X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Wrzosy

byliny
Pogoda za oknem przypomina nam, że nieuchronnie zbliża się jesień. Roślinność za oknem mieni się różnymi odcieniami czerwieni, żółci i brązów. Gdy w naszym przydomowym ogrodzie letnie kwiaty już przekwitły, rabaty rozjaśnią jaskrawe kolory wrzosów zdobiąc je liśćmi, które zależnie od odmiany mogą być złote, srebrzyste, pomarańczowe lub jasnozielone. Wrzosy doskonale nadają się do zadarniania dużych powierzchni, dlatego warto przeznaczyć dla nich większy fragment naszego ogrodu. Doskonale będą wyglądać również w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz jako element dekoracji domu.


Wrzosy to delikatne krzewinki, które osiągają do 50 cm wysokości. Łacińska nazwa Calluna pochodzi od słowa "zamiatać" - dawniej krzewinki wrzosu wykorzystywane były do produkcji mioteł. Liście wrzosów są zwykle zimozielone, często jednak po pierwszych przymrozkach zmieniają barwę na rudą, czerwoną lub brązową. Wiosną powracają do pierwotnego koloru. Kwiaty wrzosów mogą mieć kolor jasnoróżowy, fioletowy, czerwony lub biały.bylinyKrzewinki te lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Odmiany goszczące w naszych ogrodach wymagają gleb próchnicznych, przepuszczalnych i żyznych. Najlepiej o odczynie kwaśnym. Źle tolerują miejsca podmokle, w których gromadzi się woda. Po przekwitnięciu, wrzosy przycinamy, dzięki temu roślinę zagęścimy i zapewnimy w następnym sezonie obfite kwitnienie. Wrzosy przycinamy dopiero wiosną, ponieważ dłuższe pędy ułatwią im zimowanie.

Rośliny te doskonale komponują się z innymi krzewinkami wrzosowatymi - wrzoścami, andromedami lub dabecjami. Bardzo ciekawie komponują się z różanecznikami, azaliami, pierisami czy krzewami zimozielonymi takimi jak ostrokrzew lub laurowiśnia. Bardzo dobrym towarzystwem są również świerk jałowiec, sosna, grab oraz brzoza. Oryginalnym uzupełnieniem wrzosowiska mogą okazać się trawy, a w szczególności kostrzewa sina, której stalowy kolor będzie doskonale kontrastować z wyrazistym kolorem wrzosów.

bylinyWrzosy to także rośliny lecznicze. Do celów zielarskich stosuje się kwiaty i ziele tylko wrzosu zwyczajnego. Zbieramy niezdrewniałe pędy, suszymy w temperaturze nie przekraczającej 40 stopi C. Zioła przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu. Wrzosy to także rośliny miododajne. Świeży miód wrzosowy nie jest ciekły, ma konsystencję żelu. Jest bogaty w aminokwasy, enzymy oraz dużą ilość witamin z grupy B.

Te urocze krzewinki doskonale nadają się do ozdoby tarasów i balkonów. Przed pierwszymi przymrozkami warto je jednak przenieść do gruntu. Wrzosy mogą zimować w donicy, tylko, jeżeli dobrze ją ocieplimy np. słomą. Jeżeli zima jest ciepła, należy pilnować, aby ziemna nie wyschła, a w razie potrzeby ją podlać.

WrzosyWrzosy doskonale nadają się do dekoracji domowych wnętrz. Ich zróżnicowana kolorystyka umożliwia wykreowanie w domu wyjątkowej atmosfery. Krzewinki te dobrze prezentują się w prostych, niewyszukanych pojemnikach jak i w tych bardziej ozdobnych. Ozdobne liście i kwiaty wrzosów umożliwiają stworzenie wyjątkowych bukietów, wianków lub innych elementów dekoracyjnych. Dodatkową ozdobą takich kompozycji bywają gałązki bluszczu, suszone owoce i kwiaty, perełki, wstążki, mech czy źdźbła trawy.

Domowe i balkonowe aranżacje doskonale wyglądają, szczególnie z naturalnymi dodatkami, podkreślającymi wyjątkową i delikatną urodę wrzosowych listków. Szyszki, kora, orzechy, dynie, jarzębina czy różnokolorowe liście zaaranżowane pośród fioletowych kwiatów z pewnością stworzą wspaniały jesienny klimat.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Byliny
Autor: Anna Dębiec
2016-05-24 21:23:46
Tagi do artykułu: Wrzosy | krzewy | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
kwiaty

Krzew Mojżesza (dyptam jesionolistny)

Dyptam jesionolistny, występujący także pod nazwą "krzew Mojżesza" lub "drzewo Mojżesza" to bylina, którą nieczęsto można spotkać w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny rurowatych i na terenie Polski roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. W naturalnych warunkach porasta Europę Południową i Środkową, Azję Mniejszą oraz Kaukaz.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Wrzosy w ogrodzie

Wrzosy
Zakładając przydomowy ogród, warto pamiętać o tym, by znalazły się w nim rośliny atrakcyjne nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Jesienny ogród pełny ciepłych barw z pewnością będzie zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Fenologiczne pory roku

orzechy
Nazwa fenologia pochodzi od słowa fenomen - zjawisko. Łączy pogodę i zmiany klimatyczne ze zmianami w świecie roślin i zwierząt. Fenologiczne pory roku są wyznaczane przez fazy rozwoju określonych gatunków roślin. Są one dla ogrodników, rolników bardziej miarodajne niż meteorologiczne pory roku, opierają się, bowiem na wskazaniach samych roślin, te zaś najlepiej orientują się o przebiegu sezonowych zmian w rozwoju żywej przyrody na danym obszarze.

Rok w ogrodzie - maj

konwalie
Przed nami majowy weekend, a po nim masa pracy. Właśnie teraz, powinniśmy poświęcić naszemu ogrodowi sporo czasu. Wszelkie zaniedbania mogą, bowiem odbić się na urodzie i zdrowiu naszych roślin. Na początku dokładnie przyjrzyjmy się naszemu ogrodowi, naprawdę warto.