X
Logo Projektoskop.pl
 
 
reklama:
 
 
 
 
 
 

Borówka amerykańska - sadzenie, nawożenie, uprawa, zbiory

Borówka amerykańska
Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum L.) to pochodzący z Ameryki Północnej krzew, który osiąga nawet do 2 m wysokości i do 2,5 m rozpiętości. Jej charakterystyczne czarne, aromatyczne i słodkie owoce, jest zachętą samą w sobie. Borówka owocuje już od drugiego roku i daje nawet do 8 kg owoców z jednego krzewu. Obok obfitości plonów borówka ma również liczne zastosowania kulinarne i lecznicze. Owoce borówki amerykańskiej są bogate w mikro- i makroelementy co sprawia, że są cennym składnikiem zbilansowanej diety. Jej uprawa jest nie tylko przyjemnością, ale także wielkim pożytkiem.


Borówka amerykańska cieszy się dość dużym powodzeniem jako roślina uprawna. Jednak często największym problemem, który potrafi skutecznie odstraszyć amatorów uprawy, są jej specyficzne wymagania glebowe. Niektórzy mają szczęście zakładać swój ogród na terenie byłego lasu iglastego. W związku z tym problem kwaśności gleby dla nich nie istnieje. Inni przed posadzeniem tego wspaniałego krzewu muszą glebę odpowiednio przygotować. Borówkę bardzo dobrze rośnie na glebach lekkich, piaszczystych ale próchniczych, dostatecznie wilgotnych i przede wszystkim silnie kwaśnych. Niestety krzew źle znosi podłoże żyzne, zwięzłe, lekko kwaśne, zasadowe i suche. Na glebach cięższych, na rok przed posadzeniem krzewów, należy zastosować siarkę w ilości ok. 0,5 kg/10 m². Warto także wypróbować zastosowanie dołków o średnicy ok. 120 cm i głębokości 40cm, o ścianach odizolowanych folią i wypełnionych mieszaniną torfu wysokiego (kwaśnego), piasku, przekompostowanych trocin lub kory drzew iglastych oraz odleżałego obornika w stosunku 2:1:1:1. W ten sposób uzyskamy odpowiedni odczyn gleby.Borówka amerykańska lubi stanowiska ciepłe, nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Warto wybrać więc dla niej miejsce zaciszne, ale z dala od wysokich drzew.

Krzew owocowy2-3 letni materiał rozmnażany wegetatywnie, sadzimy w pojemnikach z bryłą korzeniową. Najlepiej ten zabieg wykonać wczesną jesienią lub wiosną w odstępach 2-2.5 metra. Borówka jest rośliną obcopylną i do zapylenia potrzebuje innego krzewu. Dlatego zaleca się sadzenie tych krzewów w grupie. Sadzenie różnych odmian borówki pozwoli nam na wydłużenie okresu owocowania i dzięki temu będziemy się dłużej cieszyć tymi wspaniałościami. Odmiany Sunrise, Earlyblue, Duke dojrzewają od połowy lipca, Spartan, Bluejay, Patriot po połowie lipca, Nelson, Berkeley, Bluecrop do połowy sierpnia, a Darrow, Elliott do początku września.

Po posadzeniu oraz pierwszych latach uprawy należy pilnować odpowiedniej wilgotności gleby. Niedostateczna ilość wody może w znacznym stopniu ograniczyć wzrost i owocowanie borówki. Roślina ta ze względu na płytki i gęsty system korzeniowy jest bardzo wrażliwa na suszę. W okresach bezdeszczowych należy podlewać borówkę w ilości ok. 15-20 litra wody na l krzew, co najmniej raz w tygodniu. Z racji tego, że jest to dość wrażliwa roślina, warto ja odpowiednio przygotować do zimowania. Borówka wymarza przy mrozach 25 do 30°C, jednak łatwo odbudowuje swą koronę po silnym przycięciu pędów.

Właściwe ściółkowanie gleby wpływa korzystnie na wzrost krzewów i ich plonowanie. Glebę wystarczy wzbogacić w próchnicę przez zmieszanie ziemi z torfem, kompostem z liści dębowych, korą sosnową, igliwiem i trocinami. Można też użyć syntetycznej ściółki. Stosując niewielką dawkę odleżałego obornika, doskonale wzbogacamy glebę odpowiednie mikroelementy. Torf i odleżały obornik miesza się z górną warstwą gleby do głębokości 40cm i średnicy 0,7-1,0m. Po posadzeniu i podlaniu krzewy ściółkuje się przekompostowanymi trocinami lub korą z drzew iglastych. Co 2-3 lata rozkładająca się ściółka powinna być uzupełniana. Przy zastosowaniu ściółek należy pamiętać o zwiększeniu dawek nawozów, zwłaszcza azotu. Najlepszym nawozem azotowym jest siarczan amonu lub saletra amonowa. Stosowane od początku kwietnia do początku lipca w ilości l łyżki stołowej na wiadro wody, w odstępach, co 10 dni, zabezpiecza zapotrzebowanie rośliny w azot.

Krzak liściastyWarto chronić borówkę przed chwastami trwałymi. Niestety wrośnięte w korzenie kłącza perzu są prawie nie do usunięcia. Chwasty wysiewające się po posadzeniu krzewów trzeba zwalczać ze względu na konkurencję o wodę i składniki pokarmowe.

Właściwą porą na cięcie krzewów jest wiosna. Borówki, w odróżnieniu od innych krzewów, nie przycinamy po posadzeniu. U młodych roślin usuwamy jedynie końce pędów uszkodzonych przez mróz oraz pędy nisko położone, płożące przy ziemi. Po czterech, pięciu latach powinniśmy pomyśleć o cięciu prześwietlającym, pobudzającym wzrost krzewu oraz zapewniającym stałość plonowania. Usuwamy także pędy niedające przyrostów.

Borówka owocując od połowy lipca do końca września. W zależności od odmiany zapewni nam kilkakrotny zbiór w tygodniowych odstępach. Nie należy się zniechęcać trudnymi początkami i warto spróbować jej uprawy. Ilość odmian borówki amerykańskiej z pewnością umożliwi nam znalezienie dla nas odpowiedniej. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Rośliny jagodowe
Wprowadzone przez: Anna Dębiec
2016-02-25 16:53:35
Tagi do artykułu: krzewy | owoce | Borówka | ogrody | Borówka amerykańska | krzewy owocowe
Inne wiadomości
balkony Velux 1

Czy na poddaszu można zbudować balkon?

Balkon, a nawet taras to rozwiązania jak najbardziej możliwe na poddaszu. Dostępne są nawet gotowe produkty, takie jak balkon dachowy czy okno balkonowe. Takie konstrukcje ma w swojej ofercie firma VELUX.
Łazienka

Dekoracje na okna dachowe

Tylko mieszkańcy poddaszy wiedzą jakim problemem jest udekorowanie okna dachowego. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż rolety, jednak w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy salon większość z nas chce mieć coś bardziej ozdobnego i dekoracyjnego.
zestaw wypoczynkowy

Ogród jako strefa relaksu

Coraz więcej ogrodów spełnia dziś funkcję wypoczynkową. Czasami nawet strefa rekreacji jest najważniejsza i wszystko inne, tj. roślinność czy dekor, jest jej podporządkowane.
porzeczki

Porzeczka - kiedy najlepiej sadzić?

Najlepszym terminem sadzenia porzeczek to późna jesień. Krzewy te najlepiej rosną na próchnicznej, średnio ciężkiej, piaszczystej i gliniastej glebie o wystarczającej wilgotności.
Porzeczki nie są zbyt wymagające, jednak warto wcześniej zasilić glebę dużą ilością kompostu. Choć krzewy mają płytki system korzeniowy, to przed ich sadzeniem należy glebę przekopać na dość dużą głębokość...
meble ogrodowe

Garden party, czyli jak zrobić przyjęcie w ogrodzie

Przed nami ciepłe wiosenne weekendy. Jest to doskonały czas na spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi na łonie natury. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wyruszenia poza miasto, możemy urządzić popołudniowe lub wieczorne przyjęcie w ogrodzie. Takie garden party jest doskonałym sposobem na weekendowy relaks. Nie ma jednego przepisu na udane przyjęcie. Warto zadbać o parę ważnych drobiazgów, które mogą umilić pobyt w ogrodzie.
 
    Najlepsze projekty domów
 
Artykuły podobne

Ogród wczesną wiosną - fuksja, pelargonia, krokus, forsycja

Przebiśniegi
Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.

Rok w ogrodzie - kwiecień

Magnolia gwieździsta
Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.

Wrzosowisko

kwiaty
Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.

Rok w ogrodzie - czerwiec

Czerwcowy ogród
Czerwiec to miesiąc pachnący różami i ziołami, rozbrzmiewający rojami pszczół i trzmieli. Miesiąc rozkwitania tysięcy kwiatów. To miesiąc piękna i lekkiego oddechu, spokoju i relaksu. Teraz głównie, odchwaszczamy, nawozimy i podlewamy. Najcięższa praca już za nami. Teraz pora na laury... jednak czy aby na pewno?