X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Płot na całe lata

Ogrodzenie zabezpiecza naszą posesję, wytycza granice naszej prywatności. Dodatkowo oddziela od hałasu i kurzu oraz utrudnia intruzom wstęp do naszego ogrodu. Wybierając ogrodzenie warto zadbać o to, aby ogrodzenie współgrało z architekturą naszego domu. Dlatego płot otaczający naszą własność powinien być nie tylko mocny i szczelny, ale równocześnie ładny.


ogrodzenieZe względu na materiał, ogrodzenia możemy podzielić na:
- ogrodzenia drewniane – są bardzo popularne. Drewno jest doskonałym, naturalnym materiałem, z którego może być wykonane całe ogrodzenie domu, łącznie ze słupkami lub tylko same przęsła. Do budowy płotu najlepiej wykorzystać zaimpregnowane drewno akacjowe, dębowe ale również sosnowe lub świerkowe.
Drewniane parkany są łatwe w montażu i w konserwacji. Doskonale komponują się z krajobrazem wsi jak i miasta. Tego typu ogrodzenie umożliwia osiągnięcie ciekawych efektów oraz stworzenie niepowtarzalnego charakteru wokół domu.


- ogrodzenia murowane z cegły – zazwyczaj wykonywane jest z cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej (silikatowej) lub klinkierowej. Ogrodzenie może był pełne lub ażurowe. Te drugie wykonywane są z kształtek ogrodzeniowych o różnych kształtach i kolorach. Można również ułożyć cegły pełne tak, aby tworzyły ażurowy mur.
Ogrodzenia wykonane z cegły silikatowej lub klinkierowej nie wymagają tynkowania. Ponieważ materiały silikatowe łatwo ulegają zabrudzeniom, można je zabezpieczyć środkami impregnującymi.
- ogrodzenia murowane z kamienia – są trwałe ale niestety drogie. Bardzo ładne i trwałe płoty murowane można wznieść z granitu, sjenitu, bazaltu, piaskowca lub kwarcytu. Kamienie mogą mieć różne rozmiary i kształty. Przed rozpoczęciem murowania należy je posegregować i dopasować. Mur układa się poziomymi warstwami pomiędzy które kładzie się zaprawę murarską pomieszaną z małymi kawałkami kamieni.
Projektując takie ogrodzenie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że mury mogą wyglądać „ciężko”.
Dlatego w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wplecenie przęseł drewnianych lub metalowych.
W zależności od rodzaju kamieni, ich obróbki i sposobu kładzenia można uzyskać mury ogrodzeniowe takie jak:
- mur dziki – buduje się go z nieobrobionych, o różnej wielkości kamieni. Są one układane nieregularnie. Wolne przestrzenie pomiędzy nimi wypełniane są mniejszymi otoczakami.
- mur cyklopowy – wykonuje się z dużych polnych kamieni o obrobionej powierzchni. Układany jest starannie tak aby szczelnie wypełniały one lico muru.
- mur warstwowy – budowany jest z poziomo układanych kamieni o dużej i płaskiej powierzchni. W narożnikach układane są duże elementy, które wyznaczają wysokość warstw.
- mur rzędowy - składa się z kamieni ciosanych lub łupanych o regularnych kształtach. Wielkość kamieni w rzędzie powinna być taka sama. Natomiast wysokość poszczególnych warstw może być różna.
- ogrodzenia betonowe - ogrodzenie betonowe charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Poszczególne elementy płotu muruje się, układając je na fundamenty utworzone z mrozoodpornej zaprawy klejowej lub betonowej. Pomalowane i wykończone ogrodzenie betonowe może wyglądać interesująco i estetycznie przez długi czas.
- ogrodzenie metalowe – bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na cenę, są siatki ogrodzeniowe. Drut jest zabezpieczony przed rdzą warstwą tworzywa lub powłoką cynkową. Ta druga powinna być odświeżana co parę lat.
Innym rozwiązaniem są przęsła stalowe, które mogą być utworzone z pionowych prętów lub płaskowników, łączonych u góry lub u dołu za pomocą poprzeczki. Mogą być także łączone w kratę o dużych oczkach.
Efektowne, ale niestety drogie są ogrodzenia kute, które zaliczają się do wyrobów kowalstwa artystycznego.
Wykonywane są one ze stali lub żeliwa, bardzo często według indywidualnego wzoru inwestora.

żywopłotRównie ciekawym sposobem ogrodzenia naszej posesji może być żywopłot. Dobrze dobrane i odpowiednio pielęgnowane rośliny mogą nas doskonale chronić przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.
Takie żywe ogrodzenie powinno być gęste i mieć co najmniej 1,5 m. wysokości. Jednak na efekty będziemy musieli poczekać od 5 do 10 lat.
Żywopłot może być formowany - w ten sposób kontrolujemy jego szerokość i wysokość.
Regularnie strzygąc, niemal całkowicie pozbawiamy go kwiatów i owoców. To jednak pozwala nam na uzyskanie zwartej, jednolitej zielonej ściany.
Natomiast żywopłoty nieformowane charakteryzują się mniejsza gęstością niż regularnie strzyżone. Można je zagęścić poprzez sadzenie przed nimi mniejszych krzewów np. rząd berberysów.
Tego typu płoty zajmują dużo miejsca, jednak dużą ich zaletą są barwne kwiaty i owoce, które mogą stanowić ozdobę dla naszego ogrodu.
Jeżeli chcemy aby nasz żywopłot nie zajmował zbyt wiele przestrzeni, możemy wybrać iglaste rośliny o kolumnowych odmianach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
Autor: Anna Dębiec
2016-01-18 23:28:23
Tagi do artykułu: ogrodzenia | płot | ogrodzenie domu | ogrodzenia murowane | mury ogrodzeniowe | ogrodzenia betonowe | ogrodzenie metalowe | siatka ogrodzeniowa | ogrodzenia kute | żywopłot | krzewy
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
gaz

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym zaoszczędzić?

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii elektrycznej, zmienić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie jest to trudne i wymaga przejścia jedynie kilku formalnych kroków. Oto zwięzły poradnik dla wszystkich, którzy potrafią liczyć własne pieniądze, i którzy właśnie pomyśleli o takiej operacji.
ogród

Zagospodarowanie terenu wokół nowego domu

Zagospodarowanie terenu wokół domu, to przeważnie ostatni etap ciężkich prac, po przeprawie przez proces budowy i przeprowadzce. Piękny ogród wokół domu ma nie tylko zachwycać, ale też być praktyczny i łatwy w utrzymaniu. Dbanie o nowy dom oraz obejście wymaga wiedzy i wysiłku, dlatego tak ważny jest dobry pomysł na aranżację.
Skrzynki na listy

Domowe skrzynki na listy

Każdy lubi otrzymywać paczki, pakuneczki i listy. Wracając do domu po dniu wypełnionym obowiązkami z ciekawością zaglądamy do skrzynki na listy wypatrując kartek okazjonalnych i wieści od najbliższych...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrodzenia murowane

mur
Ogrodzenie murowane jest efektywne i wytrzymałe. Sprawia wrażenie solidnego i trwałego. Szeroki wybór materiałów daje nieograniczone możliwości stworzenia czegoś szczególnego. Takie ogrodzenie może wtapiać się w otoczenie domu, być delikatną ozdobą ogrodu lub też ochroną naszej prywatności. Powinno być także porządnie wykonane, aby nie stanowiło zagrożenia. Konstrukcja takiego ogrodzenia musi być mocna i solidnie podparta, dlatego bardzo istotne są jego fundamenty.

Murowane ogrodzenie klinkierowe - krok po kroku

ogrodzenie
Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gdy budowa obiektu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, ogrodzeniu murowanym...

Czym ogrodzić posesję?

ogrodzenie
Ogrodzenie kute czy systemowe? Klasyczna siatka, a może kamienny gabion? Każde rozwiązanie, na które zdecydujemy się wokół naszej posesji, ma swoje wady i zalety.

Jak zbudować trwałe ogrodzenie?

ogrodzenia murowane
Ogrodzenie wokół domu może być oszczędne i skromne, albo dekoracyjne i drogie. Niezależnie od tego, czy będzie z drewna, murowane, czy metalowe warto już wcześniej zastanowić się nad jego wyborem. Eksperci Lafarge podpowiadają na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzenia i jakie produkty wybrać spośród ofert dostępnych na rynku ogrodzeń.