Filodendron

roślina doniczkowa

fot. roślina doniczkowa

Filodendron (Philodendron) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae) i jest to jedna z najbardziej znanych roślin doniczkowych. Roślina ta pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Filodendrony występują w różnych formach – krzewiastych, pnączy, bezłodygowych i zielnych.

Cechą charakterystyczną rośliny są wiecznie zielone lub przebarwione liście o sercowatym kształcie, które z wiekiem mogą tak zmienić swój kształt, że rozpoznanie rośliny może być trudne. Niestety filodendron bardzo rzadko zakwita w warunkach pokojowych. Pośród najpopularniejszych odmian filodendrona, można wyróżnić:
Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens) – cieszy się dużą popularnością. Posiada on liście strzałkowate, błyszczące, osiągające nawet do 30 cm długości. Ta odmiana dość szybko rośnie, dlatego roślinę można bez problemu przycinać.
Filodendron wytworny(Philodendron angustisectum) – jest to pnącze o okazałych, zielonych i błyszczących liściach z głęboko powycinanymi brzegami. Najdorodniejsze okazy tej odmiany mogą osiągać nawet do 1,5 metra wysokości.
Filodendron dwuskrzydłolistny (Philodendron bipennifolium) – charakterystyczne pnącze posiadające korzenie powietrzne oraz naprzemianległe zielone, klapowane liście. W przypadku starych okazów, w kątach liści można spotkać kwiatostany.
Filodendron ciemnozłoty (Philodendron melonachrysum) – cechą charakterystyczną tej odmiany są oliwkowozielone liście z wyraźnymi, białymi nerwami.
Filodendron pnący (Philodendron scandens) – jedna najpopularniejszych odmian. Posiada sercowate liście i wijące pędy. Jest mało wymagający, przez co doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach.
Filodendron wonny (Philodendron pertusum) – znany jest także pod nazwą Monstera wonna, jest okazałą rośliną, o charakterystycznych dużych dłoniastych liściach.

roślina doniczkowa

Przeczytaj również: Różne rodzaje tui

fot. roślina doniczkowa

Roślina ta nie ma wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych i uprawowych. Dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. Warto wiedzieć, że wszystkie gatunki filodendrona nie lubią bezpośredniego światła słonecznego, dlatego warto doniczkę z rośliną postawić w półcienistym miejscu. Najodpowiedniejsza temperatura dla tych dekoracyjnych roślin wynosi 18-22 stopni C. Odmiany o zielonych liściach zimują w temperaturze 14-16 stopni C. Natomiast tym o pstrych i aksamitnych liściach należy zapewnić w tym samym okresie co najmniej 18 stopni C. Filodendrony lubią umiarkowane podlewanie wodą o temperaturze pokojowej.

Młode okazy rośliny najlepiej przesadzać wiosną, natomiast starsze wystarczy co kilka lat. Warto zadbać by na spodzie doniczki znajdowała się warstwa drenażowa wykonana np. ze żwiru.

Najprostszą metodą rozmnażania filodendronów jest wykorzystanie do tego celu sadzonek wierzchołkowych, które bardzo dobrze ukorzeniają się w wodzie. Roślinę można także rozmnożyć z części uzyskanych poprzez przycięcie lub z odkładów. Warto pamiętać o przycinaniu filodendronów, ponieważ z biegiem lat mogą osiągać duże rozmiary, a ciężkie metrowe pędy rośliny będą wymagały podpór.

Podczas uprawy filodendronów można zauważyć brązowienie wierzchołków liści. Może to sygnalizować nam przesuszenie bryły korzeniowej rośliny. Najczęstszą chorobą filodendronów jest antraknoza. Zaatakowaną roślinę rozpoznamy po plamach na liściach, które początkowo mają kolor szary, a później brunatną. W konsekwencji roślina zamiera, a liście opadają.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)