X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Walka ze szkodnikami drzew i krzewów na przedwiośniu

Gąsienica
Koniec zimy to czas, gdy na drzewach i krzewach brak jest liści. Jest to doskonała pora by odnaleźć i zniszczyć zimujące w nich owady. Podczas przycinania drzew i krzewów zwróćmy uwagę na wszelkie oznaki bytowania szkodników, z którymi walkę rozpocząć można już właśnie teraz.


Szkodniki roślin w zależności od gatunku zimują bądź to w stadium jaja, larwy, poczwarki lub też jako osobniki dorosłe. Zarówno pojedynczo jak i w grupach. Zasiedlają kryjówki, w których przetrwają zimowe dni. Te zimujące w grupach, łatwo zauważyć. Znacznie trudniej jednak dostrzec szkodniki zimujące pojedynczo. Przyjrzyjmy się więc roślinom znacznie uważniej.

Zwróćmy uwagę na nietypowo zwinięte liście i gniazda w nich. Kilka lub kilkanaście zeschniętych liści, zespolonych silnie przędzą, mocno przyczepionych do końca gałązki, czy zeschnięte, zwisające luźno liście, przyczepione delikatną nitką przędzy do gałęzi to najczęściej lokum jednego ze szkodników. W gnieździe znajdować się może najczęściej od kilkudziesięciu do nawet dwustu jaj, z których w przyszłości rozwiną się gąsienice. W okresie pękania pąków opuszczą one swe gniazda zimowe i rozpoczynają żer na rozwijających się pąkach i młodych liściach, później atakując liście wyrośnięte. Pamiętajmy, by każde zlokalizowane gniazdo zdjąć i spalić. Zwróćmy uwagę na złoża jaj mogące znajdować się również na suchych liściach. Wylęgające się z nich wiosną bardzo żarłoczne gąsienice, zniszczą liście i zawiązki drzew owocowych i ozdobnych. Każde napotkane przez nas wśród liści gniazdo zdejmujmy z drzew wraz z jajami szkodnika i spalmy. Wyłącznie w ten sposób unikniemy wiosennych problemów.Szkodniki mogą składać jaja również na pniach drzew i u podstawy grubych konarów. Wylegające się z jaj niezwykle żarłoczne gąsienice żerują niszcząc młode listki drzew liściastych, pozostawiając często jedynie grube nerwy. Każde odkryte przez nas złoże jaj powinno być dokładnie zeskrobane z podłoża i zniszczone. Zwracajmy uwagę na pierścienie szarych jaj złożone na jednorocznych lub dwuletnich gałązkach jabłoni i śliw. Skutki żarłoczności szkodników są zawsze takie same. Chcąc pozbyć się populacji tych szkodników, zimą zeskrobmy pierścienie jaj, a w okresie wiosennego cięcia drzew zniszczmy gałązki, na których je znajdziemy.

Szkodniki składają również pojedyncze jaja w zagłębieniach kory na gałązkach w wyższych częściach korony. Zwracajmy uwagę na każde ilości jaj, zarówno pojedynczych jak i ułożonych szeregami. Jaj czarnych, błyszczących, wydłużonych, żółtych lub pomarańczowych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rok w ogrodzie
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-08-10 17:03:07
Tagi do artykułu: owady | krzewy | szkodniki | drzewa owocowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - lipiec

lawenda
Lato daje nam popalić... nie zapominajmy więc o podlewaniu naszych roślin. Właśnie teraz, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. Kwiaty doniczkowe bardzo często, nawet dwa razy dziennie. Warto pomyśleć o zastosowaniu hydrożelu i dosypaniu go do ziemi doniczkowej.

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Leśni nieproszeni goście

Ochrona drzew przed szkodnikami
Listopad to idealna pora na uszczelnienie ogrodzenia i zabezpieczenie naszych drzew i krzewów przed leśnymi gośćmi.
Zające i dzikie króliki są bardzo groźnymi szkodnikami w szkółkach, sadach i ogrodach. Najbardziej aktywne są na przełomie listopada i grudnia, a potem znowu pod koniec lutego i na początku marca.