X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Ochojniki

szyszka
Ochojniki to należące do mszyc i bardzo do nich podobne, występujące pospolicie na różnych gatunkach świerków i modrzewiach, szkodniki. Z pośród tych pokrytych białym woskowym nalotem pluskwiaków najczęściej dają nam się we znaki: ochojnik daglezjowy, ochojnik świerkowiec, ochojnik świerkowo - modrzewiowy, ochojnik świerkowy zielony.

Ten charakterystyczny nalot, obok wytwarzanej przez nie również rosy miodowej to znaki rozpoznawcze ochojników. Długość dorosłego owada waha się w zależności od gatunku w granicach od 1,0 mm do 4,5 mm.


Popularny ochojnik świerkowo-modrzewiowy zimuje na modrzewiu w pobliżu pąków. Wiosną na pąkach pojawiają się rozpoczynające żerowanie larwy, które wychodzą z miejsc zimowania. W kwietniu z larw tworzą się samice usadawiające się przy podstawie igieł i składające liczne żółtawobrązowe jaja. Z jaj tych wylęgną się larwy, żerujące na młodych igłach i powodujące ich odbarwienia. Uszkodzone igły charakteryzują się drobną żółtą plamką - miejscem wkłucia się owada, rozszerzającą się na całą powierzchnię igły, intensywnie brązowiejącej. Z larw tych wykształcą się albo bezskrzydłe samice, dające początek nowym pokoleniom, bądź też formy uskrzydlone przelatujące na świerki.Formy pozostałe na modrzewiu na przełomie czerwca i lipca okrywają się woskową, puchową wydzieliną i tak ukryte rozmnażają się dając larwy. Na igłach modrzewia możemy dostrzec biały, gesty puch, pod którym żerują mszyce. Samo drzewo wygląda wtedy tak, jakby zostało obsypane watą.
Formy, które przeleciały na świerki, na nich właśnie rodzą larwy, które po okresie żerowania zapadają w sen zimowy. Na świerku zimują bowiem samice, a na modrzewiu larwy. Wiosną żerują na pąkach pędów wierzchołkowych i u ich podstawy składają jaja. Uszkodzone pąki przeobrażają się w wyrośla szyszkowate, tzw. galasy, wewnątrz których rozwijają się mszyce. Galasy występują zawsze na wierzchołkach tegorocznych pędów. Młode galasy są jasnozielone, w późniejszym czasie przybierają barwę brunatną. Galasy dojrzewają na przełomie czerwca i sierpnia. Po ich otwarciu, z ich wnętrza wychodzi kolejne stadium rozwojowe mszyc. Nimfy, przekształcając się w formy uskrzydlone, przelatujące na modrzewie. Opuszczone galasy przypominają wyglądem i brunatną barwą małe szyszki.
Podobne stadia rozwojowe przechodzi ochojnik świerkowy zielony. Jego galasy są jednak znacznie większe, przypominające niewielkie ananasy. Tworzą się one u podstawy pędu, nie na jego wierzchołku.

Zwalczanie

Zaleca się przeprowadzanie kilkukrotnych oprysków preparatami zawierającymi oleje parafinowe. Opryski wykonywane powinny być wczesną wiosną, przed pękaniem pąków oraz po pęknięciu łusek. Celem jest zwalczenie zimujących larw. W późniejszym okresie możemy stosować preparaty kontaktowe przeciwko larwom, bądź przeciwko osobnikom pokrytym woskowym nalotem.
Zwalczanie ochojników możemy wykonywać dostępnymi preparatami m.in. Confidor 200 SL, Promanal 60 EC (2%) lub Fastac 10 EC (0,15%).

Powstające na świerkach galasy wycinajmy i palmy, zanim uwolnią się z nich larwy. Najwłaściwsze będą miesiące letnie. Gdy nie mamy możliwości usunięcia wszystkich galasów, drzewo podlejmy dostępnymi preparatami. Roślina pobierze je wprost z gleby i dostarczy wraz z sokami roślinnymi do wnętrza galasów.

Musimy pamiętać, że bardzo często jednak nawet udane opryski nie zabezpieczą naszych drzew przez zakażeniami wtórnymi. Zastosujmy więc jedną z metod ograniczenia rozwoju ochojników. Profilaktycznie unikajmy sadzenia świerków w pobliżu modrzewiów. Ta najprostsza metoda bywa czasami najlepsza.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-02-25 07:13:13
Tagi do artykułu: Ochojniki | szkodniki | modrzew | mszyce
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ochojniki są też na jodłach

Jodła
Ochojniki to owady z grupy pluskwiaków (podobnie jak mszyce). Bardzo dużo publikacji w prasie i programach telewizyjnych poświęca się dwóm gatunkom: ochojnikowi świerkowemu i świerkowo-modrzewiowemu.
Ochojniki korowojodłowe (obiałka jodłowa) w Polsce pojawił się ponad 100 lat temu. Od kilku ostatnich lat jego liczebność niepokojąco wzrosła na terenie całego kraju. Można go spotkać przede wszystkim na starszych jodłach. Obiałka to owad barwy jasnobrązowej i brązowej o długości ok. 1,5mm. Owady i jaja przez nie złożone otoczone są białą watą.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Walka z mrówkami

mrówki
Wszędobylskie mrówki należą do najczęstszych mieszkańców naszych działek i ogrodów. Najczęściej niezauważane, mogą stać się prawdziwym utrapieniem. W Polsce żyje ponad 90 gatunków mrówek. Do najczęstszych należą hurtnica czarna (Lasius niger) i hurtnica żółta (Lasius flavus). Mrówki potrafią założyć swe gniazda w każdym ogrodzie, w balkonowych doniczkach i skrzyniach na parapecie.

Wełnowce

rabata
Wełnowce to szkodniki z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, o ciele pokrytym białym lub beżowym nalotem. Kolonia wełnowców oglądana z daleka przypomina wyglądem kłaczek wełny zaczepiony na roślinie. Właśnie te niepozorne białe kłębki waty kryją w sobie małe pełzające, podobne nieco do mszyc, czy też przędziorków owady. Samice składają około pięciu takich „kłębków".