X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Difenbachia

rośliny doniczkowe
Difenbachia jest tropikalną rośliną pochodzącą z Brazylii. Nazwa pochodzi od cesarskiego ogrodnika, który uprawiał ją na Wiedeńskim dworze. Ze względu na jej prostą uprawę, należy do popularnych roślin doniczkowych goszczących w naszym domu. Warto wiedzieć, że liście i łodyga tej rośliny zawiera strychninę, która jest niebezpieczną trucizną. Należy o tym pamiętać szczególnie, gdy w domu będą miały z nia kontakt małe dzieci.


Wszystkie odmiany difenbachii mają owalne liście, które mogą osiągać nawet do 70 cm długości oraz 30 cm szerokości. Poszczególne odmiany różnią się od siebie głównie jasnymi wzorami, które zdobią liście rośliny. Przebarwienia na liściach to przede wszystkim rozjaśnienia wzdłuż nerwów liści lub na ich brzegach. Kolor dekoracyjnych rozjaśnień jest bardzo różnorodny, począwszy od białego, poprzez kremowy, aż do delikatnie żółtego.

Difenbachia nie przepada za miejscami mocno nasłonecznionymi. Z drugiej strony cieniste stanowisko sprawi, że liście będą całkowicie zielone. Warto dla naszej rośliny znaleźć miejsce jasne, jednocześnie nie narażając ją na bezpośrednie promienie słoneczne.kwiatyJest to roślina tropikalna, dlatego też temperatura w pomieszczeniu nie powinna spadać poniżej 15 stopni C. Difenbachia nie lubi także przeciągów, dlatego nie powinna stać w pobliżu drzwi wejściowych.

Kwiat powinien być często spryskiwanie. Dobrze, by podłoże w doniczce było stale wilgotne. Zimą należy ograniczyć podlewanie, zostawiając ziemię nawet nieco suchą. Woda, którą podlewamy roślinę powinna być miękka. Difenbachia najbardziej lubi ziemie próchniczne, lekko kwaśne z dodatkiem torfu.
Difenbachię można rozmnożyć poprzez oddzielenie pędów u nasady łodygi, najczęściej z sadzonek wierzchołkowych. Ten zabieg najlepiej wykonywać wiosną. Z racji tego, że jest to roślina pochodząca z lasów tropikalnych, sadzonki ukorzeniamy przy wysokiej wilgotności, w temperaturze ok.25 stopni C.

Bardzo często difenbachia stopniowo traci dolne liście, przy systematycznym jej wzroście. Z czasem nasza roślina staje się duża i pozbawiona ulistnienia. Aby temu zapobiec wystarczy ściąć jej wierzchołek. Z pozostawionego pnia wyrosną nowe pędy, które z czasem zapełnią się liśćmi. Aby wzmocnić roślinę, można stosować specjalne nawozy organiczne lub mineralne.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-08-10 05:56:08
Tagi do artykułu: rośliny doniczkowe | liście | rośliny
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Co zrobić aby kalanchoe znów zakwitło?

kwiaty
Kalanchoe, czyli inaczej żyworódka, należy do roślin z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Jest to roślina doniczkowa pochodząca z Afryki, ale można je także spotkać na półwyspie Arabskim, w Indiach i Malezji. Sukulent ten został sprowadzony do Europy z Madagaskaru, gdzie na pustyniach obficie kwitną Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana), od którego wywodzą się dzisiejsze mieszańce.

Choroby traw w uprawie na nasiona

Choroby traw
W Polsce na trawach stwierdzono występowanie 71 gatunków grzybów. Około 20 gatunków wymienianych jest jako wyrządzające szkody gospodarcze. Stopień szkodliwości poszczególnych patogenów zależy od przeznaczenia traw i rodzaju uprawy Inne choroby mają znaczenie w uprawie traw na paszę, inne w uprawie na nasiona, a jeszcze inne w uprawach trawnikowych.

Storczyki - egzotyczny wygląd, łatwa uprawa

Storczyk
Storczyki (inaczej orchidee) uważane są za rośliny piękne, lecz niezwykle trudne w uprawie. Nie jest to prawdą. Powszechnie w sprzedaży dostępne są różne gatunki tych roślin m.in. Cymbidium, Dendrobium, Oncidium, Catleya, Miltonia, Paphiopedilum i inne. Najpopularniejszym jest jednak Phalaenopsis czyli ćmówka. Jeśli chcemy by storczyki na stałe zamieszkały razem z nami, przed zakupem sprawdźmy jakie warunki możemy im zapewnić (m.in. jaką mamy temperaturę, jak silne nasłonecznienie, jaką mamy wilgotność).

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

kwiaty doniczkowe
Wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), potocznie nazywany Gwiazdą Betlejemską lub poinsecją, to najpopularniejsza roślina sezonowa będąca świąteczną dekoracją naszych domów. Stała się w pewien sposób symbolem Świąt Bożego Narodzenia i nie ma drugiej rośliny doniczkowej tak doskonale rozweselającej nasze mieszkanie w tym okresie, no może oprócz Amarylisów, których jestem wielkim miłośnikiem.