X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Mszyca świerkowa zielona

świerk
Mroźna i śnieżna zima co roku cieszy ogrodników i dendrologów. Bywają bowiem lata, gdy pogoda wykonuje dużą część ich pracy. W tym roku mróz z pewnością nie zaszkodził szkodnikom. By zginęły jaja pasożyta mszycy świerkowej zielonej Elatobium abietinum, szczególnie niebezpiecznej dla świerka kłującego, w tym formy srebrzystej, potrzebne są mrozy do -20°C.


Ten pospolity w całym kraju pluskwiak pojawia się na drzewostanach z udziałem świerka już w kwietniu, żerując na nim do jesieni. Mszyca świerkowa należy do mszyc odbywających pełen cykl rozwojowy na świerku. W połowie kwietnia z zimujących na pędach drzewa jaj wylęgają się larwy. Z nich powstają bezskrzydłe samice dające początek uskrzydlonym koloniom. W okresie, gdy kolonia bezskrzydłych mszyc staje się zbyt liczna, pojawiają się uskrzydlone samice, które przelatując na nowe rośliny dają początek następnym koloniom. Największą liczebność mszyc odnotowuje się na przełomie kwietnia i maja.Mszyce żerując na spodniej stronie igieł latem wysysają z nich soki, a jesienią składają na nich jaja, z których wiosną pojawi się kilka nowych pokoleń mszyc. Podczas pożywiania się sokami z rośliny, ślina tych szkodników zatyka pory igieł, w konsekwencji, czego żółkną one i opadają. Sok roślinny jest bardzo bogaty w cukier, ale ubogi w białko, które jest niezbędne do rozwoju mszyc. Aby uzupełnić zapotrzebowanie na białko, mszyce wysysają o wiele więcej soku niż mogą przetrawić. Nadmiar cukru wydalają, stąd określenie ich odchodów jako rosa miodowa. Dysponując korzystnymi warunkami mszyca świerkowa może opanować całe drzewo i stać się przyczyną zamierania igieł na ubiegłorocznych i starszych przyrostach. Wraz z końcem maja maleje liczebność populacji. Latem można jeszcze dostrzec pojedyncze osobniki bezskrzydłe, a z końcem lata pojawiają się już jednak osobniki uskrzydlone, zasiedlające nowe drzewa. W tym okresie rozwija się również pokolenie płciowe, dzięki któremu powstaną jaja, mające przetrwać zimę.
Obecność mszycy świerkowej zielonej może być przyczyną szybkiego żółknięcia i zamieniania igieł. Mszyca żerując na pędach ubiegłorocznych i starszych, nie uszkodzi tegorocznych przyrostów, dzięki czemu zaatakowane drzewa nie zamierają. Regeneracja uszkodzonych pędów i koron może jednak trwać latami.

Najczęstszym stosowanym środkiem do walki z mszycami są stosowane w ciągu całego sezonu wegetacyjnego chemiczne środki mszycobójcze, które powinniśmy pierwszy raz zastosować już wczesną wiosną, bezpośrednio po zauważeniu rozwoju pierwszych kolonii. Pierwszy oprysk wykonajmy przed ruszeniem wegetacji. Najbardziej charakterystycznym i najlepszym okresem będzie pora kwitnienia forsycji. Oprysk wykonajmy po południu bądź wieczorem, ostre słońce może bowiem spalić rośliny. Pamiętajmy, by w przypadku zaatakowanych roślin zastosować nawóz i obficie je podlać.
Zastosowane przez nas chemiczne środki mszycobójcze dostaną się bezpośrednio do naczyń roślin. Dalej wraz z sokami będą transportowane do każdej z komórek. Mszyce wysysając sok, wysysają również substancję owadobójczą, zupełnie nieszkodliwą dla rośliny.

Ciekawym rozwiązaniem w walce zarówno z mszycami, jak i innymi szkodliwymi owadami, może okazać się zastosowanie mięty. Owady te, źle znoszą jej obecność. Posadźmy ją więc blisko naszych roślin, bądź rozłóżmy między pędami. Podobne substancje, niekorzystnie działające na mszyce zawierają także krwawnik, pokrzywa zwyczajna, bieluń dziędzierzawa, wrotycz pospolity, lulek czarny oraz rumianek pospolity. Blisko naszych roślin posadzić warto również mniszek lekarski, cebulę czy czosnek.

Pamiętajmy o właściwym podlewaniu i nawożeniu oraz zadbajmy w miarę naszych możliwości o sprzymierzeńców. Naturalni wrogowie mszyc to biedronki lub złotooki. Jedna dorosła biedronka i jej potomstwo w ciągu całego swojego życia zje do kilkuset mszyc. Larwa złotooka nawet do około tysiąca.
Wśród dostępnych na rynku środków chemicznych wybrać możemy: Afidol, ABC na mszyce, Zolone, czy Croneton. Doskonały może okazać się stosowany z powodzeniem na mszyce, a nie zabijający biedronek i larw złotooków Pirimor.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-07-05 17:35:31
Tagi do artykułu: szkodniki | mszyce | świerk | biedronka
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Walka z mrówkami

mrówki
Wszędobylskie mrówki należą do najczęstszych mieszkańców naszych działek i ogrodów. Najczęściej niezauważane, mogą stać się prawdziwym utrapieniem. W Polsce żyje ponad 90 gatunków mrówek. Do najczęstszych należą hurtnica czarna (Lasius niger) i hurtnica żółta (Lasius flavus). Mrówki potrafią założyć swe gniazda w każdym ogrodzie, w balkonowych doniczkach i skrzyniach na parapecie.

Wełnowce

rabata
Wełnowce to szkodniki z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, o ciele pokrytym białym lub beżowym nalotem. Kolonia wełnowców oglądana z daleka przypomina wyglądem kłaczek wełny zaczepiony na roślinie. Właśnie te niepozorne białe kłębki waty kryją w sobie małe pełzające, podobne nieco do mszyc, czy też przędziorków owady. Samice składają około pięciu takich „kłębków".

Biologiczna walka ze szkodnikami

Kompostownik
O zdrowiu roślin nie decyduje chemia, a ogromny zespół czynników odpowiedzialnych za cykl uprawowy. Wśród prac, o których decydujemy my, znajdziemy m.in. stosowanie upraw mieszanych, zadbanie, by oprócz roślin swoje miejsce w ogrodzie znalazły również pożyteczne zwierzęta, odpowiednie stanowiska i zgodne z wymaganiami nawożenie.

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.