Walka ze szkodnikami drzew i krzewów na przedwiośniu

Gąsienica

fot. Gąsienica

Koniec zimy to czas, gdy na drzewach i krzewach brak jest liści. Jest to doskonała pora by odnaleźć i zniszczyć zimujące w nich owady. Podczas przycinania drzew i krzewów zwróćmy uwagę na wszelkie oznaki bytowania szkodników, z którymi walkę rozpocząć można już właśnie teraz.

Przeczytaj: Szklarnie ogrodowe

Szkodniki roślin w zależności od gatunku zimują bądź to w stadium jaja, larwy, poczwarki lub też jako osobniki dorosłe. Zarówno pojedynczo jak i w grupach. Zasiedlają kryjówki, w których przetrwają zimowe dni. Te zimujące w grupach, łatwo zauważyć. Znacznie trudniej jednak dostrzec szkodniki zimujące pojedynczo. Przyjrzyjmy się więc roślinom znacznie uważniej.

Zwróćmy uwagę na nietypowo zwinięte liście i gniazda w nich. Kilka lub kilkanaście zeschniętych liści, zespolonych silnie przędzą, mocno przyczepionych do końca gałązki, czy zeschnięte, zwisające luźno liście, przyczepione delikatną nitką przędzy do gałęzi to najczęściej lokum jednego ze szkodników. W gnieździe znajdować się może najczęściej od kilkudziesięciu do nawet dwustu jaj, z których w przyszłości rozwiną się gąsienice. W okresie pękania pąków opuszczą one swe gniazda zimowe i rozpoczynają żer na rozwijających się pąkach i młodych liściach, później atakując liście wyrośnięte. Pamiętajmy, by każde zlokalizowane gniazdo zdjąć i spalić. Zwróćmy uwagę na złoża jaj mogące znajdować się również na suchych liściach. Wylęgające się z nich wiosną bardzo żarłoczne gąsienice, zniszczą liście i zawiązki drzew owocowych i ozdobnych. Każde napotkane przez nas wśród liści gniazdo zdejmujmy z drzew wraz z jajami szkodnika i spalmy. Wyłącznie w ten sposób unikniemy wiosennych problemów.

Szkodniki mogą składać jaja również na pniach drzew i u podstawy grubych konarów. Wylegające się z jaj niezwykle żarłoczne gąsienice żerują niszcząc młode listki drzew liściastych, pozostawiając często jedynie grube nerwy. Każde odkryte przez nas złoże jaj powinno być dokładnie zeskrobane z podłoża i zniszczone. Zwracajmy uwagę na pierścienie szarych jaj złożone na jednorocznych lub dwuletnich gałązkach jabłoni i śliw. Skutki żarłoczności szkodników są zawsze takie same. Chcąc pozbyć się populacji tych szkodników, zimą zeskrobmy pierścienie jaj, a w okresie wiosennego cięcia drzew zniszczmy gałązki, na których je znajdziemy.

Szkodniki składają również pojedyncze jaja w zagłębieniach kory na gałązkach w wyższych częściach korony. Zwracajmy uwagę na każde ilości jaj, zarówno pojedynczych jak i ułożonych szeregami. Jaj czarnych, błyszczących, wydłużonych, żółtych lub pomarańczowych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)