X
Logo Projektoskop.pl
 
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Wózki widłowe - BHP pracy

wózek widłowyWszelkie transporty poziome powyżej 450 kg, powinny odbywać się przy pomocy elektrycznego wózka do transportu ręcznego - zgodnie ze zmianami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych. Normy prawne dotyczą również ręcznego podnoszenia ciężarów oraz regulują wartości dopuszczalnych mas ładunków.


BHP pracy z wózkami widłowymi
Przepisy są jednoznaczne i dokładnie określają sposób transportowania przedmiotów oraz ich ciężar. - Jedna osoba może przewozić wózkiem paletowym maksymalnie ciężar do 450 kg - mówi Przemysław Wlazeł, doradca handlowy ds. klientów strategicznych z firmy STILL. - Ładunek cięższy zatem, nie może być ciągnięty „paleciakiem” nawet, jak dotąd, przez dwóch lub więcej pracowników. Niezbędny do przewozu tak dużych ciężarów jest wózek elektryczny np. Still EXU czy Still EXV.

Dopuszczalna masa ładunku łącznie z masą wózka, przemieszczanego po terenie płaskim o twardej nawierzchni, nie może przekraczać 350 kg na wózku 2-kołowym oraz 450 kg na wózku 3- lub 4-kołowym. Przy przemieszczaniu towaru na wózku przy pochyleniu większym niż 5%, masa ta jest inna i nie może przekroczyć 250 kg dla wózka 2-kołowego oraz 350 kg dla wózka 3- lub 4- kołowego.Ciężar przedmiotów jest również określony dla przedmiotów podnoszonych i przenoszonych przez jednego pracownika, i nie może przekroczyć 30 kg przy pracy stałej oraz 50 kg przy pracy dorywczej. Oprócz masy uwarunkowane są też właściwości przenoszonych rzeczy.

- W myśl rozporządzenia, podczas organizacji prac, należy unikać ręcznego przemieszczania przedmiotów „niewygodnych” - mówi Marek Gidaszewski, specjalista ds. BHP. – Nie mogą one być zbyt ciężkie, duże, nieporęczne, trudne do utrzymania, niestabilne, czy też nie mogą stwarzać zagrożenia przy poruszaniu. Lista jest długa, nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku w trakcie podejmowania decyzji o transportowaniu.

schemat BHPNależy również zapewnić wystarczającą przestrzeń, która umożliwia zachowanie prawidłowej pozycji ciała pracownika podczas pracy. Obowiązkiem jest także konieczność używania sprzętu pomocniczego, który nie ogranicza pola widzenia dla przedmiotów „nieporęcznych”.

Przykładowe punkty rozporządzenia, rozdział nr 6, § 21:
- Niedopuszczalne jest ręczne przemieszczanie ładunków na wózkach po pochyleniach powierzchni większych niż 8% oraz na odległość większą niż 200 m.
- Wózki powinny zapewniać stabilność przy załadunku i rozładunku.
- Wózki przemieszczane na szynach oraz wózki kołowe przemieszczane na pochyleniach powinny posiadać sprawnie działające hamulce.

Treść rozporządzenia można znaleźć na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy http://www.ciop.pl/5520.html.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Pomocnicze
2010-06-22 10:57:56
Tagi do artykułu: normy | Still | BHP | wózki
 
Też jestem zdania, że każda hala magazynowa powinna mieć odpowiedni sprzęt w tym wózki widłowe do dyspozycji wykwalifikowanych ku temu pracowników. Wiele firm jednak nie inwestuje w taki sprzęt, bo za drogi. Wcale jednak nie trzeba wykładać od razu dużej gotówki - można wziąć leasing, kredyt lub na początek kupić sprzęt używany. Warto poczytać porady ekspertów dotyczące wyboru wózka widłowego, które dostępne są tutaj http://www.budnet.pl...szych_ekspertow,Elektronarzedzia_narzedzia_budowlane,132123-czytaj.html
rebecka @ 2015-03-27 07:46:11
Jak dla mnie to na każdej hali powinien być sprzęt do udzielania pomocy https://sendpol24.pl
Tom33 @ 2015-01-16 11:37:53
 
 
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zmiany w prawie

Zmiany w prawie budowlanym 2015

Każdy, kto planuje inwestycję budowlaną, powinien zapoznać się z tym, jakie zmiany w prawie budowlanym zostaną wprowadzone w roku 2015. Dobra wiadomość: przewidywane są ułatwienia.
dachy

Odśnieżanie dachów

Obowiązek odśnieżania dachów należy do właściciela lub zarządcy budynku. Artykuł 61 pkt. 2 Prawa Budowlanego* nakazuje zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych i niedopuszczenie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający śnieg. Mokry śnieg stanowi największe obciążenie. Podczas topnienia, warstwa o powierzchni 1 m kw. i grubości 15 cm może ważyć nawet 50 kg.
prawo

Nie musisz wiedzieć, kto pyta o decyzję w sprawie budowy twojego domu

Gdy sąsiad złoży wniosek o udostępnienie informacji dotyczącej pozwolenia na budowę twojego domu, nadzór budowlany jest zobowiązany mu jej udzielić. Na szczęście wszelkie dane osobowe musi uprzednio zanonimizować. Nie ma jednak obowiązku powiadamiania inwestora o tym, iż taką informację udostępnił.
zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Remont domu tańszy o kilka tysięcy!

Eksperci informują o końcowych pracach nad ustawą znoszącą od 2014 r. system zwrotu VAT za materiały budowlane. Jesień, to ostatnia szansa, aby wykorzystać korzystne dla inwestorów prawo. Do odzyskania jest nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Zamów poradę prawną
WYCENA PORADY 0 zł szybko, profesjonalnie i bez wychodzenia z domu
porady prawne
Akceptuję regulamin i zapoznałem się z nim.
Artykuły podobne

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Wykaz polskich norm powołanych w rozporządzeniu

Zakaz palenia w miejscach publicznych

zakaz palenia
15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych. Polska dołącza do listy państw chroniących obywateli przed dynem tytoniowym nie tylko na ulicach i przystankach. Od tego dnia właściciele taksówek, pubów, restauracji są zobowiązani do umieszczenia na drzwiach przepisowych tabliczek - znak zakazu palenia...

Oznaczenia techniczne bloczków z betonu komórkowego

murowanie
Oznaczenie bloczka z betonu komórkowego jako GPLM mówi nam, że produkt przeznaczony jest do wznoszenia murów ze spoinami wykonanymi z zapraw zwykłych lub lekkich. Dla bloczków GPLM tolerancja odchyleń jest największa i - w przypadku długości i szerokości - może wynosić do 3 mm więcej lub 5 mm mniej od wartości deklarowanej przez producenta.

Jak kupować styropian?

styropian
Bardzo ważnym jest sprawdzenie, czy wyrób został prawidłowo oznakowany. Wyroby budowlane, dla których istnieją normy europejskie zharmonizowane z dyrektywą 89/106/EWG (w przypadku wyrobów ze styropianu EPS jest to norma PN-EN 13163), mogą być wprowadzone do obrotu i stosowane w budownictwie jeżeli zostały opatrzone przez producenta znakiem CE (producenci krajowi mogą stosować oznakowanie znakiem budowlanym B).