projekty domów

Mapa Serwisu    Atom    Rss    Forum   
 
 
 
reklama:
Projekty domów
 
 
 
 
 
 

Szkodniki i choroby - ciągła walka

Rabata kwietna
Szkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.

Obserwując życie dzikich roślin nasuwa się podstawowa zależność, którą możemy wykorzystać. Najwłaściwszym środkiem ochronnym jest stworzenie roślinom odpowiednich warunków. Nigdy nie uzyskamy dokładnie takich samych, jakie miałyby w naturalnym otoczeniu. Możemy jednak postarać się o zbliżenie do ideału. Rośliny błotnistych terenów, nigdy nie rozkwitną na terenach piaszczystych, bo nigdy się na nich nie pojawią. Każda roślina ma swoje miejsce na ziemi. Spróbujmy więc odtworzyć je w naszych ogrodach. Odtwarzamy jedynie... pamiętajmy o tym. Nigdy więc nie stworzymy ideału. Dlatego też zmuszeni będziemy otoczyć nasze rośliny opieką i zawczasu zwalczyć ewentualne zagrożenia. Pamiętajmy, iż dla większości działkowców i właścicieli ogrodów ochrona roślin stanowi często bardzo trudne zadanie, nie poddawajmy się więc zbyt ławo.

Wśród zwierząt mogących stanowić zagrożenie znajdziemy m.in. gryzonie, przed którymi możemy obronić się rozpinając wokół ogrodu, drucianą siatkę o jak najdrobniejszych oczkach czy też rozrzucając środki odstraszające. W walce pomóc nam mogą również same rośliny. Idealnym pomocnikiem są odstraszające zwierzęta wilczomlecz i szachownica cesarska. Szkodniki glebowe również sprawiają wiele kłopotów.

Troszeczkę mniejsze ślimaki również mogą stać się prawdziwą plagą. Do lektury o nich zapraszamy tutaj .

Przepiękne wirujące nad kwiatami motyle cieszą oko swym pięknem. Zwalczanie gąsienic motyli zagrażających wszystkim uprawom jest jednak bardzo trudne. Tym razem na ratunek mogą przyjść nam inne zwierzęta żywiące się gąsienicami. Jeśli tylko zapewnimy im właściwe warunki bytowania, one odpłacą nam się walką z gąsienicami. Pomocą mogą służyć także rozmieszczone na drzewach specjalne lepy na szkodniki.

Do groźnych szkodników zaliczymy również chrząszcze i pluskwiaki wielu gatunków, mszyce, czerwce, przylżeńce, roztocza czy nicienie. W walce z nimi pomogą nam obok zwierząt, także nasze własne działania. Przynęty ściągające niektóre ze szkodników, usuwanie złapanych owadów i zakup nicieni pomocnych w walce z m.in. larwami opuchlaków. Plewienie, wybór roślin odpornych na niektóre z wskazanych szkodników - cis i cedr należą do roślin odpornych na m.in. mszyce wełniste. Regularne opryski preparatami gotowymi, zakupionymi w sklepie lub też wyciągami przygotowanymi na bazie pokrzywy, szarego mydła, wrotyczu pospolitego czy też skrzypu polnego.

Oczywiście przed podjęciem jakichkolwiek działań powinniśmy dokładnie poznać biologię przeciwnika i nie działać opierając się wyłącznie na przeczuciu. Każdy wróg może polec, pod warunkiem, że przyłożymy się do walki.

Wśród chorób atakujących nasze rośliny warto opisać m.in. fuzariozy czyli choroby grzybowe. Grzyby wywołują u roślin masę chorób. Grzybnie bowiem bardzo łatwo przedostają się do tkanek roślin i w bardzo szybkim tempie opanowują całą zdrową powierzchnię. Sięgnięcie po chemiczne środki ochrony tzw. fungicydy powinno być jednak ostatecznością. Stosując środki trujące wybierajmy te, pochodzenia roślinnego. Chemiczne środki skutecznie zwalczają wielu wrogów, mają jednak straszne w skutkach działania uboczne, dotykające nie tylko rośliny, ale również zwierzęta i człowieka. Do chorób grzybowych należą szara pleśń, mączniak prawdziwy, których pojawieniu sprzyja wilgotna i ciepła pogoda oraz mączniak rzekomy, parch, rdze.

Choroby bakteryjne, bakteriozy, do których należą m.in. zaraza ogniowa drzew owocowych, czarna nóżka, czy choroby wirusowe czyli wiriozy to naprawdę niezwykle groźne choroby. Porażone drzewa, krzewy, czy inne rośliny powinny być natychmiast wykopane i zniszczone przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Bezwzględnie nie powinny one trafić na kompost, ani na mulcz.

Pamiętajmy więc by ocenić przeciwnika, jego liczebność i siłę. Spróbujmy wygrać z nim walkę bez stosowania chemii. Przy pewnym nakładzie czasu, sił i cierpliwości z pewnością nam się to uda. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.
2009-06-05 13:13:58 (AH)
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu.


+Dodaj komentarz:
 
Autor:
Treść
 
 
Inne wiadomości
wyszukiwarka graficzna

Graficzna wyszukiwarka projektów domów

Piękny dom na uroczej działce - to marzenie większości par i małżeństw. Wraz z żoną długo odkładaliśmy pieniądze na jego realizację. Kosztowało nas to mnóstwo cierpliwości i wyrzeczeń. Kiedy przyszedł moment w którym mogliśmy rozpocząć realizację formalności i budowę, okazało się, że nie wiemy jak ma wyglądać nasz „dom marzeń”...
fototapety pixers

Fototapety do każdego wnętrza

Papierowe, winylowe, tekstylne, z włókna szklanego... Różnorodność materiałów, które służą do wydruku fototapet umożliwiają ich szerokie zastosowanie. Fototapetę przyklejamy na ścianach, drzwiach, w pokojach, przedpokojach, salonach, a nawet w łazience i w kuchni.
kosztorysy   slider

Kosztorysy budowlane

Koszt budowy domu jednorodzinnego to jeden z największych wydatków jakie ponosimy w życiu. Dlatego wybierając projekt domu warto przyjrzeć się ile kosztuje budowa domu...
Letni ogród

Lato zmienia oblicze

Ostatnie tygodnie lata to tropikalne upały, które odczuły także rośliny. W tym czasie, z racji osłabienia, stały się podatne na infekcje chorób grzybowych. Lato zmieni swoje oblicze. Temperatura w przeważającej części kraju będzie oscylować w przedziale 25 – 30 stopni; częściej niż dotychczas będzie padał deszcz. W najbliższych dniach należy się spodziewać się infekcji m.in. szarej pleśni, mączniaków i rdzy.
Gąsienica

Walka ze szkodnikami drzew i krzewów na przedwiośniu

Koniec zimy to czas, gdy na drzewach i krzewach brak jest liści. Jest to doskonała pora by odnaleźć i zniszczyć zimujące w nich owady. Podczas przycinania drzew i krzewów zwróćmy uwagę na wszelkie oznaki bytowania szkodników, z którymi walkę rozpocząć można już właśnie teraz.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Choroby malin i jeżyn

malina
Wśród najczęstszych chorób atakujących maliny i jeżyny znajdziemy choroby wywoływane przez grzyby, bakterie i wirusy. Na początku omówimy największą grupę chorób – wywoływane przez grzyby. Zamieranie pędów malin to najgroźniejsza choroba malin, a zakażeniu nią pędy ulegają już w pierwszym roku rozwoju.

Choroby chryzantem

Chryzantema wielkokwiatowa
Uprawiane przez nas chryzantemy mogą zostać zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Jeśli porażenie objęło roślinę w niewielkim stopniu zawsze warto ją ratować, jeśli chory jest już cały okaz wyrzućmy go.
Jedną z chorób dotykających głównie chryzantemy uprawiane pod osłonami, choć niekoniecznie, jest rdza biała.

Metody zwalczania szkodników ogrodów

Nornik polny
Każdy z nas wcześniej czy później realizuje swoje marzenia założenia pięknego ogrodu. Niezależnie od tego, jakie rośliny w nim umieścimy, w pewnym momencie mogą one zostać narażone na działanie różnego rodzaju szkodników.

Rok w ogrodzie - listopad

Jesień w ogrodzie
Przed nami zimowe mroźne miesiące. Dziś opiszemy dla Państwa prace, jakie mamy do wykonania w ogrodzie właśnie teraz.
Przede wszystkim powinniśmy zamknąć dopływ wody do kranu w ogrodzie. W okresie mrozów woda mogłaby, bowiem rozsadzić instalację wodną.
Powinniśmy również opróżnić z wszelkich preparatów beczki, oczyścić narzędzia ogrodnicze, naoliwić je i schować na czas zimy.
 
 
 
 
 
Image 01 Image 02 Image 03 Image 04 Image 05 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06 Image 06