Poskrzypka liliowa – rozpoznaj te szkodniki lilii

Lilia azjatycka czerwona

Wśród insektów pojawiających się w naszych ogrodach, najczęściej spotykane szkodniki na liliach, szachownicach, konwaliach majowych i kokoryczkach to należąca do rodziny stonkowatych, poskrzypka liliowa. Te intensywnie czerwone robaki na liliach z pewnością przykują naszą uwagę. Odstraszają one swoim kolorem większość potencjalnych wrogów, których mają zresztą niewielu, ponieważ ich hemolimfa zawiera trujące substancje. Poskrzypka zawdzięcza swoją nazwę nietypowej umiejętności, która obok wyjątkowej metalicznej barwy, stała się jej znakiem rozpoznawczym. Gdy poczuje się ona zagrożona, pociera segmentami odwłoka o pokrywy, wytwarzając w ten sposób charakterystyczny  dźwięk podobny do skrzypienia.

Poskrzypka liliowa – charakterystyka

Wczesną wiosną, a czasem także w maju, dorosłe osobniki przystępują do rozmnażania. Samica wydaje na świat nawet 200-300 pomarańczowych jajeczek, w złożach po 2-10 sztuk. Zwykle znajdziemy je na spodniej stronie liści. Po 5-10 dniach wylęgają się z nich larwy podobne do stonki ziemniaczanej. To właśnie one dokonują największych spustoszeń na naszych kwiatach.

Te szare larwy od wczesnej wiosny do jesieni wygryzają dziury w liściach oraz pąkach. Żerując przez około 2-3 tygodnie osiągają rozmiary dwukrotnie przewyższające wielkość dorosłych osobników. Przed wrogami chroni je w tym czasie śluzowa osłonka. Jesienią schodzą natomiast pod ziemię i tam przepoczwarzają się. Osłonięta kokonem poczwarka po 25 dniach staje się dorosłym osobnikiem. W ciągu roku mogą wystąpić nawet trzy takie cykle rozwojowe.

Poskrzypka liliowa

fot. Poskrzypka liliowa

Jaki oprysk na poskrzypkę liliową zastosować?

Aby zwalczyć robaki na liliach, musimy przede wszystkim regularnie obserwować rośliny. Pojedyncze insekty możemy z powodzeniem wyzbierać, a liście ze złożonymi na nich jajami oberwać, a następnie zniszczyć.

Zobacz: Ochojniki

Skuteczny sposób to także oprysk środkiem na mszyce. Możemy zastosować go, jeśli brakuje nam czasu na wyłapywanie owadów lub też, gdy poskrzypka liliowa występuje na roślinie nieco liczniej. Możemy wykorzystać również środki takie jak Actellic 50 EC (0,1%), Sherpa 10 EC (0,05%) lub Sumi-alpha 050 EC (0,04%). Nie warto zwlekać z opryskami zbyt długo, ponieważ jaja poskrzypki wykazują dużą odporność na działanie insektycydów. Zabieg zastosujmy również na powierzchnię gleby wokół roślin.

Pamiętajmy przy tym, że liście lilii są pokryte warstwą wosku, po której ciecz swobodnie spływa na glebę. Do rozcieńczonych preparatów powinniśmy więc dodać środek zwiększający ich przyczepność lub wybrać preparaty gotowe do użycia, stosowane przeciwko szkodnikom roślin ozdobnych.

Zdrowa lilia

fot. Zdrowa lilia

Z uwagi na długi okres składania i wylęgania jaj trwający od wiosny do połowy lata zwalczanie poskrzypki liliowej może okazać się dość trudnym zadaniem. Zabiegi powtórzmy więc po kilku lub kilkunastu dniach, by mieć pewność, że pozbędziemy się każdego przepoczwarzonego w ziemi osobnika, pojawiającego się na powierzchni od kwietnia do sierpnia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)