Rozmnażanie jeżyn i ich mieszańców

Jeżyna

fot. Jeżyna

W momencie, w którym decydujemy się sadzić krzewy i drzewa owocowe, powinniśmy pamiętać, że niezmiennie lubią one miejsca głęboko nasłonecznione. Światło i ciepło odgrywają bowiem dużą rolę w dojrzewaniu owoców i rozwoju drzew, jak również pobudzaniu wzrostu owocujących pędów.

Choć niektóre z drzew tolerują cień, może to wpływać na ich późniejsze zbiory, szczególnie dotyczy to takich roślin jak np. morele, brzoskwinie, nektaryny, figi czy winorośl.
Kolejnym ważnym tematem jest przygotowanie odpowiedniej gleby pod przyszłe sadzonki. W zasadzie na większości gleb można posadzić drzewa owocowe, jeśli posiadają one odpowiednią przepuszczalność. Należy przy tym pamiętać,że im większa roślina,tym potrzebuje grubszej warstwy gleby. Powinniśmy zatem nawet podwójnie przekopać nasze podłoże, a bezpośrednio przed procesem sadzenia obficie ją użyźnić substancjami organicznymi, dzięki którym łatwiej będzie przyjąć się młodym drzewkom.
Drzewa i krzewy są długoterminową inwestycją, nie należy ich przesadzać, dopóki nie przestaną owocować (co u krzewów następuje po 10-ciu latach, a u drzew owocowych po 50-ciu latach). Ostateczne rozmiary drzew i krzewów owocowych są zdeterminowane poprzez rodzaj podkładki, na jakie została zaszczepiona dana odmiana.
Nawet jeśli zaszczepimy jednakową odmianę drzewek owocowych, zawsze większe będą te, które zostały szczepione na podkładkach silnie rosnących gatunków, niż zaszczepione na podkładkach karłowatych drzew.
Jeżyny, malinojeżyny i inne mieszańce można łatwo rozmnożyć przez odkłady wierzchołkowe. Jest to użyteczna metoda, ponieważ nie osłabia zdolności roślin do owocowania. Natomiast zakopany w ziemi wierzchołek pędu szybko wypuści korzenie i stanie się nowym krzewem.
Najlepszym momentem na stosowanie tego typu zabiegów jest okres późnego lata lub wczesnej jesieni. Po uprzednim spulchnieniu ziemi, domieszaniu nawozu organicznego i tłucznia (w celu poprawy przepuszczalności), wykopujemy niewielki rowek o głębokości 10 cm z pionową ścianką na końcu oraz dnem powoli wznoszącym się w kierunku rośliny.
Przy pomocy zagiętych kawałków drutu mocujemy wierzchołek pędu w najgłębszym miejscu rowka, po czym zasypujemy go ziemią .
Delikatnie ugniatamy ziemię dookoła naszej sadzonki. Podlewamy konewką z grubym sitem.
Po okresie około trzech tygodni z ziemi powinny wyrosnąć pierwsze pędy.
Na początku jesieni powinniśmy odciąć stare pędy, żeby odkład mógł się usamodzielnić.
Natomiast późną jesienią,kiedy opadną liście, wykopujemy ukorzeniony odkład z jak największą bryłą ziemi, aby nie uszkodzić włóknistych korzeni.
Ostrożnie sadzimy roślinę, ugniatamy ziemię i solidnie podlewamy.

Sending
Ocena artykułu
3 (2 głosów)