X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Płot na całe lata

Ogrodzenie zabezpiecza naszą posesję, wytycza granice naszej prywatności. Dodatkowo oddziela od hałasu i kurzu oraz utrudnia intruzom wstęp do naszego ogrodu. Wybierając ogrodzenie warto zadbać o to, aby ogrodzenie współgrało z architekturą naszego domu. Dlatego płot otaczający naszą własność powinien być nie tylko mocny i szczelny, ale równocześnie ładny.


ogrodzenieZe względu na materiał, ogrodzenia możemy podzielić na:
- ogrodzenia drewniane – są bardzo popularne. Drewno jest doskonałym, naturalnym materiałem, z którego może być wykonane całe ogrodzenie domu, łącznie ze słupkami lub tylko same przęsła. Do budowy płotu najlepiej wykorzystać zaimpregnowane drewno akacjowe, dębowe ale również sosnowe lub świerkowe.
Drewniane parkany są łatwe w montażu i w konserwacji. Doskonale komponują się z krajobrazem wsi jak i miasta. Tego typu ogrodzenie umożliwia osiągnięcie ciekawych efektów oraz stworzenie niepowtarzalnego charakteru wokół domu.


- ogrodzenia murowane z cegły – zazwyczaj wykonywane jest z cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej (silikatowej) lub klinkierowej. Ogrodzenie może był pełne lub ażurowe. Te drugie wykonywane są z kształtek ogrodzeniowych o różnych kształtach i kolorach. Można również ułożyć cegły pełne tak, aby tworzyły ażurowy mur.
Ogrodzenia wykonane z cegły silikatowej lub klinkierowej nie wymagają tynkowania. Ponieważ materiały silikatowe łatwo ulegają zabrudzeniom, można je zabezpieczyć środkami impregnującymi.
- ogrodzenia murowane z kamienia – są trwałe ale niestety drogie. Bardzo ładne i trwałe płoty murowane można wznieść z granitu, sjenitu, bazaltu, piaskowca lub kwarcytu. Kamienie mogą mieć różne rozmiary i kształty. Przed rozpoczęciem murowania należy je posegregować i dopasować. Mur układa się poziomymi warstwami pomiędzy które kładzie się zaprawę murarską pomieszaną z małymi kawałkami kamieni.
Projektując takie ogrodzenie trzeba wziąć pod uwagę fakt, że mury mogą wyglądać „ciężko”.
Dlatego w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest wplecenie przęseł drewnianych lub metalowych.
W zależności od rodzaju kamieni, ich obróbki i sposobu kładzenia można uzyskać mury ogrodzeniowe takie jak:
- mur dziki – buduje się go z nieobrobionych, o różnej wielkości kamieni. Są one układane nieregularnie. Wolne przestrzenie pomiędzy nimi wypełniane są mniejszymi otoczakami.
- mur cyklopowy – wykonuje się z dużych polnych kamieni o obrobionej powierzchni. Układany jest starannie tak aby szczelnie wypełniały one lico muru.
- mur warstwowy – budowany jest z poziomo układanych kamieni o dużej i płaskiej powierzchni. W narożnikach układane są duże elementy, które wyznaczają wysokość warstw.
- mur rzędowy - składa się z kamieni ciosanych lub łupanych o regularnych kształtach. Wielkość kamieni w rzędzie powinna być taka sama. Natomiast wysokość poszczególnych warstw może być różna.
- ogrodzenia betonowe - ogrodzenie betonowe charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Poszczególne elementy płotu muruje się, układając je na fundamenty utworzone z mrozoodpornej zaprawy klejowej lub betonowej. Pomalowane i wykończone ogrodzenie betonowe może wyglądać interesująco i estetycznie przez długi czas.
- ogrodzenie metalowe – bardzo popularne, przede wszystkim ze względu na cenę, są siatki ogrodzeniowe. Drut jest zabezpieczony przed rdzą warstwą tworzywa lub powłoką cynkową. Ta druga powinna być odświeżana co parę lat.
Innym rozwiązaniem są przęsła stalowe, które mogą być utworzone z pionowych prętów lub płaskowników, łączonych u góry lub u dołu za pomocą poprzeczki. Mogą być także łączone w kratę o dużych oczkach.
Efektowne, ale niestety drogie są ogrodzenia kute, które zaliczają się do wyrobów kowalstwa artystycznego.
Wykonywane są one ze stali lub żeliwa, bardzo często według indywidualnego wzoru inwestora.

żywopłotRównie ciekawym sposobem ogrodzenia naszej posesji może być żywopłot. Dobrze dobrane i odpowiednio pielęgnowane rośliny mogą nas doskonale chronić przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.
Takie żywe ogrodzenie powinno być gęste i mieć co najmniej 1,5 m. wysokości. Jednak na efekty będziemy musieli poczekać od 5 do 10 lat.
Żywopłot może być formowany - w ten sposób kontrolujemy jego szerokość i wysokość.
Regularnie strzygąc, niemal całkowicie pozbawiamy go kwiatów i owoców. To jednak pozwala nam na uzyskanie zwartej, jednolitej zielonej ściany.
Natomiast żywopłoty nieformowane charakteryzują się mniejsza gęstością niż regularnie strzyżone. Można je zagęścić poprzez sadzenie przed nimi mniejszych krzewów np. rząd berberysów.
Tego typu płoty zajmują dużo miejsca, jednak dużą ich zaletą są barwne kwiaty i owoce, które mogą stanowić ozdobę dla naszego ogrodu.
Jeżeli chcemy aby nasz żywopłot nie zajmował zbyt wiele przestrzeni, możemy wybrać iglaste rośliny o kolumnowych odmianach.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ogrodzenia
Autor: Anna Dębiec
2009-04-29 13:01:36
Tagi do artykułu: ogrodzenia | płot | ogrodzenie domu | ogrodzenia murowane | mury ogrodzeniowe | ogrodzenia betonowe | ogrodzenie metalowe | siatka ogrodzeniowa | ogrodzenia kute | żywopłot | krzewy
 
ja mam sad ogrodzony z plotbud i jestem z niego zadowolony. Przyznaję, że głownie zachęciła mnie niska cena i liczyłem się z tym, że po paru latach trzeba będzie wymienić..jak na razie odpukać nic się z nim nie dzieje..polecam
Kubica @ 2012-11-11 11:44:10
The Sharing Of Marriage (humor)

The old man placed an order for one hamburger,
French fries and a drink.

He unwrapped the plain hamburger and
carefully cut it in half, placing one half in front of his wife.

He then carefully counted out the French fries, dividing them into two piles and neatly placed one pile in front of his wife.

He took a sip of the drink, his wife took a sip and then set the cup down between them
.... As he began to eat his few bites of hamburger, the people around them were looking over and whispering.

Obviously they were thinking, 'That poor old couple - all they can afford is one meal ... więcej na forum
Lelliorierozy @ 2012-10-15 04:23:06
Pokaż więcej komentarzy
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Ogrodzenia Ogrodzenia      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe – klasyka rodem ze Skandynawii

Jeśli ktoś poszukuje klasycznych, bardzo gustownych, niezwykle trwałych, a przepojonych skandynawską nostalgią mebli ogrodowych, z zainteresowaniem zatrzyma się przy propozycji duńskiej marki Skagerak Denmark – linii luksusowych mebli ogrodowych Drachmann.
dzieci

Idealne podwórko dla dziecka

Decydując się na wybudowanie domu bierzemy pod uwagę wiele bardzo różnych czynników – od możliwości finansowych, przez wielkość i ukształtowanie działki, aż po estetykę. Jak często zastanawialiście się nad tym, ile frajdy przyniesie nowy dom dzieciom?
meble ogrodowe

Natchnione impresjonizmem skandynawskie meble ogrodowe

Twórczość Ancher’a i znany w Skandynawii kunszt stolarzy ze Skagen sprawiły, że współczesny designer, Soren Slebø, nazwał linię swoich mebli ogrodowych „Ancher” dla upamiętnienia skandynawskiego impresjonisty.
meble ogrodowe

Co wyróżnia skandynawskie meble ogrodowe z drewna eukaliptusowego?

Podstawowym założeniem znanej i cenionej na całym świecie za swoje wyjątkowo trwałe i bardzo eleganckie meble ogrodowe marki Skagerak Denmark jest to, iż jej produkty mają służyć całym pokoleniom. I tak też się stanie, pod prostym warunkiem, że miłośnik ogrodu zapewni swoim luksusowym meblom minimum komfortu.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogrodzenia murowane

mur
Ogrodzenie murowane jest efektywne i wytrzymałe. Sprawia wrażenie solidnego i trwałego. Szeroki wybór materiałów daje nieograniczone możliwości stworzenia czegoś szczególnego. Takie ogrodzenie może wtapiać się w otoczenie domu, być delikatną ozdobą ogrodu lub też ochroną naszej prywatności. Powinno być także porządnie wykonane, aby nie stanowiło zagrożenia. Konstrukcja takiego ogrodzenia musi być mocna i solidnie podparta, dlatego bardzo istotne są jego fundamenty.

Murowane ogrodzenie klinkierowe - krok po kroku

ogrodzenie
Płot zbity z desek czy druciana siatka nie są optymalnym rozwiązaniem zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Gdy budowa obiektu będzie zakończona, a inwestorzy złapią finansowy oddech, warto pomyśleć o efektownym, ogrodzeniu murowanym...

Czym ogrodzić posesję?

ogrodzenie
Ogrodzenie kute czy systemowe? Klasyczna siatka, a może kamienny gabion? Każde rozwiązanie, na które zdecydujemy się wokół naszej posesji, ma swoje wady i zalety.

Jak zbudować trwałe ogrodzenie?

ogrodzenia murowane
Ogrodzenie wokół domu może być oszczędne i skromne, albo dekoracyjne i drogie. Niezależnie od tego, czy będzie z drewna, murowane, czy metalowe warto już wcześniej zastanowić się nad jego wyborem. Eksperci Lafarge podpowiadają na co zwrócić uwagę podczas budowy ogrodzenia i jakie produkty wybrać spośród ofert dostępnych na rynku ogrodzeń.