X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Glony w oczku wodnym

glony
Zazwyczaj już w trzy tygodnie po napełnieniu naszego oczka wodnego świeżą wodą i pozostawieniu go bez opieki woda staje się zielonkawa. Wszystko to za sprawą jednokomórkowych glonów, z rodzaju zielenic. Glony zaliczają się do niewielkich roślin będących naturalną częścią biotopu. Jeśli jednak mają okazję do namarzania się w sposób masowy – korzystają z tego, stwarzając dla nas poważny problem. Zaburzona zostaje równowaga biologiczna, a wraz z jej utratą zaczynają się dla nas kłopoty.


Zazwyczaj właśnie wtedy zaczynamy zastanawiać się jak rozwiązać nasz problem, jak wygrać walkę z glonami. Najczęściej jednak zielona już woda oznacza duże kłopoty, walkę z glonami powinniśmy rozpoczynać jeszcze przed napełnianiem oczka, ponieważ liczy się profilaktyka. Gdy glony opanują już oczko wodne… małe mamy szanse na wygraną. Możemy owszem wykorzystać oferowane przez wiele firm preparaty niszczące glony. Zniszczone opadną jednak na dno oczka i staną się znakomitą pożywką dla kolejnego pokolenia. Błędne koło znowu się rozkręci. Musimy pamiętać jednak, że preparaty te mogą dodatkowo zniszczyć rośliny i inne organizmy żyjące w naszym oczku. Rozwiązaniem może być zakup siatki służącej do wyławiania glonów. W przypadku wyboru tej opcji życzymy powodzenia i dużo cierpliwości.Jak więc z nimi walczyć? Możemy wykorzystać preparaty zbijające glony w grupki pływające po wierzchni wody. Taki zabieg powinniśmy przeprowadzić przy bezdeszczowej pogodzie, rano, by po kilku godzinach zebrać glony. Glony zbite w grupki to jednak nie cały problem. Część glonów opadnie na dno, lub ukryje się między roślinami.

Jak więc toczyć walkę z takim przeciwnikiem? Musimy pamiętać, że glony uwielbiają słońce i substancje pokarmowe. Jeśli ograniczymy te czynniki, ograniczymy także glony.
Jak jednak pozbyć się słońca, jeśli potrzebne jest ono naszym roślinom wodnym? Jak wyhodować przepiękne kwiaty w cieniu? Idealny byłby staw zbudowany od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Tak usytuowane oczko wodne miałoby przez kilka godzin dziennie pełne słońce. Takie rozwiązanie ograniczyłoby liczbę glonów, a nam pozwoliłoby cieszyć się pięknem kwiatów.
Możemy także sami spróbować ocienić nieco nasz staw. Idealne będą rośliny pływające oraz rośliny o liściach pływających – lilie wodne lub grążele. Osłonią one oczko przed słońcem nie dopuszczając do rozwoju glonów.

Dużym problemem może być dla nas okres wiosenny – gdy rośliny nie zdążyły jeszcze wytworzyć liści. Glony są wtedy bardzo często jedynymi odbiorcami substancji pokarmowych, przy niskich temperaturach rosną one niestety dużo szybciej niż nasze wodne rośliny. Glony rozmnażają się wtedy na potęgę – a woda dosłownie kwitnie. Glony wzrastają wykorzystując składniki pokarmowe znajdujące się w wodzie. W ekstremalnych warunkach glony namarzają się tak szybko, że powodują zachwianie ważnych dla wodnego środowiska parametrów. Powodują np. szybki spadek zawartości tlenu nocą, co może stać się przyczyną obumierania naszego wodnego świata.

Wśród wielu składników glony wykorzystują najczęściej związki azotu, fosforu i potasu powstające w skutek rozpadu materii organicznej. Bardzo często woda, która wydaje nam się czysta zawiera w sobie większą część tablicy Mendelejewa. Zadbajmy, by materii organicznej było jak najmniej. Usuwajmy martwe zwierzęta, martwe rośliny, przekwitnięte kwiatostany i gnijące liście. Musimy wykonywać tą czynność systematycznie i przede wszystkim musimy pamiętać o jakości wody wlewanej do oczka.

Chcąc zmniejszyć ilość składników pokarmowych zadbajmy by ziemia, na której rosnąć będą nasze rośliny była jak najmniej żyzna, bez kompostu czy obornika. Nie nawoźmy dodatkowo naszych roślin wodnych. Kosze, w których rosną nasze rośliny zabezpieczmy przed wypłukiwaniem ziemi. Doskonałym rozwiązaniem są rośliny uprawiane bez ziemi – hydroponiczne, np. irys żółty.
Jeśli nasze oczko leży w zagłębieniu działki i w czasie opadów spływają do niego składniki z całego ogrodu, musimy zabezpieczyć jego brzegi.

Pamiętajmy o optymalnym karmieniu rybek. Ważną uwagą jest problem występujący przy hodowli karasi. Ryby te charakteryzują się kiepską przemianą materii, wydalają pokarm ledwie nadtrawiony. Karasie karmimy, więc najlepiej dwa razy w tygodniu. Pozostałe ryby powinniśmy karmić tak, by pokarm został zużyty w ciągu paru minut – do około 10 minut. Pamiętajmy o jakości pokarmu, im gorszy pokarm, tym więcej niestrawionych resztek.

Rozwiązaniem w walce z glonami może być także uprawa roślin – np. roślin podwodnych: rdestnicy kędzierzawej czy popularniej moczarki kanadyjskiej, rogownicy czy wywłócznika. Stosunkowo wczesny wzrost i duży popyt na związki azotu w wodzie pozwoli 11 na uniknięcie wzrostu glonów w wodzie. Na każdy m² powierzchni oczka powinniśmy sadzić od 2 do 5 sztuk takich roślin. Nie ograniczajmy się jedynie do roślin podwodnych. Możemy wykorzystać także sity, oczeret jeziorny, sitowie jeziorne. Pamiętajmy o sadzeniu tych roślin w pojemnikach. Ich ekspansywna natura może sprawić nam sporo kłopotów. Rośliny te mogą, bowiem zdominować środowisko wodne, nie dając innym roślinom możliwości wzrostu.

Możemy spróbować także zmienić pH wody wykorzystując torf kwaśny lub słomę, umieszczone w woreczku w oczku wodnym. Do jutowego woreczka upychamy np. słomę jęczmienną i tak przygotowany worek zanurzamy w oczku i obciążamy kamieniami. Po okresie tygodnia stan wody diametralnie się poprawia i utrzymuje przez okres około 1,5 miesiąca. Po upływie tego okresu czynność powtarzamy. Torf powinien pozostać w oczku przez okres od 2 do 4 tygodni, nie dłużej. Zarówno torf, jak i słoma uwalniają do wody kwasy humusowe, które zakwaszając wodę, zmniejszają ilość glonów. Glony nie tolerują kwaśnego odczyny wody. Idealnym pH dla naszych sadzawek i oczek jest wartość rzędu od 6,8 do 7,5. Torf może również okazać się doskonałym preparatem profilaktycznym dla naszych ryb. Bardzo często stosowany w oczkach wodnych pozwala na unikanie infekcji grzybiczych. W sklepach z pewnością znajdziemy gotowe już preparaty na bazie słomy lub torfu.

Możemy także wykorzystać dostępne na rynku lampy promieni UV, filtry wodne oraz preparaty do biologicznego uzdatniania wody. Preparaty te likwidują mętność wody, zakwity glonów i ilość osadów dennych. Rozkładają obumarłą materię organiczną stabilizując procesy biologiczne w oczku wodnym. W filtrze biologicznym zachodzą procesy polegające na rozkładzie związków azotu przez bakterię na złożu biologicznym. Taki filtr musi jednak pracować nieprzerwanie. Zatrzymanie pracy może spowodować wyniszczenie rozwiniętej już w filtrze flory bakteryjnej. Musimy również pamiętać o wymianie wkładów. Stabilizatory – lampy UV podłączane zazwyczaj wewnątrz filtra niszczą wirusy, bakterie i glony.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach – unikaniu nadmiaru substancji odżywczych, dopasowanej do objętości oczka ilości ryb, karmach wysokiej jakości, dodatkach do pielęgnacji wody. Odpowiednia profilaktyka i z pewnością wygramy.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-19 20:10:46
Tagi do artykułu: glony | Oczko wodne | irys
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby rybek w oczku wodnym

oczko wodnePrzepięknie i kolorowe oczko wodne może być naszą dumą i być może okryje nas chwałą. Pod warunkiem, że nie stanie się zniszczonym bajorkiem, a nasi mali, kolorowi towarzysze będą zdrowi i szczęśliwi. Aby ustrzec ich przed chorobami, naprawdę nie wiele trzeba. Wystarczy zastosować się jedynie do kilku sprawdzonych rad, a w razie problemów umieć rozpoznać wroga. Zasada lepiej zapobiegać niż leczyć, odnośni się nie tylko do ludzi, ale i do mieszkańców naszego wodnego oczka.

Mieszkańcy oczka wodnego

oczko wodne
Ryby w oczku wodnym mogą być źródłem zarówno wielu radości, jak i masy kłopotów. Urządzając oczko, już na samym początku powinniśmy wybrać właściwe gatunki i ilość ryb. Tylko właściwie pielęgnowane ryby będą dobrze czuły się w naszym oczku, a my wraz z nimi. W zbiorniku w którym zdecydowaliśmy się utrzymywać ryby, znacznie trudniej utrzymać jest bowiem równowagę biologiczną, zwłaszcza przy zbyt gęstej ich obsadzie.

Czysta woda w oczku wodnym

tester wody
Oczko wodne jest wyjątkową ozdobą ogrodu, która przekształca go w mały, prywatny raj. Nie ma znaczenia czy ogród jest duży czy mały - zawsze znajdzie się w nim miejsce na oczko wodne. Niestety czasami mogą wystąpić pewne problemy, związane z jego pielęgnacją… Jak więc uniknąć niemiłych niespodzianek?...

Prywatny ogród wodny

ogród
Wiosna jest idealnym okresem na przeprowadzenie zmian w ogrodzie. Wielu ogrodników marzy o posiadaniu własnego ogrodu wodnego, ale zniechęcają ich obawy przed długotrwałą i pracochłonną realizacją projektu. Wystarczy jednak skorzystać z kilku wskazówek i użyć odpowiedniego sprzętu aby szybko i bez zbędnego wysiłku założyć przydomowe oczko wodne.