X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Szkodniki powojników

kwiaty
W przypadku powojników, szkodniki zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu w ich hodowli. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a inne popularne w ogrodach szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki bardzo rzadko porażają powojniki. Mszyce i przędziorki niezbyt często wybierają sobie powojniki, jeśli mają w ogrodzie dostęp do smaczniejszych roślinek. Jeżeli jednak pojawią się, zwalczamy je podobnie jak na innych uprawach.


Zaatakowane mszycami krzewy wolniej rosną oraz mają zniekształcone liście i kwiaty. Mszyce wydalają lepką wydzielinę, na której rozwijają się grzyby sadzakowe, pokrywające liście czarnym nalotem. Zebrane w koloniach mszyce żerując od maja do połowy czerwca na wierzchołkach pędów i pąkach kwiatowych, wysysają soki z roślin.
Mszyce wylęgają się z jaj, zimujących pod dolnymi pędami krzewów, młode z kolei przenoszą się na wierzchołki roślin, gdzie masowo żerują i rozmnażają się.Jednym ze sposobów zwalczania mszyc jest ścięcie wierzchołków pędów i liści wraz z koloniami szkodnika oraz wykonanie oprysku porażonych krzewów jednym z preparatów: Fastac 100 EC (0,015%), Confidor 200 SL (0,04%) lub Mospilan 20 SP (0,02%), gotowymi mieszankami: Mszyca Stop AL, Pirimix AE, Pirimix AL, Pirimor aerozol 01 AE, lub Provado Plus AE.

O obecności przędziorków, niewielkich roztoczy, świadczyć mogą pojawiające się na górnej stronie liści drobne, żółte plamki, przebiegające początkowo wzdłuż nerwów. Po pewnym czasie cała powierzchnia liścia staje się marmurkowata. Przy dużym nasileniu przędziorków liście żółkną, zasychają im brzegi, potem opadają. Zdarza się, że liście zostaną osnute cienką pajęczyną. Larwy i osobniki dorosłe przędziorka, szkodnika długości nieprzekraczającej 1 milimetra i barwie od żółtawo-zielonej do czerwono-pomarańczowej, żerują od maja do sierpnia na dolnej stronie liści.
Sposobem na ograniczenie ich liczebności jest dokładne wygrabianie jesienią liści spod krzewów, mające na celu zniszczenie larw i osobników dorosłych. Latem powinniśmy pamiętać o oprysku roślin roztworami preparatów chemicznych z grupy akarycydów, np. mieszaniną preparatu Talstar 100 EC (0,05%) i Nissorun 050 EC (0,06%). Pomocny może okazać się również preparat Apollo 50 S.C. Skuteczne może okazać się również spryskiwanie liście, szczególnie ich dolnej strony, zimną wodą. Pamiętajmy o profilaktycznym utrzymywaniu gleby w strukturze gruzełkowatej.

Uciążliwym szkodnikiem mogą być nornice, którym bardzo smakują korzenie powojników. Ratunkiem przed ich uszkodzeniami może okazać się owijanie bryły korzeniowej przed posadzeniem siatką drucianą lub grubą siatką plastikową o drobnych oczkach.

Larwy giętwy powojnikowej to niewielkie, zielone gąsienice, atakujące rośliny w maju i czerwcu. W wyniku ich żerowania na liściach roślin pojawiają się nieregularne dziury. Bardzo często blaszki liściowe są zjedzone w całości z wyjątkiem unerwienia.
W momencie pojawienia się na roślinach larw giętwy, pnącza powinniśmy opryskać jednym z preparatów o działaniu kontaktowym. Do wybory mamy m.in.: Fastac 100 EC (0,015%), Kontrapest 0003 AE, Savonil Super AL lub Bio Insekt AL.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Szkodniki roślin
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-06-06 13:14:15
Tagi do artykułu: powojniki | szkodniki | mszyce | pędziorek | krzewy | kwiaty | nornice | pnącza | przędziorki
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Ochrona bylin przed zimą

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Hortensje

kwiaty
Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.

Choroby powojników

kwiaty
Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.

Kistnik malinowiec

malina
Kistnik malinowiec (Byturus tomentosus) to niewielki, ciemnobrązowy chrząszcz wyjadający pąki kwiatowe na krzewach malin.
Zaobserwowane przez nas robaczywe owoce malin, zasychające i brązowiejące przy szypułce kwiaty oraz żerujące na dnie kwiatowym larwy powinny upewnić nas, iż nasze malinowe krzewy zaatakował kistnik.