Wodospad przyjemności – deszczownica w łazience

Wyobraźmy sobie, że delikatnie mrużymy oczy i pozwalamy, aby strumienie wody spływały po włosach i całym ciele. Kusząca wizja nie spełnia się pośród wenezuelskich wodospadów, a w naszej własnej łazience. Zmysłowych wrażeń dostarczy zamontowanie deszczownicy. Przedstawiamy praktyczną receptę na odrobinę przyjemności.

Proces instalacji baterii natryskowej natynkowej z deszczownicą nie wymaga rewolucyjnych zmian w łazience. Wielkość urządzenia z łatwością możemy dostosować do rozmiarów pomieszczenia, wanny i kabiny prysznicowej. Do mniejszych przestrzeni lepiej pasuje głowica ze średnicą do 20 cm. Przestronne łazienki możemy wyposażyć nawet w kilkudziesięcio centymetrowe deszczownice.

Kształty głowic zależą od naszej fantazji. Na rynku jest ogromna liczba modeli. Do standardów należą głowice okragłe oraz kwadratowe, choć nie brakuje bardziej wymyślnych i designerskich. Przymocowujemy je do instalacji przygotowanej w ścianie – mówi Mariusz Rzepecki, ekspert ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl. W jego opinii montaż instalacji należy jednak powierzyć fachowcom. – Samodzielnie możemy przeprowadzić tzw. biały montaż, czyli przykręcić ramię z deszczownicą do odpowiedniego miejsca, zamontować kolanko przyłączeniowe i zestaw natryskowy – dodaje.

Zestawy podtynkowe – pełna dyskrecja i niezawodność
Jeśli planujemy kompleksowy remont łazienki, obejmujący wymianę glazury, warto zdecydować się na instalację zestawu podtynkowego. Takie rozwiązanie pozwoli nam ukryć w ścianie rury, baterie i tym samym zaoszczędzić dużo miejsca. Jest to opcja droższa i bardziej pracochłonna, jednak efekt końcowy w pełni wynagradza ten wysiłek.

Instalacja podtynkowa jest bardziej estetyczna i łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Na zewnętrznej części ściany widoczna będzie jedynie rozeta maskująca oraz dźwignia regulatora wody ciepłej i zimnej.

Zakup elementów podtynkowych musi byc przemyślany. Koniecznie powinniśmy zwrócic uwagę na jakość produktów. Montaż baterii pod glazurą lub płyta gipsową ogranicza możliwość dostępu w razie ewentualnej usterki, dlatego powinniśmy postawić na niezawodny sprzęt – radzi Mariusz Rzepecki z lazienkaplus.pl.

deszczownica

fot. deszczownica

Do stworzenia zestawu podtynkowego w którym znajduje się deszczownica konieczna jest bateria podtynkowa prysznicowa z elementem podtynkowym, która przeznaczona jest do zasilania jednego odbiornika – w tym przypadku właśnie deszczownicy. Jeśli chcemy korzystać także z zestawu natryskowego konieczna jest bateria podtynkowa wannowa z przełącznikiem oraz element podtynkowy, który przeznaczony jest do zasilania dwóch odbiorników – radzi Katarzyna Rogowa, ekspert techniczny ze sklepu lazienkaplus.pl.

Dobrym rozwiązaniem jest również bateria prysznicowa z termostatem. – Jest to rozwiązanie wygodne i oszczędne, bo nie zużywamy niepotrzebnie wody podczas ustawiania temperatury. A jeśli w domu są dzieci, dużą role odgrywa też bezpieczeństwo. Bateria termostatyczna posiada blokadę przy temperaturze 38 stopni, która jest optymalna dla zdrowia i komfortu kąpieli – dodaje Katarzyna Rogowa.

Przykładowy zestaw:
Bateria termostatyczna prysznicowa:
Bateria termostatowa podtynkowa z zaworem odcinającym Hansgrohe Ecostat 15701000
+
Element podtynkowy Hansgrohe ibox universal 01800180

Zestaw natryskowy
Baterie podtynkowe są najczęściej wybierane przez klientów gdy łazienka jest robiona od podstaw, wtedy jest możliwość przygotowania odpowiednich przyłączy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na kucie ścian, a mimo wszystko chcemy zamontować w łazience deszczownicę, wówczas dobrym wyjściem będzie montaż kolumny natryskowej.
Zazwyczaj kolumny mają w zestawie baterię prysznicową z deszczownicą oraz zestawem prysznicowym. Całość charakteryzuje się łatwym montażem, jednak zajmuje nieco więcej miejsca, bo elementy znajdują się w części natynkowej.

Przykładowy zestaw:
Kolumna prysznicowa Paffoni Master Plus ZCOL601, Komplet prysznicowy Hansgrohe Croma 100 27169000
Komplet prysznicowy Hansgrohe Raindance 240 mm z ramieniem prysznicowym 465 mm DN15 27167000
Zestaw natryskowy Kludi Zenta Dual Shower System 6609005-00
+
Bateria natryskowa z termostatem DN15 Kludi ZENTA 351000538

Głowica i strumień
Głowice i strumień dobieramy w zależności od naszych oczekiwań i ostatecznego przeznaczenia. Pod uwagę należy wziąć jakość, ciężar i design. Deszczownice wykonane są najczęściej z mosiądzu albo tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze wykończenia to kolory chromu, satyny i inoxie. Design główki zależy już od naszego gustu i wystroju całej łazienki. Możemy postawić na minimalizm i geometryczne kształty lub stylizowane i bardziej wymyślne retro cuda.
W przypadku ciężkich głowic istotny jest ich bezpieczny montaż. Większe modele można przykręcić w kilku miejscach. Deszczownice należy umieścić na takiej wysokości, aby móc w pełni korzystać z jakości strumienia i nie przeszkadzać sobie w codziennym użytkowaniu. Zalecamy umieścić głowicę około 20 – 25 cm ponad głową najwyższego z nich.

Wadą większych deszczownic jest występowanie efektu kapania. Woda, która napłynęła do głowicy skapuje jeszcze jakiś czas po zakończeniu kąpieli. Rozwiązaniem jest zakup głowicy o tzw. szybkim czasie reakcji, która ma mniejszą pojemność wodną i szybciej reaguje na odpływ i przypływ wody – podkreśla Mariusz Rzepecki ze sklepu internetowego lazienkaplus.pl.
Najprzyjemniejszym elementem łazienkowych kąpieli są dodatkowe atrakcje związane z deszczownicami. Wrażenia wzrokowe rozbudzi zestaw z wbudowanym systemem oświetlenia i kilkunastoma programami podświetlania wody. Do kompletu możemy także zestawić urządzenie wywołujące kaskadowe spływanie wody.

Potem pozostaje nam już tylko czerpać radość z orzeźwiającego deszczu, którym możemy się zmoczyć o każdej porze. Deszczownica odświeży nasze zmysły i ducha, pobudzi ciało do życia. W zamian za odrobinę majsterkowania, mamy długotrwałą przyjemność.

***
O firmie:

łazienki

Lazienkaplus.pl to największy sklep z wyposażeniem łazienek w Polsce (wg raportów: Internet Standard e-commerce 2009, Internet standard e-commerce 2010). W jego ofercie znajduje się szeroka gama artykułów m.in. ceramika sanitarna, baterie, wanny, brodziki, kabiny, panele i zestawy prysznicowe, stelaże podtynkowe, zlewy, meble i akcesoria łazienkowe oraz technika grzewcza. Produkty pochodzą od renomowanych producentów, takich jak: Koło, Oras, Grohe, Hansgrohe, Ravak, Deante, Huppe, Kludi, Poolspa, Geberit, Roca, Villeroy&Boch, Duravit, Viessmann i wielu innych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)