X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Poskrzypka liliowa

szkodnik
Wśród szkodników pojawiających się wśród naszych roślin ogrodowych, najczęstszym bywalcem lilii i szachownic, konwalii majowej i kokoryczki jest należąca do rodziny stonkowatych, poskrzypka liliowa. Jej niezwykle jaskrawe metaliczno czerwone ubarwienie zwróci z pewnością naszą uwagę, większość możliwych wrogów jednak odstraszy. Na szczęście dla nich, hemolimfa większości stonkowatych zawiera bowiem trujące substancje. Poskrzypka wzięła swą nazwę od umiejętności jaką posiada. W obliczu zagrożenia chrząszcz ten pociera trzy ostatnie segmenty odwłoka o pokrywy. Słyszymy wtedy dźwięk podobny do skrzypienia. Ta niezwykła cecha jest jej znakiem rozpoznawczym.


Wczesną wiosną, czasem w kwietniu lub maju, dorosłe osobniki przystępują do rozmnażania. Ten euroazjatycki chrząszcz składa jaja na dolnej stronie liści. Samica jest w stanie złożyć do 200-300 pomarańczowych jajeczek, w złożach po 2-10 sztuk. Ze złożonych jaj po 5-10 dniach wylęgają się, podobne do larw stonki ziemniaczanej, larwy. To właśnie one dokonują największych spustoszeń na liściach. Te szare larwy od wczesnej wiosny do jesieni wygryzają dziury w liściach i pąkach kwiatowych. Żerując przez 2-3 tygodnie osiągają rozmiary dwukrotnie przewyższające wielkość dorosłych osobników. Przed wrogami chroni je śluzowa osłonka. Jesienią poskrzypki schodzą pod ziemię i tam przepoczwarzają się. Osłonięta kokonem poczwarka po 25 dniach staje się osobnikiem dorosłych. To jej nowy początek-natura zatoczyła koło. W ciągu roku mogą wystąpić nawet 3 takie cykle rozwojowe.Jedną z metod zwalczania poskrzypki jest dokładna obserwacja roślin. Pojedyncze osobniki możemy z powodzeniem wyzbierać, a pojedyncze liście ze złożonymi na nich jajami oberwać. Zarówno wyłapane osobniki dorosłe, jak i zerwane wraz z jajami liście powinniśmy zniszczyć.

kwiatyNa szczęście pozytywne skutki walki przynosi również oprysk środkiem na mszyce. Zastosować możemy go gdy brak nam czasu na zbieranie chrząszczy lub też, gdy poskrzypka liliowa pojawi się liczniej. Spróbujmy wtedy wykorzystać również Actellic 50 EC (0,1%) i Owadofos 540 EC. Nie zwlekajmy z opryskami, jaja poskrzypki są bowiem odporne na działanie insektycydów. Do wyboru mamy również Danitol 10 EC (0,05%), Fastac 10 EC (0,02%), Karate 025 EC (0,05%), Sherpa 10 EC (0,05%), Sumi-alpha 050 EC (0,04%) lub Talstar 100 EC (0,05%). Oprysk zastosujmy również na powierzchnię gleby wokół roślin.

Pamiętajmy, iż liście lilii są pokryte warstewką wosku, po której ciecz swobodnie spływa na glebę. Do rozcieńczonych preparatów powinniśmy więc dodać środek zwiększający ich przyczepność. Możemy zastosować Sandovit, bądź gotowe do użycia preparaty: Kontrapest 0003 AE lub AgrEvo stosowane przeciwko szkodnikom roślin ozdobnych.

Zwalczanie poskrzypki liliowej może jednak okazać się dość trudne z uwagi na długi okres składania i wylęgania jaj trwający od wiosny do połowy lata. Zabiegi powtórzmy więc po kliku lub kilkanastu dniach, by mieć pewność, iż każdego przepoczwarzonego w ziemi osobnika, pojawiającego się na powierzchni od kwietnia do sierpnia, spotka ten sam los.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-01-29 06:34:51
Tagi do artykułu: szkodniki | rośliny ogrodowe | poskrzypka liliowa | mszyce | lilia | konwalie
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Walka z mrówkami

mrówki
Wszędobylskie mrówki należą do najczęstszych mieszkańców naszych działek i ogrodów. Najczęściej niezauważane, mogą stać się prawdziwym utrapieniem. W Polsce żyje ponad 90 gatunków mrówek. Do najczęstszych należą hurtnica czarna (Lasius niger) i hurtnica żółta (Lasius flavus). Mrówki potrafią założyć swe gniazda w każdym ogrodzie, w balkonowych doniczkach i skrzyniach na parapecie.

Wełnowce

rabata
Wełnowce to szkodniki z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, o ciele pokrytym białym lub beżowym nalotem. Kolonia wełnowców oglądana z daleka przypomina wyglądem kłaczek wełny zaczepiony na roślinie. Właśnie te niepozorne białe kłębki waty kryją w sobie małe pełzające, podobne nieco do mszyc, czy też przędziorków owady. Samice składają około pięciu takich „kłębków".

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek.