X
Logo Projektoskop.pl
 
 
 
 
 
 

Meble stylowe

Urządzanie wnętrz w wybranym stylu wymaga zastosowania symboli, kolorów, dekoracji i umeblowania, odpowiadającym danej epoce. Obecnie, meble stylowe stanowią jedynie uzupełnienie, bądź akcent nowoczesnej aranżacji.

Moda na wnętrza stylizowane nie umarła. Elementy aranżacji w stylu retro (łac.: „wstecz” lub „w przeszłość”) to aktualny temat wśród projektantów. Umiłowanie do tradycyjnych kształtów i proporcji jest naturalne. Ekskluzywne meble, dekoracyjne tkaniny i koronki sprawiają, że wnętrze jest przytulne.

Jednak nie każde pomieszczenie stwarza odpowiednie warunki do aranżacji odnowionymi antykami. Proporcje i wielkość współczesnych wnętrz, w zestawieniu z meblami zabytkowymi, mogą sprawić, że aranżacja będzie nieproporcjonalna i przytłaczająca.

umywalka
Odpowiedzią problem funkcjonalności i skali są nowoczesne meble stylizowane. Wymiary mebli, udogodnienia techniczne oraz rozmiary poszczególnych schowków dostosowane są do potrzeb dzisiejszych nabywców. Dzięki takim rozwiązaniom mamy całkowitą dowolność w aranżacji wnętrz – ograniczeniem może być tylko wyobraźnia.Wnętrza w stylu angielskim, kolonialnym czy eklektycznym?
Urządzając stylowe wnętrze warto dysponować wiedzą na temat trendów wybranej epoki i zmysłem estetycznym. Granica między stylem a kiczem jest cienka dlatego meble, kolory i dekoracje należy dobierać z rozwagą.
Stworzenie koncepcji aranżacji to dobry początek. Konsekwentne wykończenie wymaga czasu i cierpliwości. Wynikiem przemyślanego zestawienia mebli i dodatków ma być wnętrze gustowne i funkcjonalne. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki ścian i podłóg w zestawieniu z wybranymi meblami.
Weźmy za przykład meble kolonialne. Klasyczne wzory i zdobienia wykonane są z drewna egzotycznego, tj. mahoń, venge, palisander i teak. Ciężki, zwykle ciemny mebel, wygląda dobrze na tle stonowanych kolorów ziemi. Doskonałymi dodatkami będą: maty bambusowe, drewniane figurki i geometryczne wazony.

Styl angielski lubi kwieciste wzory i wyraziste kolory. Jasne meble wypoczynkowe o charakterze dworskim, zestawione z kolorystycznie dopasowaną tapetą, dopełnią długie żakardowe zasłony, naczynia z porcelany, ozdobne ramki na zdjęcia i bibeloty.
Styl angielski w oryginalnym wydaniu jest trochę przesadny i przytłaczający. Łatwo przedobrzyć dobierając wzorzyste wykończenie ścian do kwiecistego zestawu wypoczynkowego.

salon
Eklektyzm to doskonała idea dla miłośników wielu stylów. Polega na gustownym łączeniu wybranych elementów w spójną całość. Styl eklektyczny pojawiał się wielokrotnie jako połączenie nowego stylu– „neo”, ze starym (neoromanizm, neorenesans, neobarok i neogotyk).
Styl eklektyczny jest wciąż modny. Widać go nie tylko w architekturze, ale też w modzie i trendach wnętrzarskich.

salon
Historia kołem się toczy, tak samo jak trendy odzieżowe i style architektoniczne. Podobno wszystko już było, a skoro było dobre, to warto do tego wrócić. Trendseterzy, oprócz kompletnych nowości wprowadzają na rynek stare pomysły w nowej szacie i odważnych zestawieniach. W związku z tym, każde stylizowane wnętrze jest modne jeśli zostanie urządzone z umiarem i smakiem.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Meble
Autor: Agnieszka Bykowska
2016-07-14 12:46:41
Tagi do artykułu: style | retro | meble | eklektyzm
 
Powiązane galerie:
Galeria Salony, pokoje dzienne Salony, pokoje dzienne Galeria Sofy, kanapy Sofy, kanapy Galeria Wnętrza Wnętrza Galeria Łazienki Łazienki
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
Dom wśród malin

Projekty domów dwurodzinnych

Domy dwurodzinne, nazywane także domami dwulokalowymi, to przeważnie budynki mieszkalne, piętrowe, z dwoma mieszkaniami, do których prowadzą osobne wejścia, albo bliźniaki. Zgodnie z przepisami, tego typu budownictwo, zalicza się do zabudowy jednorodzinnej.
dom jednorodzinny

Domy z wizją

Budowa domu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Czasami planowaniu inwestycji towarzyszą wyobrażenia i marzenia wymagające niestandardowych rozwiązań technologicznych. Niektórzy realizują swoje pomysły. Tak właśnie powstają inwestycje budowlane znacznie odbiegające od codziennych standardów, określane jako: „domy dla odważnych” bądź „domy z wizją”...
makieta

Urbanistyka

Pojęcie urbanistyki wywodzi się z języka łacińskiego. Słowo „urbs” oznacza miasto. Na przełomie XIX i XX w zyskało największą popularność. Sama urbanistyka to nauka badająca struktury miejskie i zmiany jakie w niej zachodzą...
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Styl fusion we wnętrzu

dekoracje
Inspiracją do aranżacji w stylu fusion są, z pozoru, zwykłe przedmioty. Fusion proponuje zabawę kolorami, materiałami, konwencją oraz swobodne zestawienia zwykłych przedmiotów.

Kuchnia z duszą w stylu retro

kuchnia
W poszukiwaniu pomysłu na aranżację kuchni, często wracamy wspomnieniami do lat dzieciństwa i babcinych kulinariów. Stary kredens kuchenny i ceramiczne naczynia do przechowywania wypieków oraz przypraw, wprawiają w nostalgiczny nastrój. Niektórzy uważają, że nowoczesnym kuchniom brakuje ducha tradycji.

Aranżacje wnętrz - jaki styl wybrać?

salon
Trendy są wszechobecne, wpływają na kształt życia i codzienny nastrój. Style ewoluowały przez wieki, w zależności od okresu historycznego, nastrojów i warunków społecznych. Epoki przenikały się nawzajem, a dzięki umownym granicom zamknięto je w ramach czasowych - tzw. kierunkach.

Łazienka w stylu retro

łazienka
Styl retro w aranżacji wnętrz nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem i sympatią wielu projektantów i stylistów – zarówno tych zawodowo zajmujących się aranżacją przestrzeni, jak i amatorów urządzania własnego gniazdka.

Na retro stylizuje się salony, sypialnie, coraz częściej także kuchnie czy łazienki. Jak stworzyć przedwojenny klimat w tej ostatniej?.
Decydując się na aranżację w duchu minionej epoki należy przede wszystkim przeanalizować możliwości i rozmiar urządzanego pomieszczenia...