X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Pielęgnacja trawnika jesienią

trawnik
Do naszych ogrodów zawitała już jesień. Z drzew opadają złoto - pomarańczowo – czerwone liście tworząc kolorowe dywany na naszych trawnikach. To czas w którym należy pomyśleć o tym jak się będzie prezentowała nasza murawa wiosną. Musimy o nią zadbać teraz, by nie zaskoczyła nas negatywnie gdy stopnieją śniegi. Im więcej starań włożymy w jej przygotowanie do zimy, tym mniej pracy czeka nas podczas wiosennego odmładzania.


Koszenie
Okres jesienny nie zwalnia nas z obowiązku koszenia. Tniemy trawę na wysokość ok. 5 cm. tak długo jak pogoda nam na to pozwoli, nawet do końca października.

Wertykulacja
W październiku silnie zfilcowane obszary trawnika możemy dodatkowo zwertykulować. Najlepiej wertykulować pasmo po paśmie, a następnie w przeciwnym kierunku. Podczas tego zabiegu drań jest nacinana pionowo, usuwany jest z niej mech, obumarłe resztki organiczne i chwasty.

Grabienie


Jeśli chcemy aby nasza murawa dobrze zniosła zimę, należy ją przede wszystkim regularnie grabić z opadających liści i innych resztek organicznych. Następnie je zakopujemy bądź palimy, niszcząc w ten sposób wiele zimujących w nich chorób grzybowych i szkodników. Pozostawione pod śniegiem będą gniły co może zaszkodzić trawnikowi powodując „łyse” miejsca na jego powierzchni wiosną.

Aeracja
Wrzesień to idealna pora na przeprowadzenie aeracji trawnika. Podczas napowietrzania murawy, walec ze sprężynami delikatnie wyczesuje drań - filc i mech zostają usunięte, a gleba zostaje napowietrzona. W ten sposób zapobiega się rozrostowi chwastów i mchu oraz sfilcowaniu trawnika.

Nawożenie
Jednym z etapów jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest jego odpowiednie nawożenie. Warto w tym celu zastosować nawóz potasowy, który zwiększy odporność murawy na mróz.

Narzędzia do jesiennej pielęgnacji
Siewnik GardenaGARDENA combisystem – wertykulator na kółkach
Służy do skutecznego i dokładnego usuwania mchu i chwastów. Dzięki kołom i podnoszonej osi ułatwiony jest transport, użytkownik oszczędza siły a praca staje się łatwiejsza. Specjalne ostrze wykonane ze szlachetnej stali nierdzewnej. Szerokość pracy wynosi 38 cm. Polecana długość trzonka wynosi 180 cm. 25 lat gwarancji.

GARDENA combisystem – aerator dwustronny
Posiada ostre zęby do usuwania mchu. Okrągłe i wąsko rozstawione zęby służą do zagrabiania śmieci, liści i kamieni. Tłoczone zęby tnące i grabiące zostały ocynkowane. Szerokość pracy: 35 cm. Polecana długość trzonka: 180 cm. 25 lat gwarancji.

GARDENA combisystem – grabie wachlarzowe z tworzywa sztucznego XXL
Idealne do zbierania jesiennych liści, skoszonej trawy i innych odpadów ogrodowych. Wykonane z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego. Szerokość pracy: 70 cm. Zalecana długość trzonka: 130/150 cm. 25 lat gwarancji.

GARDENA classic siewnik uniwersalny 300
Posiada innowacyjny walec o dużej elastyczności dla dokładnego dozowania. Funkcja „biegu jałowego” kół pozwala rozsiewać tylko podczas pchania siewnika, a przy ciągnięciu nic się nie wysypuje. Do rozsiewania: nawozów, nasion, wapna a zimą środków antypoślizgowych i rozmrażających, soli i piasku. Siewnik wykonany jest z tworzywa sztucznego o wysokiej jakości, odpornego na korozję i uderzenia.
2010-08-31 15:38:36
Tagi do artykułu: trawniki | mech | Chwasty | wertykulator | Gardena
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Jak przystało na 25-lecie, nie wystarczył tylko tort. Taki jubileusz wymaga przecież czegoś wyjątkowego. Powstał więc… mural!
Veka_Spectral_Colors1

Nowe kolory VEKA Spectral

Producent najwyższej jakości profili okiennych - firma VEKA, ma w swojej ofercie niespotykane dotąd ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC.
salony

Jak urządzić salon

Salon jest wyjątkowym pomieszczeniem, które stanowi wizytówkę każdego domu. Jest to miejsce odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając go warto zachować równowagę pomiędzy funkcjonalnością, a wystrojem.
Veka Sopot Open

VEKA sponsorem turnieju tenisowego Sopot Open

Na korty Trójmiasta wraca tenis w zawodowym wydaniu. Sopot Open to międzynarodowy turniej o randze Challenger ATP. Wśród głównych jego sponsorów jest firma VEKA.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Trawnik bez tajemnic

Idealnie płaski trawnik
Trawy od dawna, tworząc obszary zieleni w środowisku naturalnym, z natury swej spełniały funkcje ozdobne. Z czasem zaczęto je wprowadzać w sposób „sztuczny”, głównie w postaci trawników. Wraz z rozwojem architektury rosło ich znaczenie praktyczne.
Trawniki są podstawowym elementem terenów zieleni, głównie ze względów estetycznych i z uwagi na niepowtarzalne walory rekreacyjno- wypoczynkowe. Bardzo istotne jest ich znaczenie ekologiczno-biologiczne.

Pielęgnacja trawnika

ogród
Równy i zadbany trawnik to niewątpliwie marzenie niejednego właściciela ogrodu. To także jeden z ważniejszych elementów ogrodowej kompozycji. Stanowi tło dla drzew, krzewów, kwiatów, a także wprowadza w ogrodzie porządek. Przemyślany trawnik nawet w niewielkim ogrodzie sprawi, że będzie on sprawiał wrażenie przestronniejszego.

Wertykulator i aerator

aerator
Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, nie wystarczy jedynie koszenie trawy, zasilanie jej odpowiednimi nawozami i podlewanie. Należy także zadbać o korzenie roślin. Pozbycie się mchu i „sfilcowanej” darni sprawi, że do gleby trafi więcej składników odżywczych, zacznie ona oddychać i dzięki temu odzyska formę.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?