X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Podagrycznik pospolity

kwiaty
Podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria) jest to gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Występuję w Europie i zachodniej Azji. Jest szkodnikiem nietypowym, zwanym także kozią stopą lub śnitką. Nietypowy, bo często lubiany, hodowany i pielęgnowany.


Bylina ta charakteryzująca się słabym zapachem marchwi. Posiada cienkie, sięgające nawet metra, wszędobylskie kłącza. Roślina ta ma prostą, bruzdową, w górze rozgałęzioną łodygę. Wzniesione łodygi sięgają często do wysokości 80 cm. Charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny kwiatostan stanowiący baldach złożony, rozkwita od maja do września.

Podagrycznik bywa ceniony z uwagi na liście. Młode listki i ich ogonki ze swym aromatyczno-gorzkim smakiem zbierane wiosną i wczesnym latem, bywają dodatkiem do sałatek, wyśmienite są również do spożywania na surowo, bądź też jako baza do zup. Doskonałe w połączeniu z przeróżnymi warzywami czy przypieczonymi ziemniaczkami. Najsmaczniejsze bywają listki zbierane na przełomie marca i kwietnia, z kolei starsze nadają się na przyprawę.Zwolenników podagrycznika często spotykamy wśród zielarzy. Zgniecione liście bywają wykorzystywane jako okłady w gojeniu ran i na ukąszenia owadów. Dawniej leczono nim podagrę, stąd nazwa. Okłady z młodego podagrycznika działają rozgrzewająco, poprawiają oddychanie skóry. Świeże liście można także zakwaszać, podobnie jak liście kapusty. Podczas zbierania rośliny należy zwrócić uwagę na właściwe rozpoznanie rośliny. Jest ona podobna do świerząbka korzennego, który nie jest używany ani w ziołolecznictwie, ani w praktyce kulinarnej.
Roślina ta często stosowana jest jako roślina kosmetyczna. Ze świeżego ziela można przygotowywać oczyszczające maseczki kosmetyczne, o działaniu rozgrzewającym i poprawiającym oddychanie skóry.

Podagrycznik pospolity jest byliną pospolitą na terenie całego kraju. Często jest wskaźnikiem gleb bogatych w próchnicę i azot. Rośnie w wilgotnych lasach, zaroślach, w ogrodach, przy płotach i ścianach budynków. Jest to także uporczywy chwast, ponieważ kłącza są łamliwe i łatwo odrastają z nich nowe rośliny. Doskonale rośnie na zaniedbanych działkach i z powodzeniem przenosi się na sąsiednie.

Najlepszym ratunkiem, stosowanym najczęściej bywa Roundup. Zastosujmy proporcję ćwiartka Roundupu na 10 litrów wody. Po pierwszym oprysku powinniśmy odczekać, kontrolując miejsce. W razie powrotu podagrycznika czynność powtórzmy. Bardzo często jednak pierwszy raz wystarcza. Pamiętajmy, by rozpocząć walką jak najwcześniej. Jeżeli dopuścimy do zakwitnięcia, zapas nasion, które dostały się do gleby zadba o ciągłość gatunku.

Jeżeli podagrycznik rośnie tuż obok cennych dla nas roślin nie wykonujmy oprysku. Zamiast tego ostrożnie posmarujmy przygotowanym roztworem każdą roślinkę. Pamiętajmy, by ten herbicyd używać z należytą ostrożnością. Nie wykonujmy oprysku, lub malowania mokrych liści. Jeśli nasz uporczywy gość rośnie na sąsiednich działkach wciąż ma jednak niestety szansę wrócić chyba, że sumiennie rozpoczniemy walkę z nim wraz z sąsiadami.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-04-09 05:31:12
Tagi do artykułu: rośliny | byliny | ogrody
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Ralf 2

Przytulnie i ekonomicznie - zamieszkaj w domu energooszczędnym Ralf II G1 Energo Plus

Marzysz o własnej przestrzeni, gdzie poczujesz się komfortowo, a rachunki nie zrujnują domowego budżetu? Wyobraź sobie energooszczędny dom, który nie tylko spełnia oba warunki, ale pozwala też zadbać o środowisko.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Zabezpieczanie roślin przed sezonem zimowym

okrycie roślin
Zbliżająca się zima to trudny czas dla żywej części Twojego ogrodu. Aby Twoje rośliny przetrwały ją łagodnie, możesz im w tym pomóc.
Pamiętaj o tym, że nawożąc rośliny stymulujesz ich rozwój. Stosuj tylko nawozy i ich dawki przeznaczone dla końca sezonu wegetacyjnego. Błędy przy nawożeniu jesiennym mogą spowodować, że Twoje rośliny nie przygotują się do nadchodzących mrozów. Ograniczaj podawanie wszelkich form azotu już w sierpniu.

Rok w ogrodzie - grudzień

rok w ogrodzie,krzew
W grudniu w naszym ogrodzie jest spokojnie i cicho, a my mamy chwilę aby już zaplanować wiosenne prace w ogrodzie. Jednak nie zapomnijmy o kontrolowaniu jak rośliny, zarówno te ogrodowe jak i domowe, radzą sobie tą mroźną, zimową porą.

Nawadnianie ogrodów

Sterownik nawadniania 4030 GARDENA Classic
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest niezbędne do właściwego rozwoju roślin w nim rosnących. To w jaki sposób będzie podlewany, powinno być ustalone już na etapie projektowania ogrodu. Wtedy bez problemu możemy założyć odpowiedni system nawadniający, który praktycznie nie będzie wymagał naszego zaangażowania, a dodatkowo będzie oszczędnie zużywał wodę.

Zioła w doniczce - uprawa ziół w domu

Zioła
Zioła mogą poszczycić się nie tylko licznymi walorami smakowymi i leczniczymi, ale także pięknymi kwiatami, liśćmi, ciekawym pokrojem oraz zapachem. Te aromatyczne rośliny mogą zdobić nie tylko przydomowe ogródki i balkony. Zioła w doniczce doskonale sprawdzają się zarówno jako świeża i smaczna przyprawa, jak i element dekoracyjny domowego wnętrza.