X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Szkodniki i choroby - ciągła walka

rabata
Szkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.


Obserwując życie dzikich roślin nasuwa się podstawowa zależność, którą możemy wykorzystać. Najwłaściwszym środkiem ochronnym jest stworzenie roślinom odpowiednich warunków. Nigdy nie uzyskamy dokładnie takich samych, jakie miałyby w naturalnym otoczeniu. Możemy jednak postarać się o zbliżenie do ideału. Rośliny błotnistych terenów, nigdy nie rozkwitną na terenach piaszczystych, bo nigdy się na nich nie pojawią. Każda roślina ma swoje miejsce na ziemi. Spróbujmy więc odtworzyć je w naszych ogrodach. Odtwarzamy jedynie... pamiętajmy o tym. Nigdy więc nie stworzymy ideału. Dlatego też zmuszeni będziemy otoczyć nasze rośliny opieką i zawczasu zwalczyć ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy, iż dla większości działkowców i właścicieli ogrodów ochrona roślin stanowi często bardzo trudne zadanie, nie poddawajmy się więc zbyt ławo.Wśród zwierząt mogących stanowić zagrożenie znajdziemy m.in. gryzonie, przed którymi możemy obronić się rozpinając wokół ogrodu, drucianą siatkę o jak najdrobniejszych oczkach czy też rozrzucając środki odstraszające. W walce pomóc nam mogą również same rośliny. Idealnym pomocnikiem są odstraszające zwierzęta wilczomlecz i szachownica cesarska. Szkodniki glebowe również sprawiają wiele kłopotów.

Troszeczkę mniejsze ślimaki również mogą stać się prawdziwą plagą. Do lektury o nich zapraszamy tutaj .

Przepiękne wirujące nad kwiatami motyle cieszą oko swym pięknem. Zwalczanie gąsienic motyli zagrażających wszystkim uprawom jest jednak bardzo trudne. Tym razem na ratunek mogą przyjść nam inne zwierzęta żywiące się gąsienicami. Jeśli tylko zapewnimy im właściwe warunki bytowania, one odpłacą nam się walką z gąsienicami. Pomocą mogą służyć także rozmieszczone na drzewach specjalne lepy na szkodniki.

Do groźnych szkodników zaliczymy również chrząszcze i pluskwiaki wielu gatunków, mszyce, czerwce, przylżeńce, roztocza czy nicienie. W walce z nimi pomogą nam obok zwierząt, także nasze własne działania. Przynęty ściągające niektóre ze szkodników, usuwanie złapanych owadów i zakup nicieni pomocnych w walce z m.in. larwami opuchlaków. Plewienie, wybór roślin odpornych na niektóre z wskazanych szkodników - cis i cedr należą do roślin odpornych na m.in. mszyce wełniste. Regularne opryski preparatami gotowymi, zakupionymi w sklepie lub też wyciągami przygotowanymi na bazie pokrzywy, szarego mydła, wrotyczu pospolitego czy też skrzypu polnego.

Oczywiście przed podjęciem jakichkolwiek działań powinniśmy dokładnie poznać biologię przeciwnika i nie działać opierając się wyłącznie na przeczuciu. Każdy wróg może polec, pod warunkiem, że przyłożymy się do walki.

Wśród chorób atakujących nasze rośliny warto opisać m.in. fuzariozy czyli choroby grzybowe. Grzyby wywołują u roślin masę chorób. Grzybnie bowiem bardzo łatwo przedostają się do tkanek roślin i w bardzo szybkim tempie opanowują całą zdrową powierzchnię. Sięgnięcie po chemiczne środki ochrony tzw. fungicydy powinno być jednak ostatecznością. Stosując środki trujące wybierajmy te, pochodzenia roślinnego. Chemiczne środki skutecznie zwalczają wielu wrogów, mają jednak straszne w skutkach działania uboczne, dotykające nie tylko rośliny, ale również zwierzęta i człowieka. Do chorób grzybowych należą szara pleśń, mączniak prawdziwy, których pojawieniu sprzyja wilgotna i ciepła pogoda oraz mączniak rzekomy, parch, rdze.

Choroby bakteryjne, bakteriozy, do których należą m.in. zaraza ogniowa drzew owocowych, czarna nóżka, czy choroby wirusowe czyli wiriozy to naprawdę niezwykle groźne choroby. Porażone drzewa, krzewy, czy inne rośliny powinny być natychmiast wykopane i zniszczone przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Bezwzględnie nie powinny one trafić na kompost, ani na mulcz.

Pamiętajmy więc by ocenić przeciwnika, jego liczebność i siłę. Spróbujmy wygrać z nim walkę bez stosowania chemii. Przy pewnym nakładzie czasu, sił i cierpliwości z pewnością nam się to uda. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Ochrona roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-03-13 16:29:25
Tagi do artykułu: szkodniki | choroby roślin | szachownica | kwiaty | mszyce | fungicydy | szara pleśń | krzewy
 
Powiązane galerie:
Galeria Trawniki Trawniki Galeria Kwiaty Kwiaty    
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby malin i jeżyn i ich zapobieganie

malina
Wśród najczęstszych chorób atakujących maliny i jeżyny znajdziemy choroby wywoływane przez grzyby, bakterie i wirusy. Na początku omówimy największą grupę chorób – wywoływane przez grzyby. Zamieranie pędów malin to najgroźniejsza choroba malin, a zakażeniu nią pędy ulegają już w pierwszym roku rozwoju.

Choroby chryzantem

kwiaty
Uprawiane przez nas chryzantemy mogą zostać zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Jeśli porażenie objęło roślinę w niewielkim stopniu zawsze warto ją ratować, jeśli chory jest już cały okaz wyrzućmy go.

Metody zwalczania szkodników ogrodów

nornik
Każdy z nas wcześniej czy później realizuje swoje marzenia założenia pięknego ogrodu. Niezależnie od tego, jakie rośliny w nim umieścimy, w pewnym momencie mogą one zostać narażone na działanie różnego rodzaju szkodników.

Rok w ogrodzie - sierpień

ogrody
Nasze ogrody toną teraz w kwiatach i cieszą ogromem owoców. Sierpień to przepiękny czas dla miłośników wypoczynku na działce, czy w ogrodzie. Jeśli jednak pragniemy zachować to piękno na dłużej już teraz powinniśmy pomyśleć o kolejnym roku i pracy, jaka nas czeka. Sierpień to, bowiem czas sadzenia i rozmnażania.