X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
Kredyty hipoteczne
 
 
 
 
 

Rozmnażanie jeżyn i ich mieszańców

Jeżyna
W momencie, w którym decydujemy się sadzić krzewy i drzewa owocowe, powinniśmy pamiętać, że niezmiennie lubią one miejsca głęboko nasłonecznione. Światło i ciepło odgrywają bowiem dużą rolę w dojrzewaniu owoców i rozwoju drzew, jak również pobudzaniu wzrostu owocujących pędów.


Choć niektóre z drzew tolerują cień, może to wpływać na ich późniejsze zbiory, szczególnie dotyczy to takich roślin jak np. morele, brzoskwinie, nektaryny, figi czy winorośl.
Kolejnym ważnym tematem jest przygotowanie odpowiedniej gleby pod przyszłe sadzonki. W zasadzie na większości gleb można posadzić drzewa owocowe, jeśli posiadają one odpowiednią przepuszczalność. Należy przy tym pamiętać,że im większa roślina,tym potrzebuje grubszej warstwy gleby. Powinniśmy zatem nawet podwójnie przekopać nasze podłoże, a bezpośrednio przed procesem sadzenia obficie ją użyźnić substancjami organicznymi, dzięki którym łatwiej będzie przyjąć się młodym drzewkom.


Drzewa i krzewy są długoterminową inwestycją, nie należy ich przesadzać, dopóki nie przestaną owocować (co u krzewów następuje po 10-ciu latach, a u drzew owocowych po 50-ciu latach). Ostateczne rozmiary drzew i krzewów owocowych są zdeterminowane poprzez rodzaj podkładki, na jakie została zaszczepiona dana odmiana.
Nawet jeśli zaszczepimy jednakową odmianę drzewek owocowych, zawsze większe będą te, które zostały szczepione na podkładkach silnie rosnących gatunków, niż zaszczepione na podkładkach karłowatych drzew.
Jeżyny, malinojeżyny i inne mieszańce można łatwo rozmnożyć przez odkłady wierzchołkowe. Jest to użyteczna metoda, ponieważ nie osłabia zdolności roślin do owocowania. Natomiast zakopany w ziemi wierzchołek pędu szybko wypuści korzenie i stanie się nowym krzewem.
Najlepszym momentem na stosowanie tego typu zabiegów jest okres późnego lata lub wczesnej jesieni. Po uprzednim spulchnieniu ziemi, domieszaniu nawozu organicznego i tłucznia (w celu poprawy przepuszczalności), wykopujemy niewielki rowek o głębokości 10 cm z pionową ścianką na końcu oraz dnem powoli wznoszącym się w kierunku rośliny.
Przy pomocy zagiętych kawałków drutu mocujemy wierzchołek pędu w najgłębszym miejscu rowka, po czym zasypujemy go ziemią .
Delikatnie ugniatamy ziemię dookoła naszej sadzonki. Podlewamy konewką z grubym sitem.
Po okresie około trzech tygodni z ziemi powinny wyrosnąć pierwsze pędy.
Na początku jesieni powinniśmy odciąć stare pędy, żeby odkład mógł się usamodzielnić.
Natomiast późną jesienią,kiedy opadną liście, wykopujemy ukorzeniony odkład z jak największą bryłą ziemi, aby nie uszkodzić włóknistych korzeni.
Ostrożnie sadzimy roślinę, ugniatamy ziemię i solidnie podlewamy.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2009-06-09 11:08:39
Tagi do artykułu: drzewa owocowe | morele | Brzoskwinie | sadzonki
Podyskutuj na forum (0):
 
Bądź pierwszym, który doda komentarz do tego artykułu. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać nowy komentarz...
 
Inne wiadomości
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Pergola

Pergola – jej rodzaje i funkcje

Planując własny dom warto rozważyć postawienie przy nim pergoli. Ażurowe zadaszenie może służyć np. jako osłona od słońca nad wejściem lub częścią tarasu albo trejaż pod rośliny pnące.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
Tarasy

Odpowiedni impregnat to podstawa

Polacy są zwolennikami drewna w ogrodzie. W badaniu społecznym, przeprowadzonym we wrześniu na zlecenie Altax, 66% respondentów stwierdziło, że wykonałoby w swoim ogrodzie aranżację z przewagą tego surowca. Zimą, kiedy nasz ogród przykrywa warstwa białego puchu, drewniana architektura cieszy oko malowniczym, bajkowym wyglądem. Pamiętajmy jednak, że niskie temperatury i wilgoć wpływają niekorzystne na stan niezabezpieczonych odpowiednio powierzchni drewnianych.
jagody

Jagoda kamczacka (suchodrzew jadalny)

Jagoda kamczacka (Lonicera coerulea var. kamtschatica Sevast.) znana jest także jako suchodrzew jadalny lub suchodrzew siny. Jest to długowieczny krzew owocowy, o kulistym, zwartym pokroju, żyjącym do 35 lat, osiągającym 1,5-2m wysokości. Jagoda kamczacka uprawiana jest w Rosji, Chinach, i Japonii. Sprzyjający jest także klimat północnej Europy.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wzajemne zależności pomiędzy drzewami owocowymi

jabłoń
Większość roślin sadowniczych do prawidłowego zawiązywania i wzrostu zawiązków wymaga zapylenia przez owady. Jabłonie, czereśnie oraz grusze są drzewami potrzebującymi do zapylania pyłku innych drzew. Z ich kwiatów tylko wtedy rozwiną się owoce, jeśli dostanie się do nich pyłek pochodzący z innego drzewa tego samego gatunku.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Żywopłoty iglaste

żywopłot
Po kamiennych i ceglanych murach gęste żywopłoty są najbardziej szczelnym ogrodzeniem. I bez wątpienia najładniejszym. Idealne zarówno do formowania, jak i swobodne we wzroście pozwolą cieszyć swą odmiennością. Stanowiąc ochronę przed ruchem ulicznym, samochodami, pieszymi, czy sąsiadami będą stały na straży naszej prywatności. Wystarczy, że raz na jakiś czas poświęcimy im swoją uwagę. Żywopłot jest, bowiem inwestycją na lata.