X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Garderoba - potrzeba, wygoda czy fanaberia?

Prawie każda kobieta marzy o pięknej dużej garderobie z mnóstwem półeczek, wieszaków, szuflad i miejscem na 100 par butów. Oczywiście z garderoby korzystają także Panowie, ale to właśnie Panie pragną ich bardziej. Szczęście mają osoby mieszkające w domach – miejsce pozwala im na spełnienie tego marzenia. Jednak mieszkańcy bloków też nie są na przegranej pozycji. Wystarczy dobry plan i trochę wyobraźni, a w naszym M-2 też zmieścimy garderobę (albo chociaż jej namiastkę).


Moda na minimalizm sprawiła, że garderoby stały się prawdziwym „must have” ostatnich kilku lat.
Wnętrza są przejrzyste i uporządkowane. Nie ma w nich miejsca na olbrzymie szafy, czy meblościanki. Dzięki systemom przesuwnym drzwi i modułowym elementom wyposażenia wnętrz dostępnym np. w Ikei, na garderobę lub dużą szafę wnękową znajdzie się miejsce nawet w klasycznej kawalerce.
Elementy do garderoby projekty i pomoc w zaplanowaniu ustawienia oferuje większość sieci meblarskich. Konsultant doradzi jak zbudować garderobę, pomoże dobrać elementy wyposażenia i wkłady, a na koniec wydrukuje listę zakupów, które można zrobić na miejscu.


Elementy garderoby wykonywane są w najróżniejszych rozmiarach. Zestawiając ze sobą produkty jednej serii lub jednego producenta, mamy gwarancję iż miejsce w szafie zostanie wykorzystane w sposób ergonomiczny.

garderoby
Projektowanie garderoby
W dużym mieszkaniu lub domu dużo łatwiej znaleźć miejsce na garderobę i szafy wnękowe, niż w M-2 czy kawalerce. Garderoba na poddaszu także nie stanowi problemu – wystarczy ją odpowiednio wyposażyć. Wykonanie regałów i półek najlepiej zlecić firmie wykonującej meble na zamówienie. Konsultując się z wykonawcą będziemy pewni, że wykorzystamy wnętrze w 100%, a użytkowanie będzie przyjemne i wygodne.
Zabudowa garderoby w małym mieszkaniu lub kawalerce to prawdziwe wyzwanie. Zwykle nie jest ona garderobą z prawdziwego zdarzenia, która ma odpowiedni metraż i zajmuje oddzielne pomieszczenia.

szafaProjekty garderoby zgodnej z definicją wymaga spełnienia kilku wytycznych. Pierwszą z nich jest posiadanie lub wyznaczenie miejsca po pomieszczenie które otrzyma status garderoby. Aby spełniała wymogi wygodnej eksploatacji, powinna mieć min 6-8m2. Taka przestrzeń pozwala na swobodne przeglądanie rzeczy na półkach i w szufladach, ubranie się, a nawet przeglądnięcie w dużym lustrze.
Jeśli garderobę współdzielimy z innym członkiem rodziny, ubrania wygodnie jest posegregować na rodzaje – z wyraźnym podziałem na „moje i Twoje” lub zastosować podział na „ściany”. Rzeczy ułożone na półkach i w szufladach przy jednej ścianie należą do jednej osoby, a przy drugiej ścianie do drugiej osoby.

Jeśli chcemy samodzielnie wykonać projekt garderoby program online będzie się do tego doskonale nadawał. W internecie jest mnóstwo darmowych programów w 3D, które pozwolą na samodzielne zakomponowanie wnętrza garderoby. Przeważnie to programy napisane na zlecenie producenta mebli. Projekty garderoby tworzymy przy pomocy produktów dostępnych w jego sieci sklepów.

Projekty garderób i szaf wnękowych, wraz z doborem lub koncepcją indywidualną wyposażenia, możemy zlecić kompleksowo architektowi wnętrz, który planuje aranżację naszego domu lub mieszkania
– mówi architekt wnętrz z Wrocławia. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że nasza szafa lub garderoba będzie idealnie komponowała się z aranżacją, pod względem wizualnym i doboru materiałów wykonawczych. Projekt powstaje na drodze konsultacji z klientem, dzięki czemu odzwierciedla jego indywidualne potrzeby. Ponadto zwymiarowany rysunek można zanieść do dowolnej firmy meblarskiej, która wykona wyposażenie na zamówienie.
Innym sposobem jest wykorzystanie gotowych komponentów wybranych przez klienta w konkretnym sklepie. W efekcie także powstaje projekt z rozmieszczeniem modułów do przechowywania, a także lista zakupów i koszt realizacji – dodaje architekt.


Jak każda rzecz również i garderoba ma swoje plusy i minusy. Do plusów możemy na pewno zaliczyć to, iż nasze rzeczy zawsze będą poukładane na półkach lub będą wisieć na wieszakach, przez co zaoszczędzimy swój czas na powtórne prasowanie. Odkurzacz będzie miał zawsze swoje stałe miejsce w kącie nie wadząc nikomu, a ozdoby choinkowe będą grzecznie czekały na następne święta, leżąc na półce pod sufitem.

Jeśli nasze mieszkanie nie pozwala nam na wygospodarowanie pomieszczenia o min. 1,5m szerokości to lepiej pomyśleć o szafie wnękowej. Za przesuwnymi drzwiami również ukryjemy wiele półek, rurek czy szuflad. Jest to zdecydowanie najlepsza alternatywa dla właścicieli nie za dużych mieszkań.

półki i wieszakiO garderobie należy pomyśleć już na etapie projektu naszego domu. Ale nie zawsze mamy taką możliwość. Wtedy musimy znaleźć takie miejsce, które nie będzie uciążliwe dla domowników. Jeśli wykonujemy garderobę samodzielnie i nie mamy pomysłu na ustawienie elementów wyposażenia i potrzebnej ilości pieniędzy – nie należy się śpieszyć. Na początku wystarczy niezbędna ilość półek. W miarę porządkowania ubrań, dodatków i segregowania, rzeczy same znajdą najbardziej funkcjonalne dla siebie miejsca. Nim się spostrzeżemy, uzyskamy garderobę idealną, nie pozbawiając się przy tym, w jednej chwili, wszystkich oszczędności.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Meble
2016-06-08 19:40:56
Tagi do artykułu: garderoby | szafy wnękowe
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Szafy Szafy      
 
    Najlepsze projekty domów