projekty domów

Wykładziny

wykładzina
Jeszcze parę lat temu podłoga była niedocenianą częścią naszego domu. Wykładziny kojarzone były z mało wyszukanym dywanem lub linoleum. Obecnie podłogi w domach stanowią jego wizytówkę.

To, w jaki sposób ją wykończymy zależy od naszego gustu oraz zasobności portfela. Ważne by materiał, był dobrej jakości, tak by mógł nam służyć przez wiele lat, a równocześnie stanowił doskonałe uzupełnienie aranżacji naszego mieszkania.


Coraz większą popularnością cieszą się wykładziny, zarówno te dywanowe jak i elastyczne. Zainteresowani mogą wybierać pośród tradycyjnych motywów, imitujących deski, parkiet, kafle, marmury czy bardziej nietypowych wykładzin imitujących np.: krowie łaty, paski zebry czy szachownicę. Takie wykładziny doskonale nadają się do mieszkań, biur czy nawet fitness clubów.

Wykładziny dywanowe
wykładzinyWykładziny dywanowe są tańszą alternatywą dywanów. Doskonale tłumią hałas i ocieplają pomieszczenie. Ich właściwości przede wszystkim zależą od warstwy wierzchniej, która może składać się z różnych włókien, takich jak: wełna, poliamid, poliester, akryl, włókna roślinne lub polipropylen. Wykładziny mogą być układane bezpośrednio na wylewkach lub ślepych podłogach.

Wykładziny wełniane - są miękkie, sprężyste i elastyczne. Dość łatwo się mechacą i niestety przyciągają kurz. Są to jedne z droższych wykładzin dostępnych obecnie na rynku.
Wykładziny poliamidowe - ich dużą zaletą jest bogactwo kolorów i wzorów. Są odporne na ścieranie i gniecenie. Warto kupować te fabrycznie zaimpregnowane, inaczej łatwo się elektryzują i brudzą.
Wykładziny poliestrowe - średnio odporne na ścieranie oraz gniecenie. Nie elektryzują się.
Wykładziny akrylowe - mają cechy podobne do wełnianych. Są miękkie, sprężyste i elastyczne. Nie elektryzują się.
Wykładziny z włókien roślinnych - są bardzo wytrzymałe. Trudno je zadeptać. Ich cechą charakterystyczne są ciekawe sploty. Dzięki temu, że nadają pomieszczeniu nieco szorstki wygląd, doskonale łączą się z drewnem lub metalem. Sprawdzają się idealnie w mieszkaniach, a także w miejscach użyteczności publicznej oraz w biurach. Niestety źle znoszą wilgoć, nie można ich czyścić żadnymi detergentami. Najczęściej dostępne są w kolorze beżu i brązu.
Wykładziny polipropylenowe - są podatne na wgniecenia, natomiast odporne na ścieranie. Nie elektryzują się i nie pochłaniają wody. Niestety dostępne są w niewielkiej ilości wzorów.
Dzięki swojej grubości i elastyczności, wykładziny dywanowe mogą doskonale zatuszować niewielkie nierówności podłóg.

Wykładziny pvc
podłogaWykładziny te produkowane są z polichlorku winylu (PVC) lub z surowców naturalnych (linoleum). Trudno je odróżnić od siebie gołym okiem. Wykładziny PVC są produkowane w dużej gamie wzorów i kolorów. Są jednorodne i łatwo je utrzymać w czystości. Warto wiedzieć, że dla linoleum stosuje się podkład z juty, a jej górna powierzchnia jest błyszcząca. Linoleum tłumi hałasy i odgłosy kroków. Niestety ze względu na naturalny podkład, wykładzina ta jest wrażliwa na wilgoć. Z linoleum mogą być także produkowane panele.
Wykładziny jednorodne z PVC nie mają warstwy wyciszającej, dlatego warto je układać w miejscach gdzie akustyka jest bez znaczenia. Natomiast te wielowarstwowe mają przeważnie 4 warstwy, które dobrze izolują akustycznie i cieplnie. Co ważne, że w znacznym stopniu amortyzują upadki dzieci.
Znajdą one zastosowanie szczególnie w kuchni, łazience i na korytarzu, ponieważ są odporne na działanie wilgoci, wody, olejów, środków chemicznych oraz światła. Warto wiedzieć, że wgniecenia nie odkształcają się trwale.

Podczas wyboru odpowiedniej wykładziny warto pamiętać, że podłoga jest jednym z ważniejszych i bardziej eksploatowanych elementów w naszym domu. Warto zadbać by poruszanie po niej sprawiało przyjemność i nie było uciążliwe dla domowników oraz sąsiadów.
Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Podłogowe
Autor: Anna Dębiec
2016-04-28 13:41:49