X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Paprotki doniczkowe

kwiaty doniczkowe
Paprotka jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w domu. Znamy około 300 gatunków tej rośliny, jednak w Polsce uprawianych jest zaledwie kilka z nich. W niektórych mieszkaniach rosną bujnie, wzbudzając zachwyt, w innych niestety marnieją i szybko usychają.


Paprotki doniczkowe nie są w uprawie wymagające. Warto zapewnić im miejsce, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie należy stawiać ich tuż nad kaloryferem. Aby nasze paprotki dobrze rosły warto zapewnić im powietrze odpowiednio ciepłe i wilgotne. Idealną temperaturą do uprawy i rozwoju paprotek jest ok. 22 stopni C latem oraz 15-18 zimą. Roślinę należy podlewać wodą miękką, letnią i bez wapnia. Sprawdzoną metodą nawadniania paproci jest dostarczenie jej na raz dużej ilości wody, a następnie po kilku minutach usunięcie jej nadmiaru z podstawki.

kwiaty doniczkowePrzesadzania paprotki nie należy wykonywać zbyt często. Najlepiej ten zabieg wykonywać wiosną, w okresie najlepszego ich wzrostu. Należy je przesadzić do ziemi z dużą zawartością próchnicy, można również dodać odrobinę torfu lub kory drzew iglastych. Podczas przesadzania należy uważać by nie naruszyć systemu korzeniowego rośliny. Jeżeli przesadzimy naszą paprotkę do zbyt dużej doniczki, może ona nie mieć przyrostu. Dzieje się tak, ponieważ roślina umieszczona w zbyt dużym pojemniku będzie rosnąć w obrębie systemu korzeniowego, a nie w liściach. W takim przypadku najlepiej przesadzić ją do mniejszej doniczki.Paprotki bardzo dobrze oczyszczają powietrze z różnego rodzaju toksyn, a w szczególności tych znajdujących się w meblach, wykładzinach czy farbach. Roślina ta ma także doskonałe właściwości nawilżające powietrze. Jest także odpowiednią rośliną dla alergików, ponieważ wydziela bardzo dużo tlenu.

Są to kwiaty, które bardzo dobrze prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Doskonale nadają się do wiszących doniczek. Warto wiedzieć, że paprotki źle znoszą zmianę otoczenia. Dlatego też należy dać im trochę czasu do przystosowania się do nowych warunków i nie zniechęcać się tym, że po zmianie miejsca zaczyna nam marnieć. Odpowiednia uprawa i odrobina cierpliwości z pewnością przyniosą piękne rezultaty.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny doniczkowe
Autor: Anna Dębiec
2016-06-25 03:36:30
Tagi do artykułu: rośliny | nawadnianie | kwiaty
 
Powiązane galerie:
Galeria Kwiaty Kwiaty      
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
storczyki

Przesadzanie stroczyków

Storczyki są jednymi z bardziej popularnych roślin pokojowych. Mimo powszechnie panującej opinii, że są to rośliny trudne w uprawie, w sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków, które bez problemu poradzą sobie w domowych warunkach.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Dalie - uprawa i pielęgnacja

kwiaty
Dalie, zwane także georginiami, zostały odkryte przez Tolteków i Azteków. Te popularne w przydomowych ogrodach kwiaty pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Urzekają tysiącami odmian, bogactwem form i barw. Pośród nich można znaleźć okazy różniące się między sobą nie tylko wysokością, a także wielkością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Należy jednak pamiętać, że dalie należą do roślin bulwiastych, dlatego należy je wykopać przed zimą, ponieważ większość odmian nie jest odporna na ujemne temperatury.

Mineralne nawożenie roślin

Idealnie płaski trawnik
W roślinach wykryto około 60 pierwiastków mineralnych. Oczywiście nie wszystkie są potrzebne roślinom, jednakże istnieje wyraźna relacja między zaopatrzeniem roślin w pierwiastki mineralne a wzrostem i plonem. Rośliny podobnie jak zwierzęta i ludzie, do wzrostu i rozwoju potrzebują nie tylko wody i słońca. Rośliny potrzebują również składników mineralnych.

Zieleń w pojemnikach

Rośliny w ozdobnych donicach
Rośliny w donicach stanowią doskonały pomysł na udekorowanie naszych okien, tarasów czy balkonów. Dobierając odpowiednie osłony na kwiaty, można ciekawie ozdobić zarówno wnętrze naszego mieszkania jak i ogrodowy kącik wypoczynkowy. Dodatkowo rośliny w pojemnikach bardzo łatwo przestawiać, co umożliwia nam łatwą zmianę kompozycji, eksponując je wtedy, gdy najładniej kwitną.

Nawadnianie ogrodów

Sterownik nawadniania 4030 GARDENA Classic
Odpowiednie nawadnianie ogrodu jest niezbędne do właściwego rozwoju roślin w nim rosnących. To w jaki sposób będzie podlewany, powinno być ustalone już na etapie projektowania ogrodu. Wtedy bez problemu możemy założyć odpowiedni system nawadniający, który praktycznie nie będzie wymagał naszego zaangażowania, a dodatkowo będzie oszczędnie zużywał wodę.