X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 
 

Budowa kominka

Kominki narożne
Blask, przyjemne ciepło, trzask pękającego drewna i taniec żółtych płomieni to hipnotyzujący spektakl, który mogą podziwiać posiadacze ogrzewania kominkowego podczas jesiennych i zimowych wieczorów. Ponadto kominek symbolizujący także domowe ognisko jest elementem dekoracyjnym najważniejszego pomieszczenia w domu – salonu, gdzie zbierają się razem wszyscy domownicy, aby wspólnie spędzić czas.


Ze względu na rosnące ceny popularnych paliw, kominek i piece kaflowe powracają do gospodarstw domowych w roli zasadniczego ogrzewania. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego ogrzewanie kominkowe nie może być jedynym źródłem ciepła w domu lub mieszkaniu. Podczas dłuższej nieobecności mieszkańców gospodarstwo musi być ogrzewane z niezależnej, bezpiecznej instalacji grzewczej, nie wymagającej całodobowej kontroli.

Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym może stać kominek to 30 m3. Konstrukcja powinna stać w parterze lub przyziemiu, ze względu na swój ciężar. Masa wkładu i obudowy może wynieść od 500 do 1000 kg. Według obowiązujących norm w Polsce tradycyjny strop w budownictwie jednorodzinnym obliczany jest na obciążenie 150 kg/m kw. Jeśli kominek ma powstać w mieszkaniu lub w domu, który już istnieje, niezbędna będzie opinia konstruktora, który oceni wytrzymałość stropu i wyznaczy odpowiednią lokalizację. Dodatkowo, istniejący strop można dozbroić przy pomocy siatek, dodatkowych belek drewnianych czy włókien węglowych. Instalację należy profesjonalnie zaprojektować. Specjaliści sprawdzą pomieszczenia, a także dobiorą odpowiednie elementy, aby wzorowo i wydajnie spełniała swoją funkcję.Jak zbudować kominek?

Projekt oraz montaż instalacji powierz fachowcom
Wykonanie ogrzewania kominkowego należy powierzyć fachowcom. Konstrukcja, poszczególne elementy składowe oraz instalacje centralnego ogrzewania muszą być podłączone i wybrane profesjonalnie, gdyż amatorskie podejście i uchybienia mogą doprowadzić do tragedii. Stalowe i żaroodporne rury w podłączeniu kominowym poddawane są temperaturom dochodzącym nawet do 1200 stopni C.

Bardzo istotną rolę odgrywa nawiew świeżego powietrza poprzez przewód nawiewny, który najkorzystniej umiejscowić bezpośrednio pod paleniskiem. Każdy typ surowca opałowego wymaga innego nawiewu. Należy przyjąć, że na 1 kg drewna kominkowego potrzeba 8 m3 powietrza. Układ nawiewny musi posiadać przepustnice, przy pomocy której można regulować napływ świeżego powietrza. Można również zamknąć ją zupełnie, gdy dom nie jest ogrzewany, aby zapobiec utracie ciepła. Stosuje się także specjalny filtr, aby wokół kratek nie tworzyły się smugi, a w instalacji nie gromadził się kurz.

kominek szkic
Do utrzymania procesu spalania niezbędne jest powietrze z zewnątrz. Jeśli kominek nie posiada bezpośredniego dopływu świeżego powietrza pod paleniskiem, wówczas wymagane jest zastosowania innej instalacji, która spełni to zadanie lub dopływu powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje.

Zagrożenia wynikające z braku bezpośredniego dopływu powietrza do paleniska, to m.in.:
- utrudniony proces spalania,
- piec nie nagrzewa się do odpowiedniej temperatury,
- dym cofa się do pomieszczenia, które nie jest nagrzane,
- pion odprowadzający spaliny okleja się sadzą i innymi substancjami łatwopalnymi,
- materiał opałowy nie spala się całkowicie, a jego zużycie jest nawet trzykrotnie większe.
Efektem tak wykonanej instalacji może być nawet pożar komina.

Na ilość pobieranego powietrza wpływa:
- rodzaj i czas spalania surowca opałowego,
- przewietrzanie działki – prędkość i kierunek wiatru na działce (strefy obciążenia wiatrem określone Polskimi Normami) – czerpnie powietrza sytuuje się w nadciśnieniu - od strony dominującego kierunku, z którego wieje wiatr,
- usytuowanie budynku na działce,
- przekrój kanału dymowego w kominie.

Przepisy dotyczące montażu urządzeń kominkowych zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnie 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Z dnia 15 czerwca 2002 r.) - § 132. 3. i § 143. 1.

Ilość dostarczanego powietrza także ma znaczenie. Zbyt duży nawiew i wywiew może spowodować powstanie podciśnienia w pomieszczeniach (skutki j/w), a kanał powietrzny od spodu kominka dodatkowo wyziębi podłogi.

Systemy dystrybucji gorącego powietrza
Ogrzane powietrze we wkładzie kominowym należy rozprowadzić do pozostałych pomieszczeń systemem przewodów na dwa sposoby: systemem grawitacyjnym, bądź wymuszonym. Grawitacyjny system dystrybucji gorącego powietrza działa na zasadzie wyporu termicznego. Gorące powietrze jest lżejsze od zimnego i może powędrować na wysokość 3 metrów. W przypadku ogrzewania pomieszczeń na wyższych kondygnacjach należy zastosować wymuszony system dystrybucji gorącego powietrza. Jest on bardziej skomplikowany i droższy, ponieważ aparat nawiewny zasysający i tłoczący gorące powietrze oraz elementy sterujące wymagają zasilania elektrycznego.

schemat kominkakominek schemat
Obudowy kominkowe – czyli o elementach kominka, które można wykonać samodzielnie
kominekBudowa kominka krok po kroku powinna być wykonana przez profesjonalistów, którzy dadzą gwarancję na wykonaną pracę. Natomiast obudowa kominka krok po kroku zależy od materiałów wykończeniowych i efektu jaki chcemy uzyskać. Każdy typ wykończenia różni się szczegółami, dlatego nasze objaśnienie jest uogólnione do najważniejszych czynności.

Elementem konstrukcyjnym obudowy kominka są zwykle płyty gipsowo-kartonowe, natomiast wełna mineralna występuje w roli izolatora. Firma Varmsen Polska produkuje płyty krzemianowo-wapienne - innowacyjny materiał, który pełni obie funkcje.

Nowoczesne kominki, budowane w stylu minimalistycznych, mają charakter monolityczny i bardzo często są licowane ze ścianą. Wkłady kominkowe, oprócz modeli tradycyjnych, można nabyć w wersji narożnikowej, półokrągłej, a także przeziernej po obu stronach. To ciekawe rozwiązanie pozwala na zabudowę instalacji w grubej ścianie działowej. Dzięki temu kominek dwustronny będzie rozświetlał pomieszczenia po obu stronach przegrody.

Kominki w stylu tradycyjnym (np. kominki rustykalne) posiadają przy podłodze drewutnię, którą należy uwzględnić podczas wykonywania podmurówki. Doskonale do tego celu nadają się bloczki YTONG lub Płyta Super Isol 60 mm.
Tylną ścianę za kominkiem należy zaizolować materiałami ognioodpornymi. Wkład kominkowy kładzie się luźno na podmurówce, ponieważ musi pozostać zapas przestrzeni umożliwiający rozprężanie. Na tym etapie należy podpiąć rury do wkładu kominowego.
Ściany boczne i frontowe maluje się specjalnym impregnatem do płyt kominkowych. Płyty nie powinny dotykać wkładu kominkowego. Bezpieczna odległość to 5 cm po bokach i 1 cm od frontu.

KominekDo budowy czopucha można wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe, bądź płyty Super Isol 30mm, w przypadku których nie trzeba wykonywać rusztowania z systemu profilów aluminiowych. W czopuchu gromadzi się gorące powietrze, któremu przy pomocy kratki należy zapewnić ujście na zewnątrz. Kratki kominkowe to element, który można rozmieścić według uznania. Jeśli czopuch dochodzi do sufitu, powinien być odizolowany od niego komorą dekompresyjną. Komora dekompresyjna obniżająca temperaturę z czopucha także wymaga instalacji kratki wentylacyjnej.

Na tak przygotowaną konstrukcję można nanosić materiały wykończeniowe i dekoracyjne.

Kominki gazowe i ekologiczne
Co zrobić w sytuacji gdy warunki techniczne nie pozwalają na budowę kominka w tradycyjnej technologii? Dla entuzjastów kominkowego ciepła powstały kominki gazowe oraz kominki na biopaliwo (tzw. kominek ekologiczny).

Kominki gazowe, w odróżnieniu od kominków tradycyjnych, nie wymagają miejsca na przechowywanie opału, stałej obsługi i czyszczenia, a rozpalają się natychmiast po włączeniu. To niezaprzeczalne zalety, które zapewniają wygodę eksploatacji.

Schemat budowy kominka gazowego różni się od palenisk wykonywanych w technologii tradycyjnej. Obudowa wykonana jest z żeliwa, a w jej wnętrzu znajduje się imitacja zwęglonych kawałków drewna (przeważnie ceramicznych) i palnik gazowy, który współpracuje z określonym paliwem gazowym.

Kominki ekologiczne, opalane płynnym lub żelowym paliwem na bazie alkoholu, to lekkie konstrukcje, które można postawić lub powiesić w dowolnym miejscu. Doskonale spełnią swoją funkcję jako kominek w salonie oraz na tarasie w chłodne wieczory jako kominki ogrodowe. Ponadto biokominki nie wymagają profesjonalnej instalacji. Podczas spalania paliwa nie wytwarzają dymu i zapachu, a całe ciepło pozostaje w pomieszczeniu.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Budowanie
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-01-22 12:54:35
Tagi do artykułu: kominki | instalacje | montaż | paleniska
 
Powiązane galerie:
Galeria Kominki Kominki      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
biokominki

Biokominki

Strzelający ogień w kominku, rozchodzące się ciepło i rodzina zebrana wokół. Takie marzenie z dzieciństwa wyniósł prawie każdy z nas. Jeszcze do niedawna spełnienie go, było zarezerwowane tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków musieli obejść się smakiem, gdyż metraż i istniejąca instalacja skutecznie uniemożliwiała im posiadanie kominka. Istnieją wprawdzie kominki gazowe czy elektryczne, jednak ich cena i efekt pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście nadeszła era biokominków.
Kominek wolnostojący

Kominki wolnostojące

Piece wolnostojące tzw. kozy cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich walory w niczym nie ustępują tradycyjnym kominkom z wkładem. Na rynku dostępne są zarówno piece o klasycznym wyglądzie lub bardzie nowoczesnym designie, duże lub małe. Wybór jest ogromny. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że można je montować tam, gdzie na tradycyjny kominek jest za mało miejsca.
piece

Piece kaflowe, piece kominkowe

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Współczesne modele posiadają płaszcz wodny albo wymiennik ciepła, który ogrzewa wodę na użytek gospodarstwa domowego. Wyposaża się je również we wkłady kominkowe zamykane na drzwiczki z szybką.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kominek w ogrodzie

ogród
Wiosna zbliża się dużymi krokami. Kiedy dookoła zaczyna się zielenić wszystko sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Mimo,że nie czas jeszcze na relaks poza domem, warto już teraz zacząć planować gdzie i jak będziemy spędzać letnie popołudnia. Spotkania w gronie znajomych nie obejdą się bez wspólnego biesiadowania, a nic tak od wieków nie zbliża ludzi jak ciepło domowego ogniska. Idealnie do tego celu nadaje się taras wyposażony w przydomowy kominek.

Kominki elektryczne

kominek elektryczny
Blask i ciepło bijące z płonącego kominka potrafią wyczarować we wnętrzu przytulną atmosferę, a także skłaniają do refleksji, marzeń i relaksu. Warto zatem zadbać, by tańczące w palenisku języki ognia były jak najbardziej realistyczne...

Kominki elektryczne podwieszane

salon
Łagodny blask płomienia oraz cienie tańczące na ścianie niczym torreador podczas corridy, sprzyjają pogrążaniu się w marzeniach – szczególnie podczas długich, jesienno-zimowych wieczorów...

Kominki elektryczne - fakty i mity

salon
Przestarzałe opinie na temat kominków elektrycznych dotąd nie zostały obalone: drogie w eksploatacji, nie budują intymnej atmosfery, mają tandetny wygląd. Współczesne kominki elektryczne, spełniają najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym - mówi Małgorzata Frohmberg ekspert z firmy Glen Dimplex, producenta uznanych na całym świecie, kominków elektrycznych marki Optiflame.