X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Rozmnażanie jeżyn i ich mieszańców

Jeżyna
W momencie, w którym decydujemy się sadzić krzewy i drzewa owocowe, powinniśmy pamiętać, że niezmiennie lubią one miejsca głęboko nasłonecznione. Światło i ciepło odgrywają bowiem dużą rolę w dojrzewaniu owoców i rozwoju drzew, jak również pobudzaniu wzrostu owocujących pędów.


Choć niektóre z drzew tolerują cień, może to wpływać na ich późniejsze zbiory, szczególnie dotyczy to takich roślin jak np. morele, brzoskwinie, nektaryny, figi czy winorośl.
Kolejnym ważnym tematem jest przygotowanie odpowiedniej gleby pod przyszłe sadzonki. W zasadzie na większości gleb można posadzić drzewa owocowe, jeśli posiadają one odpowiednią przepuszczalność. Należy przy tym pamiętać,że im większa roślina,tym potrzebuje grubszej warstwy gleby. Powinniśmy zatem nawet podwójnie przekopać nasze podłoże, a bezpośrednio przed procesem sadzenia obficie ją użyźnić substancjami organicznymi, dzięki którym łatwiej będzie przyjąć się młodym drzewkom.


Drzewa i krzewy są długoterminową inwestycją, nie należy ich przesadzać, dopóki nie przestaną owocować (co u krzewów następuje po 10-ciu latach, a u drzew owocowych po 50-ciu latach). Ostateczne rozmiary drzew i krzewów owocowych są zdeterminowane poprzez rodzaj podkładki, na jakie została zaszczepiona dana odmiana.
Nawet jeśli zaszczepimy jednakową odmianę drzewek owocowych, zawsze większe będą te, które zostały szczepione na podkładkach silnie rosnących gatunków, niż zaszczepione na podkładkach karłowatych drzew.
Jeżyny, malinojeżyny i inne mieszańce można łatwo rozmnożyć przez odkłady wierzchołkowe. Jest to użyteczna metoda, ponieważ nie osłabia zdolności roślin do owocowania. Natomiast zakopany w ziemi wierzchołek pędu szybko wypuści korzenie i stanie się nowym krzewem.
Najlepszym momentem na stosowanie tego typu zabiegów jest okres późnego lata lub wczesnej jesieni. Po uprzednim spulchnieniu ziemi, domieszaniu nawozu organicznego i tłucznia (w celu poprawy przepuszczalności), wykopujemy niewielki rowek o głębokości 10 cm z pionową ścianką na końcu oraz dnem powoli wznoszącym się w kierunku rośliny.
Przy pomocy zagiętych kawałków drutu mocujemy wierzchołek pędu w najgłębszym miejscu rowka, po czym zasypujemy go ziemią .
Delikatnie ugniatamy ziemię dookoła naszej sadzonki. Podlewamy konewką z grubym sitem.
Po okresie około trzech tygodni z ziemi powinny wyrosnąć pierwsze pędy.
Na początku jesieni powinniśmy odciąć stare pędy, żeby odkład mógł się usamodzielnić.
Natomiast późną jesienią,kiedy opadną liście, wykopujemy ukorzeniony odkład z jak największą bryłą ziemi, aby nie uszkodzić włóknistych korzeni.
Ostrożnie sadzimy roślinę, ugniatamy ziemię i solidnie podlewamy.

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-07-24 20:49:42
Tagi do artykułu: drzewa owocowe | morele | Brzoskwinie | sadzonki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
porzeczki

Porzeczka - kiedy najlepiej sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wzajemne zależności pomiędzy drzewami owocowymi

jabłoń
Większość roślin sadowniczych do prawidłowego zawiązywania i wzrostu zawiązków wymaga zapylenia przez owady. Jabłonie, czereśnie oraz grusze są drzewami potrzebującymi do zapylania pyłku innych drzew. Z ich kwiatów tylko wtedy rozwiną się owoce, jeśli dostanie się do nich pyłek pochodzący z innego drzewa tego samego gatunku.

Lato w ogrodzie

ogród
Przed nami lato. Dziś, kiedy wokoło przepięknie rozkwitają łąki i ogrody powinniśmy pomyśleć o nadchodzących miesiącach.
Być może lato da nam popalić... nie powinniśmy więc zapomnieć o podlewaniu naszych roślin. Właśnie latem, w pełni okresu wegetacyjnego nasze drzewa, krzewy i inne rośliny będą potrzebować systematycznego podlewania. W okresie suszy najszybciej wysychają gleby lekkie i piaszczyste. Pamiętajmy, więc o częstym nawadnianiu takich gleb.

Rok w ogrodzie - marzec

Krokusy
Marzec to czas pogodowej huśtawki. Piękna pogoda ucieka przed powracającą czasami zimą, a różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą potrafią stać się bardzo dokuczliwe. Rozkwitające w marcu pierwiosnki, leszczyny, śnieżyczki przebiśnieg, podbiał pospolity i wierzba iwa to zwiastuny wiosny. Gdy pojawią się na łąkach i w przydomowych ogrodach wiosny nic już nie powstrzyma. Przed nami masa pracy.

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.