X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 

Zakładanie plantacji leszczyny

orzechy
Od kilku lat nasz kraj otrzymuje dopłaty do gruntów z krajów Unii europejskiej w związku z czym wzrosło zainteresowanie wysiewem i uprawą różnego rodzaju roślin. Są to zarówno rośliny gospodarskie typu: ziemniaki, buraki, fasola, itp, jak również drzewka i sady.
Szczególnie znaczące dopłaty przyznawane są rolnikom, którzy trudnią się zalesianiem terenów. Przyczyniają się oni bowiem do poprawy naszego powietrza, oraz ogólnego wizerunku terenu, który wcześniej często był ugorem.Jednym z rodzajów możliwych plantacji jest uprawa na szeroką skalę leszczyny. Jest ona świetna zarówno na plantacje, jak i na gęste żywopłoty. Znakomicie nadaje się do ogrodów, sadów, czy działek przydrożnych. Do uprawy leszczyny najlepsze są płaskie lub łagodne wzniesienia, nieutrudniające mechaniczną uprawę i pielęgnację. Unikać należy południowych zboczy, ponieważ występujący na nich szczególny mikroklimat, może znacząco zaszkodzić uprawie.


Pod uprawę leszczyny najlepsze są obszary naszego kraju o średniej temperaturze roku osiągającej minimum 8 stopni C. Jednak w praktyce okazuje się, że istnieje wiele plantacji leszczyny, na terenach osiągających średnią temp. podczas roku 7 stopni C, są to głównie obszary lubelszczyzny oraz zamojszczyzny.
Istotniejsze jednak od średniej temperatury roku jest to, by na obszarach uprawy leszczyny nie występowały lub trwały jak najkrócej okresowe ocieplenia zdarzające się czasem w środku zimy (szczególnie w styczniu i lutym), po których następuje gwałtowny nawrót mrozów. Leszczyna jest bowiem rośliną, u której w temperaturze powyżej zera stopni może nastąpić wznowienie wzrostu przez bazie (kwiatostan męski), a gwałtowne ochłodzenie spowoduje zamarznięcie wystających nowych pędów rośliny, co z kolei przyczyni się do braku wzrostu w sezonie wiosennym. Ponadto niekorzystne są również obszary odsłoniętych wierzchołków wzgórz narażonych na silne mroźne wiatry zimą i wczesną jesienią.
W okresie silnych przymrozków leszczyna jest bardzo odporna na mróz i wytrzymuje w temperaturze osiągającej wysokość poniżej - 25 stopni C.
Leszczyna wydaje doskonałe plony na glebach żyznych, przewietrzonych, próchniczych tj. lessy, czarnoziemy, gleby brunatne, rędziny i gleby gliniasto-piaszczyste. Zdecydowanie gorzej rośnie na glebach ciężkich, podmokłych i zimnych oraz suchych, piaszczystych, żwirowatych, ubogich w próchnicę i składniki mineralne.
Leszczyna wymaga gleb o odczynie obojętnym lub zbliżonym do obojętnego (mającym ph 6,5-7,1), dlatego przed założeniem plantacji zaleca się wykonanie analizy gleby.
Grunt pod przyszłą plantację przygotowujemy w podobny sposób podobny jak pod inne rośliny sadownicze, przy czym wskazane jest, aby w sezonie poprzedzającym sadzenie leszczyny zastosować wapno magnezowe w celu zasilenia gleby. Następnie należy głęboko zaorać. W kolejnym sezonie wegetacyjnym przygotowanie gleby pod leszczynę może polegać na uprawie roślin ogrodowych na oborniku z dodatkiem nawozów mineralnych lub na uprawie mieszanki roślin motylkowych na przyoranie również z dodatkiem nawozów mineralnych. Po zbiorze roślin okopowych zalecana jest orka oraz podanie uzupełniających dawek nawozów mineralnych, a następnie bronowanie i co najmniej przez trzy tygodnie odleżenie się gleby przed sadzeniem leszczyny.
W przypadku roślin motylkowatych przed przyoraniem wałujemy rośliny w kierunku równoległym do orki, podając uzupełniające dawki nawozów mineralnych. Dawki te uzależnione są od jakości gleby i mogą wynosić w szczególności :od 50kg do 150 kg K2O oraz od 50 kg do 100 kg P2O2 na hektar. W następnej kolejności znowu ponownie bronujemy, a po upływie ok. 3 lub 4 tygodni sadzimy leszczynę. Proces sadzenia poprzedzamy wytyczeniem palikami miejsc, w których będziemy obsadzać drzewka.
Następnie wykopujemy dołki (zaprawione kompostem) o wymiarach nieco większych od systemu korzeniowego sadzonych roślin i wsadzamy je do ziemi. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie sadzić roślin zbyt głęboko, bo roślina wówczas zmniejsza tempo wzrostu. Niektórzy sadownicy zalecają, aby przy jesiennym terminie sadzenia utworzyć wokół posadzonej rośliny niewielki kopczyk, który ochroni szyjkę korzeniową sadzonki przed mrozem.
Najlepiej zakładać plantację leszczyny z kilku odmian, które będą się na wzajem zapylały. Sadzimy je wówczas w kolejnych rzędach, a w przypadku dużych plantacji na każdą odmianę przeznaczamy dwa sąsiadujące ze sobą rzędy.
W Polsce uprawiane odmiany leszczyny, których sadzonki są łatwo dostępne należą do grupy tzw.odmian deserowych o orzechach średniej lub znacznej wielkości. Niedostępne lub trudno dostępne są natomiast odmiany przetwórcze, czyli posiadające kuliste i stosunkowo niewielkie rozmiary orzechów. Najcenniejsze odmiany, to takie, które blanszują się w 100 %( tzn orzechy są ogrzewane w specjalnych piecach przez kilkanaście minut w temperaturze nie powodującej zmiany barwy, lecz ułatwiającej usunięcie brązowej błonki okrywającej powierzchnię). Tak wyprażone orzechy nabierają doskonałych walorów smakowych, nazywane są potocznie zblanszowanymi.
Odmiany o takich orzechach mogą być również źródłem cennego oleju, wykorzystywanego w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz do celów technicznych.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Drzewa owocowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-02-17 13:39:22
Tagi do artykułu: Leszczyna | żywopłoty | ogród
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia (Cerasus avium) to roślina pochodząca z rodziny różowatych, występujących w Europie, Azji Zachodniej, a także na Kaukazie. W Polsce drzewo to można spotkać zarówno w przydomowych ogródkach, sadach jak i dziko rosnące na terenie całego kraju. Mimo, że jest to drzewo typowo owocowe, można je także spotkać w środowisku leśnym. Czereśnia ptasia zwana jest także trześnią lub wiśnią ptasią.
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Nieformowane żywopłoty liściaste

żywopłot
Każda nawet najmniejsza działeczka nabiera charakteru, jeśli otacza ją zielony mur. Czyni z niej odizolowany od świata własny kawałek „podłogi”. Pozwoli wyciszyć się dając nam spokój, osłaniając nas przed resztą hałaśliwego świata. Dziś mamy dla Państwa propozycję stworzenia ciekawych nieformowanych, liściastych żywopłotów.

Krzewy okrywające się ogromem kwiatów

hortensje
Krzewy okrywające się ogromem kwiatów to jeden z najpiękniejszych widoków, jakie napotkać możemy spacerując wśród osiedli. Pierwsze delikatne zielone listki i rozkwitające pączki ucieszą z pewnością każdego. Szare, zimowe dni potrafią zasmucić, kwiaty rozbudzają nas do życia. I to nie tylko te rozkwitające wiosną, czy latem. Widok pięknych kwiatów o każdej porze roku ożywi nasz dzień.
Krzewy ozdobne z kwiatów stanowią jedną z najważniejszych grup roślin w ogrodzie, stając się w okresie kwitnienia jego dominującym elementem. Ogrom barw zwraca uwagę ludzi, przyciągając jednocześnie owady.

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Francuskie ogrody
Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Narzędzia ogrodowe
Jesienią przygotowujemy trawnik do spoczynku, często go grabiąc w celu dokładnego usunięcia wszystkich opadających liści. Warto wzbogacić swój sprzęt w bardzo sprężyste grabie, które czesząc trawnik pozwolą równocześnie usunąć powstały w okresie wegetacji filc.