X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Sukulenty doniczkowe

rośliny
Sukulenty doniczkowe to grupa roślin o niezwykłej urodzie, które z byle powodu nam nie zwiędną lub zżółkną. Swoim niezwykłym pokrojem i ciekawym kształtem, z pewnością będą zdobić niejedną mieszkanie. Ciekawią deseniem, formą liści oraz stonowaną barwą. Doskonale będą komponować się w przestronnych domowych wnętrzach, np.: urządzonych w minimalistycznym stylu.


Sukulenty, zwane także roślinami gruboszowatymi, mają zdolność do przystosowania się do życia na obszarach suchych, poprzez magazynowanie wody w mięsistych liściach lub pędach. W zależności od miejsca, w którym gromadzą zapasy, sukulenty można podzielić na liściowe, pędowe oraz korzeniowe.

Sukulenty liściowe
Rośliny te silnie rozwijają zgrubiałe liście. Niekiedy potrafią także przyjąć formę walcowatą lub kulistą. Do sukulentów liściowych należą liczne okazy z rodzin aloesowatych, agawowatych czy gruboszowatych.

Sukulenty pędowe
AloesGromadzą wodę w tkankach rdzenia lub kory pędu, dlatego też łodygi tych roślin są przeważnie grube, walcowate lub kuliste. Powierzchnia pędów może być gładka lub pokryta brodawkami. Wiele odmian wyposażonych jest w ciernie. Tego typu sukulenty mogą posiadać w swojej masie nawet do 90% wody. Doskonale znoszą suszę, ponieważ łodygi nie tylko magazynują duże ilości wody, ale także ją oddają roślinie podczas suchych dni. Do tej grupy sukulentów należą kaktusowate, wiele okazów z rodziny wilczomleczowatych, toinowate.Sukulenty korzeniowe
Gromadzą wodę w podziemnych bulwach pędowych lub w zgrubiałych korzeniach. Ta cecha pozwala roślinom przetrwać najdłuższy okres suszy. W ziemi zmniejszanie wilgotności następuje wolniej, a ryzyko zniszczenia rośliny np. przez zwierzę jest mniejsze.

Sukulenty w naszych domach nie tylko oszczędzają wodę niezbędną do życia, ale także kwiaty, które są niewielkie, ale za to w jaskrawych kolorach. Dzięki temu łatwiej przyciągają owady, niezbędne do zapylenia. Następnie płatki szybko zasychają, tak by roślina mogła wytworzyć nasiona.

AgawaNiektóre gatunki po przejściu pory deszczowej, kiedy zgromadziły dostateczne zapasy wody potrzebnej do wytworzenia kwiatów, zakwitają masowo. Sukulenty są mało wymagające. Jeżeli chcemy podziwiać różnorodne formy kwiatów, powinniśmy naszym domowym sukulentom zapewnić warunki zbliżone do naturalnych oraz jak najwięcej światła. Wiosną i latem możemy je wynieść na balkon i taras, gdzie w czasie długich ciepłych dni będą miały najwięcej promieni słonecznych.

Wysokie temperatury nie są dla nich szkodliwe, jednak warto pamiętać, aby liście nie dotykały gorących szyb, a silnie nasłonecznione pomieszczenia wietrzyć. W okresie zimowych sukulenty przechodzą w czas spoczynku. Sukulenty najlepiej przezimować w temperaturze 12-15 stopni C. Warto pamiętać, że jeżeli zimą nie zapewnimy temperatury niższej niż latem, roślina nam nie zakwitnie.

Sukulenty nie powinny mieć stale wilgotnego podłoża. Pomiędzy jednym, a drugim podlewaniem warto zrobić odstęp, tak by podłoże przeschło. Warto im zapewnić podłoże przepuszczalne, żyzne. Rośliny te nie wymagają częstego przesadzania. Zabieg wykonujemy dopiero w momencie, gdy doniczka robi się za ciasna.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Autor: Anna Dębiec
2016-01-11 15:28:04
Tagi do artykułu: rośliny | kaktusy | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
hiacynty

Hiacynt w doniczce

Hiacynty to piękne rośliny, idealnie nadające się do uprawy w warunkach domowych. Szczególnie dobrze sprawdzają się jako dekoracja wnętrz w sezonie zimowym i wczesną wiosną. Ich bogata kolorystyka i przyjemny, delikatny zapach umilą każdą chwilę spędzoną w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak dbać o te piękne kwiaty i co zrobić, by zakwitły nam w środku zimy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kaktusy

kaktus
Kaktusy to niesamowite rośliny, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zdumiewają swoją różnorodnością i bogactwem odmian. Mogą być okrągłe jak piłka lub wydłużone i rozgałęzione. Cechą charakterystyczną kaktusów są ciernie, które są przekształconymi liśćmi. Mogą one być długie, krótkie sztywne i kłujące lub miękkie jak włoski.

Dalie - uprawa i pielęgnacja

kwiaty
Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.

Mineralne nawożenie roślin

Idealnie płaski trawnik
W roślinach wykryto około 60 pierwiastków mineralnych. Oczywiście nie wszystkie są potrzebne roślinom, jednakże istnieje wyraźna relacja między zaopatrzeniem roślin w pierwiastki mineralne a wzrostem i plonem. Rośliny podobnie jak zwierzęta i ludzie, do wzrostu i rozwoju potrzebują nie tylko wody i słońca. Rośliny potrzebują również składników mineralnych.

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.