X
 
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Nietypowe kształty okien

Okienne kształty
Wbrew powszechnemu przyzwyczajeniu okno wcale nie musi być zwykłym prostokątem albo kwadratem. Współczesna technologia pozwala nadać mu niemal każdy dowolny kształt. Może warto zatem trochę poeksperymentować?

Szczypta Gaudiego?
Romby, łuki, koła, trójkąty, elipsy, trapezy, wieloboki – to tylko niektóre z możliwości, którymi dysponujemy. W przypadku nowych domów, projekty bardzo często uwzględniają właśnie tego typu niekonwencjonalne rozwiązania stylistyczne. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sam sposób ozdobić nasz stary dom – oczywiście decyzję najlepiej podejmować po konsultacji z architektem.

Jeśli brakuje nam pomysłów, może warto poszperać również w Internecie i zaczerpnąć je chociażby z biomorficznej architektury Gaudiego, albo równie atrakcyjnego stylu realizacji budowlanych Hundertwassera.
- Musimy jednak pamiętać, że wykonanie okien o efektownych, niestandardowych kształtach wymaga znacznie większego nakładu pracy, często ręcznej, dlatego muszą być one droższe od typowych produktów – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – Ale w zamian otrzymujemy okno niepowtarzalne, będące bardzo często dekoracją samą w sobie, które nie będzie potrzebować dodatkowych elementów ozdobnych.Geometryczne inspiracje
oknoOkrągłe okno w przedpokoju czy holu może nie tylko odmienić oblicze domu z zewnątrz, ale jednocześnie stać się punktem odniesienia do nowej aranżacji całego pomieszczenia. W duże koło możemy także wpisać np. zwykłe prostokątne drzwi balkonowe. Trójkąty umieszczone na szczycie budynku znakomicie komponują się ze spadzistym dachem. Małe elipsy, czy łezki to z kolei dobry sposób na doświetlenie łazienki, czy też przedpokoju. Okna w kształcie trapezu czy trójkąta są natomiast montowane na poddaszach w formie tzw. lukarny.
- Powinniśmy mieć jednak świadomość tego, że wszelkiego rodzaju skosy na poddaszu, czy głęboka, kilkudziesięciocentymetrowa zabudowa może przeszkadzać w pełnym otwieraniu takiego okna – zaznacza Głuszcz – Dlatego wcześniej należy dokładnie przeanalizować kierunek otwierania i zmienić chociażby miejsce mocowania zawiasów – tak, aby łuk zataczał np. niższy narożnik okna. W niektórych wypadkach jedynym sposobem na to, aby nie uszkodzić ściany będzie opcja uchylania okna.

Drobna, duża zmian
Nawet jeśli jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami tradycyjnych prostokątów, to i tak mamy jeszcze jedną możliwość eksperymentowania z kształtami. Atrakcyjność wizualna okien jest bowiem uzależniona w ogromnej mierze także od kształtu samego profilu – Często niewielka wydawać by się mogło zmiana może przynieść zaskakujące rezultaty – zapewnia Artur Głuszcz - Takim przykładem są okna wykonane na bazie profilu zaokrąglonego, a nie płaskiego, np. dostępne w naszej ofercie okna TYTANOWEtermo. Wprowadzenie takiego właśnie rozwiązania stylistycznego sprawia, że okna zyskują nie tylko łagodniejszy, bardziej opływowy kształt i delikatną linię, ale także prezentują się znacznie bardziej stylowo. I to nawet, jeśli nie są kołem, trójkątem czy trapezem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Okna
2010-09-01 15:30:36
Tagi do artykułu: okna | MS więcej niż OKNA | drzwi | lukarny
 
Powiązane galerie:
Galeria Okna Okna Galeria Zdjęcia z realizacji projektów domów Zdjęcia z realizacji projektów domów    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom
Jeszcze do niedawna niewielu z nas wiedziało co to jest inteligentny dom i czym się charakteryzuje. Często sądzono, że jest to budynek, który został wyposażony w drogie, zaawansowane technologicznie urządzenia. Nic bardziej mylnego.

Dekorowanie okien

okna
Dekoracje okienne mogą podkreślić charakter pomieszczenia oraz dodać akcentu wieńczącego całość wystroju pomieszczenia. Odpowiednio dobrane, nadadzą indywidualnego charakteru, pozwolą na optyczną zmianę wielkości wnętrza. Dzięki nim można podkreślić walory pomieszczenia lub zamaskować niedoskonałości niektórych miejsc.

Jak wybrać okna do domu?

Drzwi balkonowe
Jeśli założymy, że elewacja jest twarzą każdego budynku, to okna są wówczas jego oczami. Sposób w jaki zostały rozmieszczone, ich układ, czy kształt, ale także wielkość ma decydujący wpływ na oblicze całego domu.

Nieprzemyślana decyzja zaszkodzi bez wątpienia każdemu, nawet najładniejszemu budynkowi. Dlatego wszystkie swoje pomysły powinniśmy konsultować z architektem oraz producentem okien już na etapie przygotowywania projektu. Błędów lepiej ustrzec się zawczasu, bo później na ewentualne zmiany będzie już za późno...

Okna białe czy w kolorze?

dom jednorodzinny
Wybór barwy i struktury stolarki to dzisiaj tylko i wyłącznie rzecz gustu – producenci mogą spełnić niemal każde nasze życzenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak znać aktualne trendy i wszystkie kolorystyczne możliwości.