X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Sukulenty doniczkowe

rośliny
Sukulenty doniczkowe to grupa roślin o niezwykłej urodzie, które z byle powodu nam nie zwiędną lub zżółkną. Swoim niezwykłym pokrojem i ciekawym kształtem, z pewnością będą zdobić niejedną mieszkanie. Ciekawią deseniem, formą liści oraz stonowaną barwą. Doskonale będą komponować się w przestronnych domowych wnętrzach, np.: urządzonych w minimalistycznym stylu.


Sukulenty, zwane także roślinami gruboszowatymi, mają zdolność do przystosowania się do życia na obszarach suchych, poprzez magazynowanie wody w mięsistych liściach lub pędach. W zależności od miejsca, w którym gromadzą zapasy, sukulenty można podzielić na liściowe, pędowe oraz korzeniowe.

Sukulenty liściowe
Rośliny te silnie rozwijają zgrubiałe liście. Niekiedy potrafią także przyjąć formę walcowatą lub kulistą. Do sukulentów liściowych należą liczne okazy z rodzin aloesowatych, agawowatych czy gruboszowatych.

Sukulenty pędowe
AloesGromadzą wodę w tkankach rdzenia lub kory pędu, dlatego też łodygi tych roślin są przeważnie grube, walcowate lub kuliste. Powierzchnia pędów może być gładka lub pokryta brodawkami. Wiele odmian wyposażonych jest w ciernie. Tego typu sukulenty mogą posiadać w swojej masie nawet do 90% wody. Doskonale znoszą suszę, ponieważ łodygi nie tylko magazynują duże ilości wody, ale także ją oddają roślinie podczas suchych dni. Do tej grupy sukulentów należą kaktusowate, wiele okazów z rodziny wilczomleczowatych, toinowate.Sukulenty korzeniowe
Gromadzą wodę w podziemnych bulwach pędowych lub w zgrubiałych korzeniach. Ta cecha pozwala roślinom przetrwać najdłuższy okres suszy. W ziemi zmniejszanie wilgotności następuje wolniej, a ryzyko zniszczenia rośliny np. przez zwierzę jest mniejsze.

Sukulenty w naszych domach nie tylko oszczędzają wodę niezbędną do życia, ale także kwiaty, które są niewielkie, ale za to w jaskrawych kolorach. Dzięki temu łatwiej przyciągają owady, niezbędne do zapylenia. Następnie płatki szybko zasychają, tak by roślina mogła wytworzyć nasiona.

AgawaNiektóre gatunki po przejściu pory deszczowej, kiedy zgromadziły dostateczne zapasy wody potrzebnej do wytworzenia kwiatów, zakwitają masowo. Sukulenty są mało wymagające. Jeżeli chcemy podziwiać różnorodne formy kwiatów, powinniśmy naszym domowym sukulentom zapewnić warunki zbliżone do naturalnych oraz jak najwięcej światła. Wiosną i latem możemy je wynieść na balkon i taras, gdzie w czasie długich ciepłych dni będą miały najwięcej promieni słonecznych.

Wysokie temperatury nie są dla nich szkodliwe, jednak warto pamiętać, aby liście nie dotykały gorących szyb, a silnie nasłonecznione pomieszczenia wietrzyć. W okresie zimowych sukulenty przechodzą w czas spoczynku. Sukulenty najlepiej przezimować w temperaturze 12-15 stopni C. Warto pamiętać, że jeżeli zimą nie zapewnimy temperatury niższej niż latem, roślina nam nie zakwitnie.

Sukulenty nie powinny mieć stale wilgotnego podłoża. Pomiędzy jednym, a drugim podlewaniem warto zrobić odstęp, tak by podłoże przeschło. Warto im zapewnić podłoże przepuszczalne, żyzne. Rośliny te nie wymagają częstego przesadzania. Zabieg wykonujemy dopiero w momencie, gdy doniczka robi się za ciasna.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny egzotyczne
Autor: Anna Dębiec
2011-09-13 09:30:52
Tagi do artykułu: rośliny | kaktusy | kwiaty
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
balkon

Kwiaty na południowy balkon

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu osób. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto spróbować założyć niewielki ogródek na balkonie. Taka nieduża przestrzeń daje możliwość co roku przeprowadzać zmianę aranżacji a ponadto nie wymaga znacznego nakładu pracy. Dobrze zaprojektowany pozwoli odpocząć w miłym i zielonym otoczeniu.
dekoracje

Zrób to sam: kwietnik z drabiny

Nie wiesz, co zrobić ze starą drabiną? Nie wyrzucaj jej! W bardzo łatwy sposób możesz zrobić z niej oryginalną dekorację, która ozdobi każdy balkon, taras lub ogród. Dzięki niej efektownie wyeksponujesz rośliny i doniczki. Dowiedz się, jak szybko i przede wszystkim własnoręcznie stworzyć wyjątkowy kwietnik.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Kaktusy

kaktus
Kaktusy to niesamowite rośliny, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zdumiewają swoją różnorodnością i bogactwem odmian. Mogą być okrągłe jak piłka lub wydłużone i rozgałęzione. Cechą charakterystyczną kaktusów są ciernie, które są przekształconymi liśćmi. Mogą one być długie, krótkie sztywne i kłujące lub miękkie jak włoski.

Dalie - uprawa i pielęgnacja

kwiaty
Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.

Mineralne nawożenie roślin

Idealnie płaski trawnik
W roślinach wykryto około 60 pierwiastków mineralnych. Oczywiście nie wszystkie są potrzebne roślinom, jednakże istnieje wyraźna relacja między zaopatrzeniem roślin w pierwiastki mineralne a wzrostem i plonem. Rośliny podobnie jak zwierzęta i ludzie, do wzrostu i rozwoju potrzebują nie tylko wody i słońca. Rośliny potrzebują również składników mineralnych.

Dracena

dracena
Dracena, zwana także smokowcem, jest rośliną, która w naturalnym środowisku rośnie min. w Ameryce Środkowej. W naturalnym środowisku występuje ok. 4 gatunków tej rośliny. Natomiast w naszych warunkach jest to roślina typowo domowa, która jest łatwa w uprawie. Draceny posiadają dekoracyjne, zielone lub wielobarwne liście. Przy odpowiednich warunkach, osobniki dorosłe mogą zakwitnąć. Kwiaty są białe lub kremowo-białe, o charakterystycznym słodkim zapachu. Aby nasza roślina w warunkach domowych zakwitła, należy ją troskliwie i bardzo długo pielęgnować.