradycyjne, tkane ręcznie dywany wełniane, choć popularne od setek lat, zostały zepchnięte na dalszy plan przez produkty z tworzyw sztucznych, tkane maszynowo. Dywany akrylowe, dywany propylenowe, dywany heat-set i dywany mieszane są towarem dostępnym dla szerokiego grona nabywców. Tani surowiec, różnorodność wzorów i krótki czas produkcji rzutują bezpośrednio na popularność i ceny wyrobów.

Przeczytaj również: Retro dekoracja w kuchni
dywany

fot. dywany

Wybierając dywan do domu należy zwrócić uwagę na trwałość surowca i rodzaj splotu, które świadczą o jakości produktu i wprost proporcjonalnie przekładają się na jego cenę. W tym wypadku sformułowanie „tanie i dobre” to antagonizm.
Podstawową cechą, która określa jakość dywanu to ilość pęczków włókna na metr kwadratowy (tzw. „Rozdzielczość dywanu”). Innym wyznacznikiem jest waga na m kw. Oba parametry powinny być jak najwyższe.

Przędza wełniana ma duże możliwości tkackie, stąd wyrób wełniany nie powinien kojarzyć się jednoznacznie z dywanem tureckim. Wzory nowoczesne takie jak; dywany shaggy („dywany włochacze”), dywany sznurkowe, dywany wycinane (carvingi), dywany typu mata, wykonuje się także z włókna wełnianego.

Jak dbać o dywan wełniany?
Bez względu na typ dywanu, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni mu piękny wygląd i trwałość na długie lata. Dywan wełniany wymaga szczególnego postępowania przy czyszczeniu plam i zabrudzeń codziennych.

Oto kilka wskazówek:
1.Jeśli dywan jest nowy (do pół roku), należy uważać przy odkurzaniu na wychodzące włókna. Po dłuższym okresie użytkowania włosie ubije się.
2.Mokre plamy można szybko zebrać ręcznikiem papierowym lub chłonną tkaniną. Zaschnięte plamy, które można skruszyć usuwamy delikatnie w sposób mechaniczny. Należy unikać tarcia plamy, gdyż może to uszkodzić trwale runo.
3.Nie należy samemu „prać dywanu” wełnianego. Aby uniknąć uszkodzenia runa, warto zatrudnić firmę piorącą dywany.
Niektórzy zalecają odświeżanie kolorów włókien sodą, lub trzepanie dywanu leżącego na śniegu włóknem do dołu. W tym wypadku istnieje ryzyko przemoczenia i sfilcowania włókien.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)