X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Jeżyna

Jeżyna
Dla amatorów czarnych owoców idealnym krzewem będzie jeżyna. To jedne z najpłodniejszych i najłatwiej rosnących krzewów owocowych. Oprócz uzyskiwania atrakcyjnych, smacznych i wartościowych dietetycznie owoców, przydatnych do spożycia, krzewy spełniają rolę dekoracyjną. Charakter ozdobny mają rośliny pokryte wiosną białymi lub różowymi kwiatami, ale też jesienią, gdy liście zróżnicowane pod względem kształtu, nabierają barw od żółtej do karminowej.


Formujemy jeżyny, rozpinając je na drutach. U tych krzewów jest to metoda lepsza niż uprawa, 20 przy słupkach. Miedzy dwoma palikami rozciągamy około 12 drutów w odległości 30 cm od siebie. Cała konstrukcja powinna mieć około 2 m wysokości. Łatwym sposobem prowadzenia jest również formowanie pędów w kształcie wachlarza na poziomych drutach. Prowadzimy wszystkie pędy na drutach po jednej stronie krzewu, a gdy rozwiną się nowe pędy prowadzimy je na drutach po drugiej stronie krzewu. Owoce zbieramy z jednej strony, a następnie te pędy obcinamy, pozostawiając na następny rok te po drugiej stronie krzewu. Obfite podlewanie zwłaszcza w suche lata sprawi ze owoce będą dorodne i zdrowe. Jeżyny dobrze rosną na dość kwaśnej glebie.Zwiększymy zbiory zasilając krzew kompostem. Niektóre odmiany jeżyn mają bardzo ostre kolce, nie należy, więc sadzić ich blisko ścieżek i miejsc zabaw dla dzieci. Innym sposobem, aby uniknąć skaleczeń przy zbiorach jest sadzenie odmian bezkolcowych, których obecnie jest dość dużo.

Warto wiedzieć...

W rejonach gdzie zdarzają się silne mrozy, jesienią dobrze jest owinąć dolne pędy krzewu trzciną lub słomą i usunąć zabezpieczenia dopiero wiosną. Zarówno maliny jak i jeżyny atakuje kistnik malinowiec. Zabezpieczymy przed nim owoce, opryskując krzewy po kwitnieniu środkiem, który zawiera w swym składzie fenitrotion.

Aronia czarna
Owoce tego krzewu to cenny surowiec przetwórczy. Nadają się do produkcji soków, dżemów, konfitur i nalewek, a także jako naturalny barwnik do win, galaretek, likierów i innych przetworów. Zawierają ogromne ilości witaminy P. Są stosowane w lecznictwie, np. do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Krzew dorasta do 3m. Wytrzymuje spadki temperatury zimą nawet do - 35°C. Aronia jest rośliną o małych wymaganiach i do tego długowieczną. Krzewy najlepiej będą rosły, jeśli posadzimy je w odległości 1,5-2m w rzędzie i do 3,5 m między rzędami. W pierwszych trzech latach krzewy nie wymagają cięcia. Usuwa się tylko pędy uszkodzone i nadmiernie zagęszczające.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-05-30 05:26:53
Tagi do artykułu: krzewy | Jeżyna | maliny
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
porzeczki

Porzeczka - kiedy najlepiej sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Sadzenie, pielęgnacja i cięcie malin

malina
Maliny to owoce o najbardziej chyba wszechstronnym zastosowaniu. Wyśmienite jako świeży deser, doskonałe jako dżemy, kompoty czy soki. Owoce malin ze względu na zawartość kwasu elagowego, charakteryzującego się właściwościami antybakteryjnymi, wspomagają leczenie przeziębień. Znane jest również ich działanie uspokajające, przeciwbólowe i obniżające ciśnienie krwi.

Malinojeżyna Tayberry - urodziwa szkocka krzyżówka

Tayberry
Tayberry to niezwykła, wieloletnia krzyżówka jeżyny i maliny wyhodowana w Szkockim Instytucie Produkcji Roślinnej w Dundee. Jej duże, cylindryczne, ciemno bordowe, długości do około 4-6 centymetrów owoce, mogą poszczycić się wyśmienitym słodkim, smakiem. Te deserowe, odznaczające się przyjemnym aromatem owoce, doskonałe będą również na przetwory.

Choroby malin i jeżyn i ich zapobieganie

malina
Wśród najczęstszych chorób atakujących maliny i jeżyny znajdziemy choroby wywoływane przez grzyby, bakterie i wirusy. Na początku omówimy największą grupę chorób – wywoływane przez grzyby. Zamieranie pędów malin to najgroźniejsza choroba malin, a zakażeniu nią pędy ulegają już w pierwszym roku rozwoju.

Maliny – uprawa i pielęgnacja

Krzew owocowy
Malin (Rubus idaeus) nikomu nie trzeba przedstawiać. Owoce te, podobnie jak jeżyny, występują naturalnie w lasach Europy i od wieków są cenione w kuchni, jak i w medycynie ludowej. W ogrodzie roślina ta pojawiła się w średniowieczu, za sprawą klasztornych mnichów. Uprawa krzewów malinowych nie jest specjalnie skomplikowana o ile zastosujemy się do paru wskazówek.