X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Metody zwalczania szkodników ogrodów

nornik
Każdy z nas wcześniej czy później realizuje swoje marzenia założenia pięknego ogrodu. Niezależnie od tego, jakie rośliny w nim umieścimy, w pewnym momencie mogą one zostać narażone na działanie różnego rodzaju szkodników. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć mszyce, grzyby, karczowniki i norniki.


Jedne atakują z powietrza, inne spod ziemi. Chociaż są one bardzo uciążliwe i trudne do wyplenienia, to jednak natychmiastowa reakcja z naszej strony ma duże szanse powodzenia. Z reguły szybko możemy poznać,że coś trapi nasze rośliny, ponieważ symptomy chorób lub ślady żerowania szkodników są dobrze widoczne. Rośliny mogą więdnąć, słabiej rosnąć, nie wydawać kwiatów. Wielu zagorzałych ogrodników widząc złego ducha ogrodu bez namysłu sięga po środki chemiczne, które niejednokrotnie przy okazji niwelowania szkodników, niszczą nasze rośliny. Spróbujmy rozważniej przyjrzeć się intruzom, ponieważ każdego z nich można zwalczyć inaczej.Biorąc pod uwagę mszyce, które poznamy po czarnej, zielonej lub popielato-szarej barwie, zauważymy, że atakują one głównie młode łodygi oraz liście.
Są one bardzo niebezpieczne również dla człowieka, gdyż roznoszą różne choroby wirusowe np. wirus mozaiki. Ponadto bardzo szybko się rozprzestrzeniają i przenoszą na sąsiednie rośliny.
Na inwazję mszyc są narażone przede wszystkim nadmiernie nawożone rośliny, ugruntowane na obszarach o wysokich temperaturach i niewielkiej ilości opadów.
Jeśli mamy do czynienia z niewielką kolonią tego typu owadów, możemy ją zwalczyć bez użycia środków chemicznych, spłukując dużym strumieniem wody lub paląc zarażone pędy.

W przypadku zbyt dużych strat będziemy zmuszeni zastosowań mocniejsze środki:
Mospilan20 SP, Confiodor 200 Sl, Polysect 003,Karate 025 EC lub Decis.
Podobna sytuacja występuje wówczas, kiedy nasz ogród otoczyła gromada przędziorków- niewielkich pająków, które niszczą nasze rośliny budując kokony na liściach. W tym przypadku możemy zastosować Nissorum 050 EC, Polysect 003 lub Talstar 100 EC. Powinniśmy koniecznie zareagować chemicznie na poskrzypki, stonkę oraz pchełki jednym z ogólnie dostępnych insekcydów - Basudin 025 EC, Bulldock 025 EC,Mospilan 20 SP.
Wielkimi szkodnikami naszych kwiatów często okazują się ślimaki, żarłocznie pożerające liście. Sprytnie ukryte pod cegłami, deskami, czy wyrwanymi chwastami, bez skrupułów rujnują nasze plony. Najprościej było by zlikwidować ich potencjalne kryjówki. Nieco bardziej kłopotliwa, choć niezwykle humanitarną metodą walki z nimi jest zbieranie i wynoszenie tych szkodników poza teren ogrodu.

Inną metoda walki jest wysypywanie gruboziarnistym żwirem zagonów i rabat, które uniemożliwiają im dostęp do naszych plonów.
Często nasze ogrody atakują choroby grzybowe:
- mączniaki (objawiają się szaro- białym nalotem na liściach i młodych łodygach);
- rdze (symptomem rdzy są plamy w kolorze żółto-pomarańczowym na spodniej stronie liści);
- zgnilizna (o zakażeniu zgnilizną świadczą miękkie, mokre ciemno-brązowe plamy);
- szara pleśń (wywołuje brązowienie tkanek, by później pokryć je szarą pleśnią).

Pasożyty te wnikają do roślin za pomocą cienkich nitkowanych tworów zwanych strzępkami, które przerastają liście, łodygi i pędy. Bardzo szybko zarażają sąsiednie rośliny za pomocą zarodników. Nie można od nich ustrzec ani roślin ozdobnych ani warzyw. Najskuteczniejszą metodą obrony przed ich napaścią jest zapobieganie poprzez opryskiwanie jeszcze zdrowych roślin, oraz unikanie moczenia liści podczas podlewania.
W celach opryskowych możemy stosować: Antifug 20 SL, Biosept 33 SL, Aliette.
Do kolejnego gatunku szkodników, które dla odmiany odżywiają się cebulkami i korzeniami, należą karczowniki i norniki. Są one bardzo płochliwe, dlatego często zbyt późno wykrywamy ich obecność.
Aby zapobiec atakowi tych gryzoni, powinniśmy profilaktycznie w zagrożonych miejscach posadzić rośliny, które będą drażniły ich nozdrza (czosnki, szachownice, wilczomlecze). Analogicznie również możemy postępować w przypadku korytarzy, które wytworzyły.
Jeśli te metody nie przyniosą pożądanych efektów, pozostaje nam tylko zastosowanie pułapek lub nabycie kota.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-13 16:14:54
Tagi do artykułu: mszyce | szkodniki | kwiaty | przędziorki | rabaty | szara pleśń | cebulki | szachownica
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Szkodniki i choroby - ciągła walka

rabataSzkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba, lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.